נא להתנהג בהתאם: מה עליכם לעשות במקרה של זימון למרב"ד?

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) מהווה מעין מסננת לניפוי נהגים מסוכנים מהכביש. להחלטות המכון משמעויות רפואיות ומשפטיות - הן בתחום התעבורה, הן בתחום הרפואי והן בתחום המינהלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נהיגה
צילום: Unsplash
עו"ד שי גלעד, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם
עו"ד שי גלעד, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם

במידה שהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים, המכונה בקצרה המרב"ד, מקבל ממקורות מוסמכים דיווחים הקשורים באדם מסוים, פונה המכון לזימונו של אותו אדם לבדיקת כשירות רפואית.

עו"ד שי גלעדצילום: נתי חדד

אם קיבלתם מכתב זימון למרב"ד, תתבקשו להביא עמכם לבדיקה מסמכים שונים, בהתאם לסיבת זימונכם. בנוסף, במקרים מסוימים, עשוי המרב"ד לבקש מהנהג להמציא מידע כלשהו, רפואי למשל, ולעבור בדיקות במכון עצמו או להידרש לבדיקות משלימות חיצוניות. מטרתו של תהליך זה היא גיבוש המלצה המבוססת על בדיקה יסודית ומעמיקה.

רשות הרישוי רשאית לבטל רישיון נהיגה קיים, או לסרב לתת רישיון חדש, למי שלדעתה אינו ראוי לנהוג בשל כושר נהיגה לקוי מסיבות כאלה ואחרות. את המידע על כושר נהיגתו של האדם מקבלת רשות הרישוי ממשרד הבריאות ומהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ועל פיו היא פועלת.

הבדיקה במרב"ד כרוכה באגרה שנקבעה כדין בתהליך הנדרש  על-פי חוק יסוד משק המדינה וחוק יסודות התקציב. חובת התשלום מעוגנת בתקנות התעבורה (תקנה 195 ב' ). התקנות לא מאפשרות למרב"ד הענקת פטור מאגרה או הקטנתה.  אדם המבקש רישיון נהיגה, או בעל רישיון נהיגה הרואה עצמו נפגע מהחלטת המכון, רשאי לערור בפני ועדת ערר תוך 30 יום, מיום מסירת ההודעה מטעם רשות הרישוי (תקנה *195(א) לתקנות התעבורה). ועדת הערר היא ישות המבקרת את המלצות המרב"ד,  ובסמכותה לשנותן או לבטלן. הנחיות להגשת הערר ושובר לתשלום האגרה נמסרים למבקש הרישיון על-ידי רשות הרישוי במועד קבלת התשובה.

היה ועלה צורך לערער על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בענייני רישיונות נהיגה, מוטב להיערך לכך בהתאם ולהתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום. כדי להעלות את סיכויי ההצלחה של הערר, נדרש ידע וניסיון מעמיקים במשפט התעבורה ובמשפט המינהלי, כמו  גם ניסיון במגוון רחב של תיקים הנוגעים לליקויים בריאותיים או חסרים אחרים. במקרים מסוימים, ניתן אף לבטל את החלטת המרב"ד גם מבלי לערער על החלטתו; היה וההחלטה שהתקבלה היא שגוייה על פניה, ניתן לפנות מידית למכון עוד טרם חלף המועד לערר על ההחלטה.

המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

_____________________________________________________

שם העו"ד: שי גלעד

שם המשרד: שי גלעד חברת עורכי דין

תחום התמחות: תעבורה

רזומה מקצועי מקוצר:

ממייסדי עמותת אור ירוק ויועצה המשפטי במשך חמש שנים.  ניסיון של כ-30 שנה, יו"ר ועדת תעבורה ארצית בלשכת עורכי הדין במשך 12 שנים, חבר בוועדת תיקון לפקודת התעבורה  - מינוי שרי המשפטים והתחבורה. מרצה בפורומים שונים.

אני מאמין/ מוטו: מקצוענות, מקצוענות, מקצוענות

פרטי התקשרות:

כתובת: ז'בוטינסקי 33, מגדל התאומים 1 קומה 11, רמת גן
טלפון: 03-7169977
דוא"ל: sgiladlaw@gmail.com
אתר: http://sgilad-law.co.il/

לעמוד של עו"ד שי גלעד באתר זאפ משפטי >>

בשיתוף אתר זאפ משפטי

לכל הטיפים מעורכי הדין והמומחים >>