עבירות תנועה בעידן הדיגיטלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילוסטרציה נהיגה
צילום: אילוסטרציה
עו"ד אלון שגב בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם
עו"ד אלון שגב בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם

ברובם המכריע של המקרים בהם מוגש כתב אישום כנגד נהג על עבירות תנועה, מגיעות  הראיות המרשיעות ממכשירים אלקטרוניים כגון: מצלמות, ממל"ז (מכמונת לייזר למדידת מהירות), דבורה (מכמונת מהירות המותקנת  על הניידת), ינשוף (מכשיר למדידת רמת האלכוהול בגופו של הנהג) ועוד.

לכאורה, קשה להתווכח עם צילום ברור או עם מדידה מדויקת שמספק מכשיר כזה או אחר, אך למעשה, כדי שראיות אלו יהיו קבילות, עליהן לעמוד ברשימה ארוכה של קריטריונים הכוללים הקפדה על הוראות היצרן, ביצוע כיול מדויק לפני כל שימוש ועוד. עורך דין המתמחה בתחום התעבורה בוחן לפרטי פרטים את אופן השימוש במכשירים וכן את הראיות האחרות, על מנת לנסות ולמצוא כשלים בהתנהלות המשטרה. כשלים כאלה עשויים לא פעם לעמוד לטובתו של הנאשם, להבטיח לו עונש מופחת, ובמקרים רבים אף להביא לזיכויו המלא.  

מימין: עו"ד אלון שגב ועו"ד גיא שמשצילום: מיכל קושרוב

היה בסכנת שלילה ויצא עם קנס בלבד

נ' נהג בדרך עירונית בה מותרת מהירות של עד 50 קמ"ש. מצלמת משטרה מסוג א'-3 צילמה אותו במהירות של כמעט פי שניים מזו המותרת, עבירה חמורה שהעונש הצפוי בגינה כולל ברוב המקרים נקודות, שלילה ובנוסף - קנס כספי. כשייצגנו את נ', טענו למספר כשלים בחומר הראיות, ובראש ובראשונה לבעיה באמינות מצלמות א'-3 שעלו לכותרות בזכות הליך משפטי אחר בו זוכו 28 נהגים מאשמת עבירות מהירות שנמדדו על ידי מצלמות אלו. 

בסופו של דבר הגענו להסדר טיעון עם התביעה, בו סיכמנו על עונש מופחת של קנס כספי בלבד, הן בגלל עברו התעבורתי של הנאשם, שכבר שנים לא נרשמה לחובתו עבירה, והן בשל הספק לגבי אמינותן של המצלמות, כמו גם טיעונים וראיות נוספות אשר הוצגו כחלק מפרשת ההגנה.

גם שוטרים נאשמים

במקרה אחר שנמצא עדיין תחת הליך משפטי, נעצר ד', שוטר במקצועו, לבדיקת שכרות בסביבות השעה ארבע בבוקר. בבדיקה נמצא כי רמת האלכוהול בגופו היא מעבר למותר, והוגש נגדו כתב אישום על נהיגה בשכרות.  כאשר בחנו את חומר הראיות, מצאנו שני כשלים משמעותיים, אשר עשויים להביא לזיכויו: 

את בדיקת הינשוף עבר ד' רק בסביבות השעה שש בבוקר, כשעתיים אחרי שנעצר, בעוד שהחוק וההלכה קובעים כי ללא חשד סביר, יש לבצע את בדיקת הינשוף תוך חצי שעה מהרגע בו עוכב הנהג לבדיקה.

ד' עבר בדיקה ראשונית שהתבררה כבלתי תקינה, כך שהשוטר שביצע את הבדיקה היה חייב לאתחל את המכשיר. התעמקות בדוח המעצר הבהירה כי לאחר אתחול המכשיר לא בוצע כיול מחדש, דבר שמעמיד בספק את תוצאות הבדיקה.

כשהטכנולוגיה עובדת לטובת הנהג

במקרים אחרים, דווקא תפקודם המוצלח של המכשירים האלקטרוניים הוא שיביא לזיכויו של הנאשם, ולא הכשלים בפעולתם או בהפעלתם. כך, למשל, הצלחנו לזכות נהג רכב ציבורי שהואשם בעבירה שבגינה צפוי היה רישיונו להיפסל, בנוסף לעונשים אחרים. מצלמת הדרך שהותקנה ברכבו הוכיחה מעל לכל ספק כי לא התקיימו התנאים לביצוע העבירה והתיק נסגר.

במקרה של הגשת כתב אישום על ביצוע עבירת תנועה, התייעצות עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה עשויה להכריע את גורל הנאשם. עובדת היותו מעורה בכל פרט ופרט הנוגע לפעילותם של המכשירים האלקטרוניים ובכל סעיף מסעיפי החוק, תבטיח כי אם ישנו אפילו פרט אחד קטן אשר עשוי להשפיע על הכרעת הדין, הוא יימצא ויופק ממנו המירב.

**המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

עו"ד אלון שגב הוא שותף מייסד במשרד עורכי הדין שמש את שגב המתמחה בתעבורה, פלילים, נזקי גוף, תאונות עבודה, תאונות דרכים, רשלנות רפואית, דיני משפחה, צוואות וירושות, משפט מסחרי וחברות.

לעמוד של משרד עו"ד שמש את שגב באתר זאפ משפטי הקליקו כאן >>

____________________________________________________

שם העו"ד:  אלון שגב.

שם המשרד: שמש את שגב משרד עורכי דין

תחום התמחות: תעבורה, פלילים, נזקי גוף, תאונות עבודה, תאונות דרכים, רשלנות רפואית, דיני משפחה, צוואות וירושות, משפט מסחרי וחברות.

קטגוריה מובילה של המשרד: תעבורה

רזומה מקצועי מקוצר: 

עו"ד שגב הוא בוגר תואר ראשון במשפטים, תואר ראשון נוסף בכלכלה ומנהל עסקים ותואר שני במשפטים. בעבר שימש ככלכלן ובהמשך התמחה במשרד עורכי הדין תוסייה-כהן בירושלים. את משרד שמש את שגב הקים יחד עם עו"ד גיא שמש, אשר לו עבר עשיר במערכת בתי המשפט הישראלית, וכיום מוביל את מחלקת הנזיקין במשרד. 

פרטי התקשרות:

כתובת: יד חרוצים 15, קומה ג', ירושלים

טלפון: 02-6630555053-7933298

טלפון נייד: 054-4704785

דוא"ל: alon@sns-law.co.il

אתר אינטרנט: שמש את שגב משרד עורכי דין

עמוד פייסבוק: שמש את שגב משרד עורכי דין

בשיתוף אתר זאפ משפטי

לכל הטיפים והעצות מעורכי-הדין והמומחים של זאפ משפטי >>>