על תיקון החוק לשחרור זמני משירות צבאי

תיקון חדש לחוק שירות ביטחון קובע לראשונה, כי כאשר חייל מקבל פטור זמני משירות ביטחון לצורך שיקום מפציעה או ממחלה, הוא עומד בפני החלטה משמעותית: להישאר בצבא או לקבל פטור זמני מהשירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חייל צה"ל
צילום: Viculia | Dreamstime.com
עו"ד אלה הראל, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם
עו"ד אלה הראל, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם

בינואר 2019 עבר בכנסת תיקון מס' 23 לחוק שירות ביטחון שעוסק במעמדם של חיילים בשירות חובה המאבדים זמנית את כשירותם לשירות, מטעמים רפואיים.  

עד לתיקון המדובר, חייל שנפצע, חלה או עבר ניתוח והיה מנוע זמנית מלהמשיך במילוי תפקידו במשך חודשיים או יותר, קיבל שחרור זמני מצה"ל עד להחלמתו.

משמעות הדבר היתה: הפסקת המשכורת הצבאית, מעבר לטיפול של קופת החולים ועצירת הפז"ם, כלומר – תקופת ההחלמה לא נחשבה כחלק מהשירות הסדיר. 

רבים הביעו תרעומת על כך וטענו שהתנהלות זו היא למעשה הפקרת החיילים הפצועים והחולים, שאינם מקבלים שכר וצריכים להתנהל עצמאית דווקא בתקופה קשה זו. 

בתיקון לחוק שנכנס לתוקף בינואר 2020, ברירת המחדל תהיה שמשרת בשירות חובה שיימצא בלתי כשר לשירות לתקופה של עד 180 יום, ימשיך להיחשב כחייל, אלא אם הודיע אחרת, ולכך חשוב לשים לב. 

עו"ד שלמה רכבי ועו"ד אלה הראלצילום: נדב כהן יונתן

להשתחרר או להישאר?

לכאורה, התיקון האמור אכן תיקן עוול – חייל שחלה או נפגע יוכל להישאר חייל בתקופת המחלה ותקופת ההחלמה, לקבל משכורת צבאית ולתת לפז"ם "לדפוק" כמו שאומרים בצה"ל.
מהלך זה משתלם פחות במקרים בהם השחרור הזמני ניתן לתקופת החלמה מפציעה שיש קשר סיבתי מובהק בינה לבין השירות הצבאי (כגון תאונת דרכים בדרך ליחידה או ממנה, פציעה בפעילות מבצעית, נפילה בתוך הבסיס וכיו"ב). 

מדוע? כי במקרים כאלו ניתן להגיש תביעה להכרה בנכות למשרד הביטחון ולקבל סל תגמולים לתקופת השיקום המכונה תגמול טיפול רפואי (תט"ר). בתקופת השיקום, בה הנפגע זקוק לטיפול רפואי ולעיתים אף מרותק למיטת חוליו, גובה התט"ר עשוי להגיע לאלפי שקלים בחודש, עד פי חמישה ויותר מגובה המשכורת הצבאית. נשמע טוב ויפה, אך אליה וקוץ בה – את משרד הביטחון רשאי לתבוע אך ורק מי שאינו חייל. 

השאלה שעל הפרק, אם כן, היא מתי כדאי להישאר חייל ומתי עדיף לקבל פטור זמני משירות ולתבוע את משרד הביטחון?

ובכן, בחירה בפטור זמני מומלצת כשישנו קשר סיבתי מובהק בין הפגיעה לבין השירות, עם סיכוי גבוה שהפצוע יוכר על ידי משרד הביטחון וכאשר מצבו הרפואי מצדיק תקופת מחלה בגינה יאושר לו תט"ר.

חשוב להזכיר כי הטיפול הרפואי הניתן על ידי קופות החולים,  ובוודאי כשהוא משולב עם  הטיפול באמצעות משרד הביטחון, עולה לא אחת על זה שמציעה הרפואה הצבאית. בהכרעה בשאלה האם להשתחרר מהשירות בתקופת אי הכשירות הרפואית הזמנית, או לא, כדאי לקחת גם שיקול זה בחשבון.

מתי כדאי להגיש תביעה?

לחייל המחלים קשה מאוד לבחור באלטרנטיבה הרצויה עבורו, אם אין לו דרך לדעת מהם סיכויי ההצלחה של תביעה פוטנציאלית שיגיש. כך למשל, לאי כשרות ארעית שמקורה בחבלה יהיו סיכויי הצלחה גבוהים יותר בתביעה, לעומת מחלה, אך הערכה כללית אינה מספיקה מול הסיכון שהתביעה תידחה והחייל יישאר קירח מכאן ומכאן.

כדי להחליט האם לבחור בפטור הזמני או בהמשך שירות, והאם קיים סיכוי אמיתי לקבלת תט"ר, מומלץ לגשת לייעוץ של עורך דין המתמחה במשפט צבאי ונכי צה"ל, ומחזיק בידע הכולל ובניסיון הדרוש לשם בחינה מפוכחת ומציאותית של הבחירה הנכונה ביותר.

**המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית.

עו"ד אלה הראל היא שותפה במשרד עורכי הדין רכבי, הראל ושות' המתמחה במשפט צבאי ונכי צה"ל.

לעמוד של משרד עו"ד רכבי, הראל ושות' באתר זאפ משפטי הקליקו כאן >>

______________________________________________________

שם המשרד: רכבי, הראל ושות' – חברת עורכי דין

תחום התמחות: משפט צבאי, נכי צה"ל ומשפחות שכולות, דיני עבודה.

קטגוריה מובילה של המשרד: משפט צבאי.

רזומה מקצועי מקוצר:

כל עורכי הדין במשרד רכבי, הראל ושות' הם יוצאי הפרקליטות הצבאית, עם ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הצבאי, נכי צה"ל ומשפחות שכולות. המשרד מתמחה גם בדיני עבודה. שלמה רכבי הוא עורך דין משנת 1997. שימש במהלך שירותו בצה"ל כעוזר הסניגור הצבאי הראשי והיה מיוזמי חוק שירות הקבע, אשר הביא להקמתו של בית דין חיצוני ובלתי תלוי הדן בזכויות משרתי הקבע. 

אלה הראל היא עורכת דין משנת 2008. שימשה כתובעת צבאית בפרקליטות עריקים ומשתמטים ובפרקליטות מרכז וחיל האוויר, ובהמשך, כיועצת משפטית למחלקת הסגל באכ"א. 
לשניים עשרות שנות ניסיון בייצוג חיילים, קצינים ומשרתי קבע, ולזכותם נרשמו תקדימים והלכות חדשות בתיקים שייצגו בבתי הדין הצבאיים ובבתי המשפט השונים.

פרטי התקשרות:

כתובת: שדרות נים 2, ראשון לציון (מגדל עסקים עזריאלי ראשונים).

טלפון: 03-6938409077-9968103

טלפון נייד למקרים דחופים: 054-5945542

דוא"ל: office@rhc.co.il

אתר: רכבי, הראל ושות' – חברת עורכי דין

פייסבוק: רכבי, הראל ושות' – חברת עורכי דין

בשיתוף אתר זאפ משפטי

לכל הטיפים והעצות מעורכי-הדין והמומחים של זאפ משפטי >>>