פרשנות

פרשת ועדת ההיתרים: התוכנית הגדולה של המבקר - ומי באמת יכריע את גורלו של נתניהו

שורת המינויים שעליה הכריז המבקר אנגלמן בוועדת ההיתרים מעידה על התוכנית הגדולה שמצפים ממנו לבצע שולחיו מהימין האידיאולוגי, שהביאוהו עד הלום ■ אנגלמן מוביל לפוליטיזציה של משרד המבקר, ללא בושה וישר מהמקפצה

עידו באום
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: מרק ישראל סלם
עידו באום

המינויים החדשים של מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, נועדו להתוות קו ברור. הוועדה לא חשובה מבחינת אנגלמן, אלא האיתות למי שמינה אותו – הימין האידיאולוגי. המסר: היעד נכבש.

ועדת ההיתרים דנה לרוב בבקשות אזוטריות של שרי הממשלה לקבלת טובות הנאה קטנות באופן יחסי. היא הגיעה לכותרות בגלל בקשתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקבל מימון להגנה משפטית בסך מיליוני שקלים מבני משפחה ואנשי עסקים מקורבים. מאז שהבקשה הזאת נחתה על שולחנה, הוועדה קיבלה תשומת לב תקשורתית שלא היתה לה מעולם.   

נתחיל במינויים. מבקר המדינה אנגלמן מינה לוועדת ההיתרים שתי שופטות בדימוס עם נטייה פוליטית לימין, ועוד שורה של חברים שרובם הגדול אינם משפטנים - והמאפיין העיקרי שלהם הוא ההטיה האידיאולוגית ימינה. השופטת בדימוס שרה פריש מזוהה עם הבית היהודי. השופטת בדימוס נחמה מוניץ הסכימה לקבל מינוי של ראשות ועדה ציבורית מהשרה מירי רגב. בין חברי הוועדה אפשר למצוא דמויות כמו שמואל סלין ועדן ברטל, שהיו מנכ"לים של משרדי הממשלה בממשלות ימין. רוב המינויים אינם משפטנים, למעט עו"ד אסתר לוצאטו המזוהה עם הליכוד. אין דרישת סף המחייבת מינוי משפטנים לוועדת ההיתרים, אבל היעדרם יטיל יותר אחריות על השופטות לשעבר פריש ומוניץ.

הקשר של חברי ועדת ההיתרים לליכוד ולפוליטיקאים (לחצו וגלו)

צילומים: אתר בתי המשפט, איתן ריקליס, איל טואג, יורם רשף, אמיל סלמן, תומר אפלבאום ואילן אסייג

רוב החברים החדשים בוועדה יגלו בקרוב שהם יעסקו בבקשות מטופשות למדי, ויצטרכו למצוא להן פתרונות מופרכים. כך היה למשל לפני שנה, כאשר השר יואב גלנט קיבל מחבר מיליונר כרטיסים למונדיאל ועורר בעיקר תרעומת על כך שנעדר מישיבת ממשלה חשובה. הוועדה הכריחה אותו לתרום סכום שווה ערך למחיר הכרטיסים.

הזיהוי הימני המובהק של חברי הוועדה אינו אסור בחוק. מבקר המדינה עצמאי, ואינו כפוף לכללים בדבר ניגודי עניינים החלים על מינויים של שרים. כאשר שרים ממנים בעלי תפקידים, נדרשים המתמנים להצהיר על זיקה פוליטית לשר משרי הממשלה או על פעילות פוליטית, ובמקרה של זיקה כזו נדרש המועמד להראות התאמה מיוחדת לתפקיד כדי להצדיק מינוי פוליטי. מבקר המדינה פטור מכך במישור הפורמלי.

אז מה יקרה אם חברי ועדת ההיתרים החדשים יצטרכו לדון בעניינו של ראש הממשלה? חבר ועדת ההיתרים שאמור לקבל החלטות בעניינו של ראש ממשלה או שר שיש לו זיקה אליו לא יוכל לעשות זאת, בגלל מצב של ניגוד עניינים. בכל מקרה כזה יצטרכו חברי ועדת ההיתרים החדשה להצהיר על ניגודי עניינים מראש, והשאלה אם הם רשאים לכהן בוועדה שתבחן בקשה של נתניהו תוכרע על ידי היועץ המשפטי של משרד המבקר. ההכרעה הזו תהיה כפופה לביקורת מהותית של בג"ץ. בקיצור: מי שיש לו זיקה לנתניהו, לא יוכל לדון בבקשות של נתניהו להיתר כלשהו.

