כל מה שרציתם לדעת על חלוקת נכסים לא מוחשיים בהליך גירושין

חלוקת הנכסים המשותפים של בני זוג המבקשים להתגרש היא תמיד סוגיה מורכבת כשמדובר בנכסים מוחשיים, ועל אחת כמה וכמה כשעל הפרק עומדים נכסים לא מוחשיים של בני הזוג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חלוקת נכסים
צילום: Unsplash
רו"ח טל שיבר, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן שיווקי
רו"ח טל שיבר, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן שיווקי

חלוקת הנכסים הלא מוחשיים היא חלק חשוב ומרכזי בתהליך חלוקת הרכוש המשותף של בני הזוג העומדים בפני גירושין. תחת ההגדרה של נכסים לא מוחשיים נמצאים שלושה מרכיבים - מוניטין אישי, מוניטין עסקי ונכסי קריירה. המוניטין האישי משתקף בתכונותיו של בן הזוג, השכלתו, הידע והניסיון המקצועי שצבר, המומחיות שלו, קהל הלקוחות שצבר ועוד. המוניטין העסקי מורכב מתכונות ומאפייני העסק או העיסוק, איכות השירות או טיב העבודה, המקצועיות, הוותק ועוד. נכסי הקריירה מבוססים על כושר ההשתכרות של בן הזוג, הן במהלך תקופת הנישואים (נכסי קריירה שצבר), והן לאחר מכן (נכסי קריירה עתידיים). המרכיבים של נכסי הקריירה תלויים בכישורים, השכלה, הניסיון והמוניטין, הרישיון המקצועי והדרגה המקצועית.

רו"ח טל שיברצילום: יובל שי

חלוקת הנכסים הלא מוחשיים

על פי הלכת השיתוף בין בני זוג, ובהנחה שחיי הנישואים שלהם היו תקינים ונוהלו מתוך שיתוף פעולה ומאמץ משותף באשר לנכסים המוחשיים שלהם, הרכוש שכל אחד מהם צבר ייחשב כרכוש משותף (אלא אם כן נחתם הסכם ממון שקובע אחרת) ובמקרה של גירושין הוא יחולק בין בני הזוג.

גם כשמדובר על עסק שהקים אחד מבני הזוג עוד בטרם נישאו, ההלכה נותרת בעינה. אף אם בן הזוג השני לא היה שותף פעיל בעסק, אם חייהם התנהלו כמאמץ משותף, הרי ששני בני הזוג תרמו להצלחת העסק ולשניהם זכות ליהנות מהרווחים שהוא מניב. אם למשל, תחום העיסוק של אחד מבני הזוג הוא רווחי ביותר, מקנה לבעליו מוניטין מכובד ותנאים מעולים, אך גם מאוד תובעני ומצריך שעות עבודה ארוכות והשקעה מרובה, הרי שבמקרים רבים ייקח על עצמו בן הזוג השני את הדאגה לילדים ולבית ויסתפק במשרה מכניסה הרבה פחות, אם בכלל יעבוד.

כאשר אותו זוג יגיע להליך גירושין, המטרה היא לנסות ולאפשר לשני בני הזוג לשמור על רמת החיים לה הורגלו במהלך חיי הנישואים שלהם. לשם כך, יש לקחת בחשבון גם את תרומתו של בן הזוג שאמנם לא השתכר בעצמו את הכסף שנכנס כל חודש לחשבון הבנק, אך תמיכתו בבן הזוג המכלכל ללא ספק איפשרה לאחרון להתקדם, להרוויח יותר ולצבור נכסי קריירה ומוניטין. בכך הופך בן הזוג התומך לשותף בצבירת נכסים אלו.

לכמת מבלי לקמט

כדי לערוך חלוקה צודקת של הרכוש מבלי שאף אחד מהצדדים יצא נפסד, צריך להגדיר ולכמת את הנכסים הלא מוחשיים, משימה לא פשוטה כלל ועיקר. אחד האמצעים בהם נעזרים בתי המשפט הוא חוות דעת אקטוארית המקיפה את כל נכסיהם של בני הזוג, המוחשיים והלא מוחשיים. חוות דעת שכזו מאפשרת להעריך את הפערים בין בני הזוג ולהגיע להחלטה הוגנת עבור שניהם.

_____________________________________________________

שם: טל שיבר

שם המשרד: רו"ח טל שיבר

תחום התמחות: ייעוץ פיננסי; שירותי חשבות וניהול כספים; חוות דעת אקטואריות, חשבונאיות וכלכליות לבתי המשפט ובתי הדין בתחום המשפחה-גירושין; נזיקין; הערכת שווי חברות; מוניטין; נכסי קריירה ועוד.

רזומה מקצועי מקוצר:

רו"ח טל שיבר הוא בוגר תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות ומוסמך במנהל עסקים. בין היתר - כותב חוות דעת אקטואריות לבתי משפט, מכהן כמנהל הכספים וכדירקטור של חברות וגופים עסקיים, וכן כבורר מטעם לשכת רואי החשבון בישראל.

אני מאמין/מוטו: שירות אישי, מקצועיות בעבודה, דייקנות, יושרה וזהירות.

פרטי התקשרות:

כתובת: הנגר 2, כפר סבא
טלפון: 09-7667605
טלפון נייד: 054-9457011
דוא"ל: t_shiber@netvision.net.il
אתר: http://tshiber.co.il/
עמוד פייסבוק: טל שיבר | רואה חשבון

בשיתוף אתר זאפ משפטי

לכל הטיפים מעורכי הדין והמומחים >>