אלצהיימר בהזמנה: כך יכול ליווי משפטי לסייע להסדיר סכסוכים משפחתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה מבוגרת
צילום: Katarzyna Bialasiewicz | Dreamstime.com
עו"ד יניב גיל, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם
עו"ד יניב גיל, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם

בשנת 2014 חתם ש' על הסכם בו העניק לבנו הבכור במתנה את דירתו. בשנת 2015 נרשמו זכויותיו של הבן בטאבו, ובכך הושלמה העסקה, או לפחות כך נראה היה. 

שנתיים מאוחר יותר, הגיש האב תביעה בה ביקש לבטל את המתנה, מאחר, שלטענתו, הוא חתם על ההסכם בניגוד לרצונו החופשי ומבלי להבין את משמעותו. האב הוסיף כי באותה תקופה הוא היה תלוי בבנו על בסיס יומיומי, בעקבות החלמה ממצב רפואי מורכב, והדבר גרם לו לפעול בהתאם להוראות בנו.

עו"ד יניב גילצילום: באדיבות עו"ד יניב גיל

יש אלצהיימר?

האב הוסיף, כי בשנת 2014, כשנה לפני שנחתם ההסכם על הענקת הדירה במתנה, הוא אובחן כחולה אלצהיימר. עוד סיפר האב, כי בסמוך לחתימה על המסמך חלה הרעה במצבו הבריאותי. האב הוסיף וטען כי רצונו האמיתי היה כי רכושו, לרבות הדירה, יחולק בין הבן הבכור לבין אחת מבנותיו, ד'.

לך תוכיח שאין לך אחות

הבן הבכור שקיבל את הדירה במתנה (ואת כתב התביעה באמצעות שליח משפטי), הגיע למשרדנו וביקש את עזרתנו. לאחר בירור מעמיק התברר כי מאחורי תביעתו של האב, עומדת בתו, ד', 'המושכת בחוטים', שלא שבעה נחת, בלשון המעטה, מכך שהדירה של אביה לא תהיה חלק מירושתה ואילולא לחציה לא הייתה התביעה באה לאוויר העולם.

הבן הנתבע, באמצעות משרדנו, טען כי ניכר שהתובע מושפע במידה רבה ממעורבותה של ד' בתו, מכעסה עליו ומהלחצים שהיא מפעילה לביטול המתנה, באופן המעורר חשש שעצם הגשת התביעה אינו מבטא את רצונו העצמאי של התובע. עוד טען הבן הנתבע כי הסכם המכר נחתם מרצונו החופשי של האב, מתוך מודעות מלאה ואף הוצגו בפני בית המשפט מסמכים רפואיים שתמכו בטענה כי האב היה צלול במעמד החתימה ומודע למעשיו. 

בנוסף למסמכים הרפואיים אשר היוו ראיה נכבדה, הוצג סרטון אשר מתעד את מעמד חתימת הסכם העברת הדירה, בו האב נראה "עצמאי ורגוע, צלול וערני", וכן עדות עורך הדין שערך את ההסכם ואשר העיד כי האב היה מודע לחלוטין למשמעות העברת הדירה במתנה לבנו. 

מתנות לא מחזירים 

בהתאם למפורט, התקשה ביהמ"ש להבין כיצד זה התובע, האב, שאך לפני שנים מועטות, לטענתו, סבל ממחלת האלצהיימר, אשר פגעה ביכולתו להבין את משמעות מעשיו, לפתע פתאום, כעבור  שלוש שנים, יכול לנהל תביעה משפטית מורכבת. 

ביהמ"ש לא השתכנע שמצבו הקוגניטיבי של האב במעמד החתימה על המתנה היה לקוי, ונפסק כי המסמכים הרפואיים שהוגשו מטעם התובע ואשר התייחסו לתקופת החתימה לא הוכיחו את טענותיו. 

בנסיבות האמורות, לאור המבחן האובייקטיבי ותוך מתן משקל מוגבר לרצונו של התובע, ולאור אינטרס ההסתמכות של הנתבע, הסיק ביהמ"ש הנכבד את המסקנה המתחייבת, שלא נפל פגם בגמירות דעתו של התובע ומשכך התובענה נדחתה.

**המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

משרד עו"ד ונוטריון יניב גיל עוסק בדיני משפחה, מעמד אישי, חדל"פ ופש"ר.

לעמוד של משרד עו"ד יניב גיל ושות' באתר זאפ משפטי הקליקו כאן >>

______________________________________________________

שם העו"ד: יניב גיל.

תחום התמחות: מעמד אישי, חדלות פירעון ופשיטת רגל 

קטגוריה מובילה של המשרד: מעמד אישי, משפחה, פשיטת רגל

רזומה מקצועי מקוצר:

עורך דין ונוטריון יניב גיל הוא חבר בלשכת עורכי הדין בישראל משנת 2004 ובוגר תואר ראשון במשפטים L.L.B, התמחות בביהמ"ש לענייני משפחה במחוז תל אביב בשנת 2002. 

פרטי התקשרות:

משרד עו"ד ונוטריון יניב גיל

כתובת: מגדל WE-TLV, קומה 7, מנחם בגין 150, תל אביב

טלפון: 03-6092414053-6112692

נייד: 054-8184581

דוא"ל:  yanivgil@gmail.com

אתר: משרד עו"ד ונוטריון יניב גיל

פייסבוק: משרד עו"ד ונוטריון יניב גיל

אינסטגרם: משרד עו"ד ונוטריון יניב גיל

בשיתוף אתר זאפ משפטי

לכל הטיפים והעצות מעורכי-הדין והמומחים של זאפ משפטי >>>