הכל פתוח: לאור הלכת בית המשפט העליון, האם ניתן לשנות גובה מזונות גם בתיקים סגורים?

ביולי 2017 נקבעה הלכה של בית המשפט העליון בדבר חלוקה שווה של מזונות קטינים בין הורים במשמורת משותפת. כיצד משפיעה ההלכה החדשה על קביעת מזונות בתיקים משפטיים שכבר נסגרו?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיני משפחה
צילום: Fizkes | Dreamstime.com
עו"ד רונן צרפתי, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם
עו"ד רונן צרפתי, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם

הלכת  בית המשפט העליון המפורסמת, הידועה בשם בע"מ 919/15, נתפסת בתחום דיני המשפחה כלא פחות ממהפכנית.  בית המשפט העליון קבע  כי כאשר בני זוג חולקים משמורת משותפת על ילדיהם בגילאי 6-15 והם בעלי יכולות כלכליות דומות, נטל המזונות לא יוטל עוד באופן בלעדי על האב, אלא יחולק שווה בשווה בין שני ההורים. קודם לפסיקה, הדאגה לצרכיו ההכרחיים של הילד הוטלה במלואה על  האב.

עו"ד רונן צרפתי
עו"ד רונן צרפתיצילום: נתי חדד

החלטות ישנות ניתן לפתוח מחדש

לגבי כל תיקי המזונות הנדונים לאחר אותה פסיקה מהפכנית, אין כל מחלוקת כי בתי המשפט ייקחו במניין שיקוליהם בקביעת שיעור מזונות הילדים, את נסיבות חייהם של ההורים, יכולת השתכרותם, במיוחד אם הוחלט על משמורת משותפת של בני הזוג על ילדיהם. 

השאלה הנשאלת היא מה דינם של תיקים משפטיים במסגרתם נקבעו מזונות ונסגרו עוד קודם לפסיקה? באשר לאלה, הרי שסימני שאלה רבים צצים ועולים בקרב הורים גרושים המעוניינים להפחית או להעלות את סך המזונות שנקבע - לזכותם או לחובתם.

מבחינת החוק, עוד בטרם התקבלה הפסיקה ניתן היה בכל שלב לפתוח תיקים הנוגעים למזונות ילדים לבחינה מחודשת, בתנאי שנוצר שינוי נסיבות מהותי המצדיק זאת. שינוי נסיבות מהותי חייב להיות משמעותי, בלתי צפוי ובלתי הפיך, כשעל ההורה המגיש  את הבקשה לעדכון גובה המזונות, לגבות את טענותיו בראיות תוך הוכחה בדבר שינוי נסיבות מהותי בגינו הגיש הבקשה.

מהו שינוי מהותי?

בע"מ 919/15  שינתה גם את הצורך בשינוי נסיבות מהותי לשם פתיחת תיק המזונות. 

כך היה במקרה של י'.

י' התגרש מאשתו לאחר עשר שנות נישואים, במהלכן נולדו לזוג שני ילדים. בהסכם הגירושין בין הצדדים, נקבע כי את המשמורת על הילדים תקבל האם, והאב ישלם מזונות בגובה 6,500 שקלים. 

בשנת 2018, כחמש שנים לאחר שנחתם ביניהם ההסכם, בעקבות ההלכה החדשה, הגיש האב תביעה לביטול דמי המזונות, או לפחות להפחתה משמעותית. י' ביסס את תביעתו על שני שינויים משמעותיים בנסיבות: נישואים שניים במסגרתם נולדו לו שני ילדים חדשים, וגידול משמעותי בהכנסותיה של גרושתו.

השינוי בדין כשינוי נסיבות

בדיון שנערך בבית המשפט לענייני משפחה, דחה כבוד השופט עובד אליאס את נימוקיו של האב לאותן נסיבות חריגות. על-פי קביעת  השופט, גידול בהכנסה, כמו גם כניסה לפרק ב' בחייו של גבר צעיר, הם שינויים  צפויים, ולכן אינם עונים על ההגדרה של שינוי נסיבות מהותי.

עם זאת, השופט אליאס קבע כי אכן היה שינוי נסיבות. לדברי השופט, הפסיקה החדשה מהווה כשלעצמה שינוי נסיבות מכוחה ניתן לדון מחדש בגובה דמי המזונות שהוטלו על האב.

בפסק דינו התייחס השופט למחלוקת נוספת בעולם המשפט וקבע כי לטעמו אין הבחנה בין פסק דין שאישר הסכם בין הצדדים לבין כזה שניתן לאחר הליך משפטי. בשניהם, כך קבע, עשויה ההלכה החדשה להוות שינוי נסיבות בפני עצמה, גם אם ההלכה מהווה שינוי נסיבות יחיד. לפיכך, קיבל בית המשפט את תביעתו של י' והפחית את דמי המזונות ששילם לגרושתו ל-3,200 שקלים בחודש.

לאור חדשנותה של ההלכה, יש מקום לשקול בכובד ראש בקשה לשינוי שיעור מזונות עם עו"ד המתמחה בדיני משפחה, כאשר לבתי הדין קיימת השקפה שונה בפרשנות הלכת בית המשפט העליון. 

**המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

עו"ד רונן צרפתי מתמחה בדיני משפחה, גירושין, הסכמי ממון, צוואות וירושות.

לעמוד של עו"ד רונן צרפתי באתר זאפ משפטי הקליקו כאן >>

______________________________________________________

שם העו"ד: רונן צרפתי.

תחום התמחות: דיני משפחה, גירושין, הסכמי ממון, צוואות וירושות.

קטגוריה מובילה של המשרד: דיני משפחה.

רזומה מקצועי מקוצר:

משרדנו מתמחה בתחום המשפחה- גירושין, הסכמי ממון, צוואות וירושות ואפוטרופוסות. אנו מעמידים לרשות לקוחותינו 20 שנות ניסיון משפטי בתחום המשפחה ובתחומים המשיקים ומשלימים לדיני המשפחה, כגון: מקרקעין והוצאה לפועל. בכך אנו מעניקים ללקוחותינו ייעוץ כולל ומקצועי בתחום המשפחה.

אנו דוגלים במצוינות והתעמקות בפרטים הקטנים, לצד התווית אסטרטגיה משפטית מנצחת לכל אורך הדרך. כל זאת, אנו עושים תוך ליווי אישי וצמוד וזמינות בכל שעות היממה, תוך שקיפות מלאה.  

אני קם בבוקר ו...: פותח את יומי בפעילות ספורטיבית. בהמשך, מגיע רענן למשרדי, על מנת להעניק ייעוץ משפטי מקצועי ללקוחותיי, תוך הקפדה על מילוי צרכיהם המשפטיים ושמירה על זמינות בכל שעות היממה. בכלל, אני חש סיפוק כאשר הצלחתי להגשים את מטרות הלקוח במסגרת  ההליך המשפטי ביעילות ובמהירות תוך חיסכון בהוצאות הלקוח.

פרטי התקשרות:

כתובת: הבנקים 3, חיפה.

טלפון: 04-8557050053-8095672

כתובת: שדרות שאול המלך 35 (בית אמריקה), תל אביב.

טלפון: 03-7770848

טלפון נייד: 052-2673552

דוא"ל:  ronenlaw@017.net.il

אתר: עו"ד ונוטריון רונן צרפתי

בשיתוף אתר זאפ משפטי

לכל הטיפים והעצות מעורכי-הדין והמומחים של זאפ משפטי >>>