מבצע 4X4

ארבעה ישראלים מחזיקים רווחים בסך 4 מיליארד שקל - רשות המסים בעקבותיהם

רשות המסים מקדמת גבייה מחברות פרטיות שאוגרות רווחים ■ כעת היא תדרוש מבעלי מניות של ארבע חברות למשוך מחצית מרווחיהם ולשלם מס של 650 מיליון שקל ■ רואי חשבון: מס הכנסה לוחץ על חברות לחלק רווחים בהתעלם מההליך בחוק

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עושר עשירים
צילום: בלומברג

ארבע חברות פרטיות שצברו בקופה יחד כ–4 מיליארד שקל, אך הרווחים לא חולקו לבעלי המניות, יידרשו לחלק 2 מיליארד שקל באופן כפוי ולשלם עליהם מס — זוהי ההמלצה שקיבל מנהל רשות המסים, ערן יעקב, מוועדה שתפקידה להכריע בנושא.

המידע הזה התקבל לאחרונה מהרשות בעקבות בקשת חופש מידע שהוגשה בספטמבר על ידי משרד עורכי הדין יאיר בנימיני ושות'. אפשר להניח כי מדובר באנשים ומשפחות עשירות שצברו רווחים גבוהים במיוחד, במסגרת עסקים או ״אקזיטים״, והם לא משכו את הרווחים מהחברות שאליהן נותב ההון כשבמקרים רבים מדובר בחברות אחזקות. כעת מנסה הרשות לכפות עליהם את המשיכה ותשלום המס. אם יעקב יקבל את ההמלצה, ובכפוף לאפשרות שיוגש על כך ערעור מס, מדובר בהכנסה של כ–650 מיליון שקל לקופת המדינה.    

ההמלצה מגיעה כהמשך ישיר לאחת הפצצות שהטילה הרשות בחוק ההסדרים ל–2017–2018, הצעת חקיקה המתייחסת לחלוקת רווחים בחברות. ברשות טענו שלבעלי מניות קיים תמריץ לצבור עושר אישי בחברות שלהם באמצעות נכסים שאינם רלוונטיים לעסק, וכך להימנע מהעברת מס של 30% למדינה (ומס יסף נוסף בשיעור 3%, אם הוא רלוונטי) במשיכת הכספים, אחרי ששולם מס חברות ברמת החברה. לכן, יהיה צודק יותר לגבות מס במקרה של "הון עצל" כזה ולראות את הרווחים כמחולקים.

ערן יעקב
מנהל רשות המסים, ערן יעקבצילום: אוליבייה פיטוסי

המהלך עורר תרעומת בקרב חברות ורואי חשבון ועורכי דין שמייצגים אותן. בסופו של דבר, במסגרת חקיקת חוק ההסדרים, תוקנו הוראות סעיף 77 לפקודת מס הכנסה, ונקבע כי למנהל רשות המסים יש סמכות לקבוע — לאחר התייעצות עם ועדה ציבורית ובכפוף לכמה תנאים — כי יש להתייחס לעד מחצית מהרווחים שנצברו בקופת חברה שבה שולטים עד חמישה בעלי מניות כאילו חולקו, ובהתאם לכך ימוסו בעלי המניות. בימים אלה גם בג"ץ דן בשאלה אם ניתן לחייב חלוקה של רווחים גם מהשנים שלפני שהתיקון נכנס לתוקף.

במקביל למתן הסמכות לרשות המסים לכפות חלוקת דיווידנדים, ניתנה ״הנחה״ מוגבלת בזמן בתשלום המס לכל בעל מניות שיבחר למשוך דיווידנדים מהחברה — ובעלי מניות רבים ניצלו זאת.  

סוגרים תיקים לפני שהם מגיעים לוועדה

בחוזר שהוציאה הרשות לפני שנה נכתב כי השלב הראשון בתהליך יישום סעיף 77 הוא "איתור תיקים פוטנציאליים" על ידי פקיד השומה וגורמים בחטיבה המקצועית. פקיד השומה יעביר מקרים מתאימים לחטיבה המקצועית והיא  תמשיך את הבדיקות ותעלה תיקים מתאימים לוועדה.

עם זאת, מסתבר כי בפועל יש "שלב ביניים" על דעת חלק ממשרדי פקיד השומה: מפקחים ורכזים במשרדים מודיעים למייצגים של חברות (בדרך כלל טלפונית) שיש להם יתרות גבוהות בעודפים והחברות עומדות בתנאים לחלוקה כפויה — ולכן על בעלי המניות לשלם מס על הרווחים שעדיין לא משכו.

רואי חשבון שמייצגים חברות טוענים כי מדובר לכל הפחות בעשרות מקרים בתקופה האחרונה. כך למשל, במסגרת התכתבות של אחד מהם עם מפקח ברשות בעניין חברה שקיבלה דרישה לחלוקת רווחים, כתב המפקח כי הוא כבר סגר הסכמים בכשמונה תיקים כאלה לפני שהם הגיעו לוועדה.

אם התיק עומד בקריטריונים של הסעיף, לגיטימי לפנות לחברה ולומר לה שבכוונת פקיד השומה להמליץ להפנות אותה לוועדה ולאפשר לה לשחרר רווחים מרצונה. עם זאת, לא לגיטימי לפנות אל החברה בדרישה לתשלום המס, שעוקפת את הפיקוח של ועדה שאמורה להיות מסננת אובייקטיבית.

