העבודה עוד לא תמה: על תיקון החוק לפיצוי אנשי כוחות הביטחון במקרה של תאונות עבודה

בשנת 2017 יצא תיקון לחוק הביטוח הלאומי, העוסק בפגיעות בעבודה של אנשי כוחות הביטחון. תהליך ההטמעה בין המערכת הצבאית לביטוח הלאומי, הוא מסורבל וארוך, ומשפיע עד היום על מיצוי יעיל ומידי של הזכויות המגיעות למבוטחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילוסטרציה
צילום: Chernetskaya | Dreamstime.com
עו"ד אלי דמרי, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם
עו"ד אלי דמרי, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם

בכל הקשור לפגיעות עבודה, עד אפריל  2017 הייתה הפרדה בין המערכת האזרחית למערכת הצבאית – בשוק האזרחי טופלו פגיעות אלה מול המוסד לביטוח לאומי, בעוד שאנשי כוחות הביטחון, שב"ס, חיילים ושוטרים הסדירו תביעות מסוג זה מול אגף השיקום במשרד הביטחון. כך למשל, איש ביטחון שנפצע במהלך שירותו נדרש לפנות אל משרד הביטחון בתביעה להכרת בזכות מחלה, והתגמולים המגיעים לו שולמו מכח חוק הנכים.

בתיקון לחוק הביטוח הלאומי ("ועדת גורן"), נוסף לחוק פרק יג' שהוציא מחוק הנכים את כל משרתי כוחות הביטחון ואנשי הקבע, והעביר את הטיפול בהם - במקרה של פגיעה בעבודה או מחלת מקצוע – למוסד לביטוח לאומי תחת המתכונת הקיימת של נפגעי עבודה.

לאור התיקון החדש, בידי משרד הביטחון  נותר רק הטיפול בחיילים סדירים שנפגעו במסגרת של פעילות מבצעית או אימון לקראת פעילות כזו, או בפגיעות שאירעו לפני אפריל 2017. 

עו"ד אלי דמריצילום: סטודיו שלומפי

לא מודעים לזכויותיהם

תהליך ההטמעה הארוך והקשיים בסנכרון בין המערכת הצבאית לביטוח הלאומי יצרו ועודם יוצרים בעיות, עיכובים ואי הבנות. עד היום רבים מאנשי כוחות הביטחון כלל לא מודעים לשינוי, ליתרונות ולחסרונות הנובעים ממנו ולזכויות המגיעות להם במקרה של פגיעה.

אחד היתרונות של שינוי החוק, למשל, הוא פיצוי חודשי גבוה יותר עבור חלק גדול מהנפגעים. זאת, מאחר שבתביעות מול משרד הביטחון היו הפיצויים  נגזרים מתוך סכום מוגדר מראש, ואילו הביטוח הלאומי מחשב את הפיצוי בהתאם לממוצע השכר ברוטו של הנפגע בחודשים שקדמו לפגיעה. 

לעומת זאת, החיסרון העיקרי הטמון בתיקון החוק - הנפגעים כיום לא יהיו זכאים לסל הזכויות הנלוות המוענק על ידי אגף השיקום. אמנם קיימת מסגרת שיקום גם במוסד לביטוח לאומי, אך זו אינה אטרקטיבית כמו מקבילתה.

נופלים בין הכסאות

קשיי הסנכרון בין המערכות הללו מייצרים, כאמור, בעיות ומונעים ממבוטחים רבים את זכויותיהם. 

ג', איש קבע המשרת שנים רבות כחמש מטוסים, סובל עקב תפקידו מכאבים ובעיות בגב.

ג' קיבל את האבחנה הרפואית ועבר ניתוח אחרי תיקון החוק, ולכן פנינו לביטוח הלאומי בתביעה להכרה במחלת מקצוע. 

במשך זמן ארוך בחן הביטוח הלאומי את הבקשה ולבסוף הודיע כי המקרה נמצא באחריות משרד הביטחון, כיוון שהבעיות הרפואיות של ג' החלו להתפתח עוד לפני תיקון החוק. 
הגשנו את התיק מחדש, הפעם למשרד הביטחון, אך חצי שנה חלפה ולא קיבלנו כל תגובה. 
אחרי פניות חוזרות – לרבות לממונה על פניות הציבור באגף השיקום - הגיעה התנצלות על התגובה המאוחרת. לצד ההתנצלות, הוסבר לנו כי עד כה נבדקה הבקשה מול הביטוח הלאומי, בכפוף לתיקון לחוק, ומשנמצא כי אין במקרה זה אין להחיל את התיקון, הועבר התיק לטיפול. 

המקרה של ג' מדגים אחת מן הבעיות - כיצד תיקים עוברים בדיקה כפולה ללא תכלית, בשל קצרים בתקשורת בין שתי המערכות והתנהלות הדדית שעדיין לא הוטמעה כראוי. התוצאה - מבוטח שעניינו מעוכב שלא לצורך משך שנה שלמה.

מקרה זה הוא אחד מני רבים הממחישים את חשיבות הפניה לעורך דין המתמחה בתחום. ללא ליווי משפטי של עורך דין עיקש שיודע לכוון וללחוץ ופונה לגורמים הנכונים, פניות רבות נופלות בין הכסאות ונותרות ללא מענה. במצב זה, הכספים שאמורים להגיע אל המבוטחים הזכאים להם, ממשיכים להיערם בקופות משרד הביטחון והביטוח הלאומי. 

**המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

עו"ד אלי דמרי מתמחה בדיני עבודה וביטוח לאומי.

לעמוד של עו"ד אלי דמרי באתר זאפ משפטי הקליקו כאן >>

______________________________________________________

שם העו"ד: אלי דמרי

תחום התמחות: דיני עבודה וביטוח לאומי

קטגוריה מובילה של המשרד: דיני עבודה וביטוח לאומי

רזומה מקצועי מקוצר:

עו"ד אלי דמרי מחזיק בניסיון של למעלה מעשור בתחום דיני העבודה והביטחון הסוציאלי. בעבר ניהל את מחלקת הביטחון הסוציאלי במשרד עורכי דין אשר דורג ברשימת Dun's 100. כיום משמש כסגן יו"ר ועדת ביטוח לאומי בלשכת עורכי הדין מחוז דרום.

אני קם בבוקר ו..: מתפלל ומנסה לעשות הכי טוב שאפשר

פרטי התקשרות:

כתובת: שדרות יצחק רגר 22 (בית הנשיאים), באר שבע

טלפון: 08-6313030053-9380442050-4345632

דוא"ל: elidamri.law@gmail.com

אתר: עו"ד אלי דמרי

עמוד פייסבוק: עו"ד אלי דמרי

בשיתוף אתר זאפ משפטי

לכל הטיפים והעצות מעורכי-הדין והמומחים של זאפ משפטי >>>