האם יכול ראש הממשלה להגיש בקשה חדשה למימון הגנתו? ממש לא. ככל הידוע, לא נפל כל פגם בהחלטתו של הרכב ועדת ההיתרים שהתפזר זה עתה. בהיעדר שינוי נסיבות רלוונטי – ואין כזה באופק – אין שום הצדקה לדון מחדש בבקשה של נתניהו לקבל מימון להגנתו מקרובי משפחה או מבעלי הון אחרים. נתניהו כבר קיבל זכות טיעון בפני הוועדה בהוראת בג"ץ, והסיפור של מימון ההגנה מקרוב המשפחה העשיר נתן מיליקובסקי או מחברים עשירים אחרים סגור וחתום. לא יהיה.

אנגלמן עם נתניהו לאחר בחירתו למבקר, בחודש שעבר
אנגלמן עם נתניהו לאחר בחירתו למבקר, בחודש שעבר

כך גם לגבי החלטת ועדת ההיתרים לחייב את נתניהו להשיב 300 אלף דולר ששולמו הישר ליעקב וינרוט בעבר, ללא קבלת היתר מראש הוועדה. נתניהו יצטרך להשיב את הכסף.

מה כן? לפני כחודשיים פורסם כי נתניהו מבקש לקבל הלוואה מהמיליונר האמריקאי המקורב לו, ספנסר פרטרידג', לצורך מימון הגנתו. מבקר המדינה הקודם, יעקב שפירא, סבר כנראה שהלוואה בתנאי שוק - כפי שיכול היה נתניהו לקבל מבנק רגיל - אינה הטבה ולכן אין צורך לאשר אותה בוועדת ההיתרים. אבל כדי לדעת שההלוואה שאינה הטבה, צריך המבקר לראות את פרטי ההלוואה. בינתיים שפירא הלך, אנגלמן בא – ואין חדש.

אם בסופו של דבר יציג נתניהו הסכם הלוואה המגלם הטבה מיוחדת, אנגלמן יצטרך להעביר את ההחלטה לוועדת ההיתרים - ומחול שדים ייפתח. אם אנגלמן לא יעביר את ההחלטה לוועדת ההיתרים אלא יבקש לקבל החלטה בעצמו, כנראה יצטרך להתמודד עם עתירה לבג"ץ נגד החלטה כזו.

אם נתניהו לא הציג עד היום הסכם הלוואה, ייתכן שהוא גם לא יוצג בעתיד - כי למה לנתניהו לקחת הלוואה מפרטרידג' הלוואה בתנאים שאפשר להשיג בסניף הבנק המקומי?

בדרך לשינוי הדנ"א של משרד המבקר

איילת שקד ונפתלי בנט במסיבת עיתונאים ברמת גן
איילת שקד ונפתלי בנט במסיבת עיתונאים ברמת גןצילום: מוטי מילרוד

אז מה באמת התכוון אנגלמן לעשות בשורת המינויים שעליה הכריז בוועדת ההיתרים? למנות מינויים סמליים, המעידים על התוכנית הגדולה שאותה מצפים ממנו לבצע שולחיו האידיאולוגיים.

אנגלמן מונה על ידי קואליציית מעבר, שהתארגנה בכנסת אד-הוק לצורך מיגונו של ראש הממשלה. הקואליציה הזו בחרה במבקר מדינה חסר עכבות, נטול מוניטין מובהקים בתחום המאבק בשחיתות, ועם זיהוי אידיאולוגי ופוליטי מובהק.

הקואליציה הזו התאפשרה בזכות שילוב קטלני של כנסת המורכבת ממפלגות ימין ששלטון החוק הוא מילת גנאי בעיניהן, וממפלגת שלטון שהעומד בראשה וחברים רבים בה נמצאים בנקודות שונות על הקו שמחבר בין חקירה פלילית לכתב אישום מוגמר.

כל עוד נתניהו הוא ראש מחנה הימין, פועלו של המבקר אנגלמן עשוי לשרת גם את האינטרסים של נתניהו, אבל זו לא המטרה הגדולה של אנגלמן ושל האנשים שמינו אותו.

החוב האמיתי של אנגלמן הוא לשורת הפוליטיקאים שנמצאים כיום במפלגת "ימינה", שהביאו אותו עד הלום. המינויים של אנגלמן מסמנים את הקו האידיאולוגי שהמבקר הזה מתכוון להוביל במשרד מבקר המדינה. אנגלמן מוביל לפוליטיזציה של משרד המבקר, ללא בושה. הוא עושה זאת, כמו שאומרים, מהמקפצה. סגירת היחידה למאבק בשחיתות היתה רק ההתחלה. הדיבורים על מתן ביקורות חיוביות הן עוד צעד סמלי שמצטרף למגמה - והמגמה היא שינוי הדנ"א של מוסד מבקר המדינה. מה שעשו נפתלי בנט ואיילת שקד למשרדי החינוך והמשפטים ולמערכת המשפט, יקרה גם במוסד מבקר המדינה. בקרוב יהיו במשרד המבקר יותר אנשים שהאידיאולוגיה שלהם ימנית, שמרנית ודתית. ביקורת המדינה תקבל גוון שונה מזה שהיתה לה בעשורים האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