רשות המסים
רשות המסיםצילום: לאו אטלמן

אם התיק אינו עומד בתנאים, אז זה בכל מקרה לא לגיטימי לפנות לחברה. המוטיבציה למצוא מקורות לגביית מסים מעלה חשש לניצול לרעה של ההליך וניסיונות להגיע ב"שיטת מצליח" גם לחברות שסעיף 77 לא אמור לחול עליהן. כמה רואי חשבון אמרו ל–TheMarker כי נתקלו בניסיונות להפעיל לחץ ולכפות את הדיווידנד גם במקום שבו לא היה צריך. למשל, כשקיימת פעילות עסקית המחייבת שמירה של העודפים שנצברו או לפחות של מרביתם.

לפי בקשת חופש המידע, עד כה נבחנו בוועדה כ–50 תיקים. עם זאת, ברשות המסים אומרים כי במהלך הבדיקה התברר כי חברות רבות מתוך אלה שנבדקו, כבר בחרו לחלק דיווידנדים (בלי לציין בכמה חברות מדובר). בסופו של דבר, ארבע חברות עם רווחים צבורים של כ–4 מיליארד שקל הגיעו לקו הגמר של ההמלצות. זה יכול להעיד על כך שהמטרה ממוקדת בחברות עם רווחים צבורים גבוהים, והיא גם יכולה להעיד על הגישה המצמצמת של הוועדה — שלא מורכבת רק מאנשי הרשות, אלא גם מנציגי המגזר הפרטי — באשר למקרים שבהם יש להחיל את הוראות הסעיף. לכן, המצב מעמיד באור מחשיד את הפנייה הישירה שנעשית שלא במסגרת הוועדה לחברות רבות לצורכי ניסיונות גבייה.

הרשות: "הנישומים יכולים לערער"

הוועדה תוכל לאשר חלוקה כפויה של רווחים במקרים שבהם היא לא תפגע בקיומו של העסק, וכשהסיבה לכך שהרווחים אינם מחולקים היא הימנעות מתשלום מס או הפחתת נטל המס. בנוסף,  צריך שהמקור של הכספים לא יהיה מרווחים שנצברו בחמש השנים שקדמו לחלוקה, שיהיו רווחים של יותר מ–5 מיליון שקל, ושיתרת הרווחים שתיוותר בחברה לא תהיה נמוכה מ–3 מיליון שקל.

כבר בדיונים שנערכו בוועדת הכספים אחרי תיקון סעיף 77, עלה החשש שחלוקת הרווחים הכפויה תנוצל גם במקרה של חברות עם פעילות עסקית המעוניינות בשמירה של מזומן לצרכים שונים, כמו השקעות וניצול הזדמנויות עסקיות. רולנד עם שלם, סמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המסים, אמר בדיון בוועדה שנערך במאי 2018 כי אחד מהקריטריונים לחלוקה הכפויה יהיו שלחברה אין פעילות עסקית ממשית, היא הרוויחה בעבר הרבה, אין לה יותר פעילות עסקית והיא יושבת על המזומנים. גם החוזר המקצועי שהוציאה הרשות מתייחס לכך שלא תופעל הסמכות לפי סעיף 77 כאשר החברה מפעילה עסק בעל פעילות ריאלית ממשית.

שחר שטראוס
שחר שטראוס

עו"ד ורו"ח שחר שטראוס, שותף במשרד יאיר בנימיני ושות', מציין כי הוא מטפל במקרה של חברה עם פעילות עסקית משמעותית שקיבלה באחרונה דרישה לחלוקת רווחים, מבלי שהתיק שלה הגיעה לוועדה. שטראוס סבור כי הדרישה אינה עומדת בתנאים של סעיף 77 וכי הבדיקה תסתיים ללא חלוקת דיווידנד כפויה.

רואה חשבון נוסף ששוחח עם TheMarker מספר שסגן פקיד השומה, ולאחר מכן הרכז והמפקחת, פנו אליו במקרה של חברה עסקית אותה הוא מייצג ואמרו לו שעל בעלי המניות לשלם מס על רווחים שלא חולקו — 10–15 מיליון שקל— אחרת החברה תעלה לוועדה. הוא לא נבהל, ביקש לעלות לוועדה ובינתיים לא קיבל תשובה.

רואה חשבון נוסף שקיבל פנייה דומה עבור חברה שהוא מטפל בה אומר כי למרות שמדובר בחברה שיש לה פעילות עסקית של עשרות מיליוני שקלים, והיא חייבת את המזומנים להמשך הפעילות, ניסו לאלץ אותה לשלם מס על הרווחים הצבורים בחברה שלא חולקו לבעלי המניות. הוא הבין כי מדובר בפנייה בעייתית אך לדבריו, רואי חשבון צעירים שלא בקיאים ולא מכירים טוב את החקיקה החדשה והתכלית שלה יכולים "ליפול בפח".

מרשות המסים נמסר כי לא ידוע לה על מקרים שבהם נעשות פניות לחברות שסעיף 77 לא אמור לחול עליהן. "ככל שהדבר נעשה, שמורה לנישומים ולמייצגיהם האפשרות להשיג על הדרישה", נמסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום