לידיעת הקורא נתניהו: כדאי לך לקרוא את פסק הדין נגד אלון חסן

פסק הדין בעניינו של אלון חסן הוא מדריך להפעלה מהירה של עבירת מרמה והפרת אמונים ■ המלים שבהן השתמשו השופטים חשובות לא רק ביחס לחומרת מעשיו של נתניהו, אלא גם ביחס לשאלה שתידון בבג"ץ, אם סביר לאפשר לו לכהן כראש ממשלה בעת שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: יונתן זינדל / פלאש

אחת הכותרות החביבות מדי על עורכי עיתונים היא זו שמתחילה במלים "לידיעת הקורא ...". הכותרת הזו חוזרת פעמים כה רבות, לכן כבר הפכה לנדושה. אבל הפעם הכותרת "לידיעת הקורא בנימין נתניהו" תהיה במקומה. ההחלטה של בית המשפט העליון להפוך את הזיכוי ולהרשיע את אלון חסן, שהיה היו"ר הדומיננטי של עובדי נמל אשדוד, בעבירות מרמה והפרת אמונים, נכתבה על ידי שלושה שופטים שהם מטובי השופטים בתחום הפלילי בבית המשפט העליון.

פסק הדין בעניינו של חסן הוא מדריך להפעלה מהירה של עבירת מרמה והפרת אמונים. הוא אינו מחדש דבר מבחינת האופן שבו מוגדרת העבירה הזו, וטוב שכך. יש המנסים לטעון כי העבירה של הפרת אמונים אינה ברורה ולכן לא ראוי להשתמש בה. שופטי העליון הודפים את העמדה הזו בשתי ידיים.

השופטים יוסף אלרון, ניל הנדל וג'ורג' קרא ראו לנגד עיניהם את הדיון הציבורי והמשפטי העתיד לבוא בעבירת הפרת אמונים, שכבר נכתבו עליה הררי ביקורות בטענה שהיא עמומה ובעייתית. כל מלה שהשופטים כותבים על העבירה חשובה לא רק משום שנתניהו נאשם בשלוש עבירות כאלה בתיקי 1000, 2000 ו-4000, אלא גם כי המומחיות של השופטים האלה, אופק הכהונה שלהם, הזמן שייארכו הדיונים בתיקי נתניהו והסיכוי הגבוה שיגיעו לבית המשפט העליון - משמעם שחלק מהשופטים או כולם יישבו גם בערעור שיוגש בעתיד בעניינו של ראש הממשלה.

השופטים מודים כי עבירת הפרת אמונים היא "עמומה" וכי "יש לנקוט משנה זהירות" בהפעלתה. מנגד, "עבירת המרמה והפרת אמונים היא אחת העבירות המרכזיות בתחום המאבק בשחיתות השלטונית", הם כותבים. הפעולה המרכזית שכלולה בעבירה היא "הימצאות במצב של 'ניגוד עניינים'". כתב האישום נגד נתניהו מייחס לו כזכור ניגוד עניינים בכך שטיפל בענייני ארנון מילצ'ן למרות הקרבה ביניהם והמתנות, ובכך שקידם את ענייני שאול אלוביץ' ובזק למרות יחסי הקרבה ביניהם.

בית המשפט מדגיש בעניינו של חסן כי כבר לפני 15 שנה התבססה ההכרה בכך שהימצאות בניגוד עניינים של עובד ציבור יכולה להיות פלילית - כך אירע בדיון בעניינו של שמעון שבס. מהו ניגוד עניינים? "מתח בין האינטרס שעליו מופקד עובד הציבור לבין אינטרס אחר, חיצוני לעבודתו".

אלון חסן
אלון חסןצילום: עופר וקנין

עבירת הפרת האמונים נועדה להגן על אמון הציבור בעובדי הציבור, על טוהר המידות של עובדי הציבור ועל תקינות המינהל הציבורי. כאשר ניגוד העניינים פוגע באחד מהערכים הללו, הדבר נחשב ל"פן מחמיר" שהופך את ניגוד העניינים מפגם אסתטי, לעבירה פלילית. כאשר ניגוד העניינים משרת אינטרס אישי או כלכלי של הנאשם, מתעצמת הפליליות. לעומת זאת אם ניגוד העניינים מקרי או מזדמן, פוחתת הפליליות שלו.

החומרה של המעשים המיוחסים לנתניהו עולה מהדגש בעניין אלון חסן על כך שעבירת הפרת אמונים מחמירה ככל שעובד הציבור נמצא גבוה יותר בהיררכיה. "ככל שמעמדו של עובד הציבור בכיר יותר, כך עשוי ניגוד העניינים שבו הוא מצוי להגביר את הפגיעה המהותית בערכים המוגנים. לעובד ציבור בתפקיד בכיר, הממונה על מספר רב של עובדים, ישנה השפעה רחבה על פעולותיהם של הכפופים לו, וממילא למעשיו עשויה להיות השפעה ישירה גם על מעשיהם".

אלה מלים חשובות לא רק ביחס לחומרת מעשיו של נתניהו אלא גם ביחס לשאלה שתידון בבג"ץ, אם סביר לאפשר לנתניהו לכהן כראש ממשלה בעת שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום