בית החולים איבד טופס, אבל הרופאה שהפסידה 300 אלף שקל לא ויתרה

הרופאה הגישה לבית החולים שיבא תל השומר בקשה למענק "מקצוע במצוקה", אך לא קיבלה אותו ואז התברר שהמסמכים לא נמצאו ■ בית הדין לעבודה: "התקלה ככל הנראה קשורה בבית החולים, ואין למנוע ממנה את התשלום בטענה שהתקציב נוצל"

אפרת נוימן
מחלקת גסטרואנטרולוגיה בבית החולים שיבא תל השומר
מחלקת גסטרואנטרולוגיה בבית החולים שיבא תל השומרצילום: מוטי מילרוד

המדינה חויבה לשלם מענק של 300 אלף שקל לרופאה שהגישה בקשה לקבלת מענק "מקצוע במצוקה", אך הטופס לא הגיע ליעדו  - כנראה בשל כשל טכני - ולכן היא לא קיבלה אותו. בית הדין האזורי לעבודה השתכנע כי הרופאה אכן הגישה את הטופס ובשל העובדה שהיתה עולה חדשה, שחיה תקופה קצרה בישראל וטרודה בהתמחות, היא לא העלתה בדעתה שעליה לשמור עותק של הבקשה שהגישה.

המקרה עסק ברופאה שעלתה לישראל ב-2011. היא למדה באולפן, עברה בהצלחה את מבחני הרישוי בישראל והתמחתה בין 2017-2013 בבית החולים שיבא תל השומר. לפני תחילת ההתמחות אמר לה מנהל המחלקה כי אם תתמחה ברפואה פנימית היא תהיה זכאית למענק "מקצוע במצוקה".

לפי עדות הרופאה, היא מסרה בנובמבר 2013 את הבקשה לקבלת המענק למחלקת מתמחים בבית החולים, בצרוף כל המסמכים הדרושים והמלצה של מנהל המחלקה. במשכורת של נובמבר, אשר שולמה בדצמבר 2013, היא קיבלה סכום של 50 אלף שקל, וסברה כי מדובר בתשלום ראשוני של המענק שביקשה.

לאחר כשנה היא גילתה כי חברים מהאולפן שהחלו את ההתמחות שנה אחריה כבר קיבלו את יתר המענק. היא פנתה למחלקת שכר בבית החולים ושם נמסר לה שהמסמכים שהגישה לא נמצאו, ואותם 50 אלף שקל שקיבלה אינם חלק מהמענק שביקשה אלא מענק אחר שבית החולים הקדים את תשלומו. גם מנהלת מחלקת מתמחים לא הצליחה לאתר את בקשתה.

אחרי שנמסר לה כי איחרה את המועד לקבלת המענק, הרופאה הגישה ב-2016 תביעה נגד המדינה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב כשהמחלוקת העיקרית בתיק היתה אם היא הגישה את הטופס במועד. השופטת דגית ויסמן קיבלה בסוף ספטמבר - בהסכמת נציגי הציבור מטעם העובדים והמעסיקים ולאחר שמיעת עדויות - את הגרסה של התובעת.

"אין מקום להטיל רק על התובעת את האחריות לכך שבקשתה לא טופלה ואם אכן התברר שהבקשה אבדה, הרי שהיתה בידי בית החולים האפשרות בזמן אמת ובתוך המועד שנקבע לתקן את העניין ולאפשר לתובעת להגיש שוב את הבקשה", קבעה השופטת.

המדינה טענה כי התקציב של המענקים כבר נוצל מעל ומעבר. על כך כתבה השופטת כי מאחר שהיא שוכנעה שהרופאה פעלה כדין והגישה את הבקשה - כך שהתקלה באי-העברתה במועד או בכלל אל משרד הבריאות היא ככל הנראה בידי בית החולים - אין מקום למנוע ממנה את תשלום המענק רק מסיבה זו. כעת, המדינה נדרשת לשלם לתובעת 300 אלף שקל בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מ-2014, בנוסף להוצאות משפט של 7,500 שקל.

עו"ד מיכל הולצמן, ממשרד אשר חלד ושות', אשר ייצגה את הרופאה ציינה כי "מדובר במקרה בלתי נתפס של אטימות לב מצד המדינה כלפי רופאה מצטיינת שהתגייסה לחזק מקצוע שבמצוקה. מערכות גדולות כמו משרד הבריאות זקוקות להתנהלות פרוצדורלית מסודרת, ואולם מקרים מסוג אלה מחייבים את המדינה להפעיל שיקול דעת. מצער שנדרשנו להליך משפטי כדי ליישב את הברור מאליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker