תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שעה ביציאה: הכירו את זכויותיכם במקרה של עיכוב או ביטול טיסה

לכתבה
Pixabay

רבים מכם מכירים את המצב המעצבן הזה; אתם מגיעים בהתרגשות לשדה התעופה, מחכים בשקיקה לעלייה למטוס, אבל אז מתבשרים שהטיסה מתעכבת או מתבטלת. תקלות מעין אלה עולות לכם זמן, כסף והרבה מאוד עוגמת נפש. מה זכויותיכם במקרה כזה?

נוסעים רבים שעוברים בשדה התעופה נתקלים בעיכובים וביטולים של טיסות. לפעמים מדובר באיחור קל אבל לפעמים אנחנו עלולים להיקלע לעיכוב משמעותי, או - ולא עלינו - לביטול טיסה. אם קרה לכם אחד מהדברים הללו, אתם וודאי יודעים שההתמודדות מול חברות התעופה עשויה להיות קשה ומורכבת.

עו"ד רז בן-ארצי
נועה בן ארצי

חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), תשע"ב-2012, קובע כי החוק חל על כל טיסה מישראל ואליה, ללא הבדל בין טיסת שכר לטיסה סדירה. החוק מתייחס באופן שונה לכל אירוע, על פי משך העיכוב. בטיסה שהמריאה באיחור של מעל שעתיים אך פחות מחמש שעות - הנוסעים זכאים לקבל ללא תשלום מזון, משקאות ושירותי תקשורת. במקרה של איחור בטיסה של בין חמש לשמונה שעות, בנוסף לפיצוי שלעיל, תהיו זכאים לקבל גם את התמורה המלאה לכרטיס ששולם, או כרטיס חלופי. אם הכרטיס החלופי הוא לטיסה שתצא רק למחרת היום, זכאי הנוסע לקבל גם לינה במלון והסעה לטרמינל.

איחור של מעל שמונה שעות - כמוהו כביטול הטיסה. במקרה זה, בנוסף לכל המגיע לנוסע בסעיפים הקודמים, נקבע גם פיצוי הקבוע בחוק. גובה הפיצוי תלוי במרחק היעד, כאשר הסכום המינימלי עומד על כ- 1,280 שקלים (עד למרחק של 2,000 ק"מ), והפיצוי המרבי הוא 3,080 שקלים (למרחק שמעל 4,500 ק"מ). סכומים אלה מתעדכנים לפרקים בהתאם למדד.

לא כל איחור מזכה בפיצוי

בכל מה שנוגע לפיצויים בעקבות שינויים במועדי הטיסה, הרי שהשמיים הם ממש לא הגבול.  החוק מגביל את אחריות חברת התעופה ומתייחס למקרים שונים, בהם לא תהיו זכאים לפיצוי: הנוסע קיבל הודעה על שינוי מועד ההמראה 14 ימים מראש; הנוסע הועבר לטיסה אחרת, והגיע ליעד במועד המקורי ללא איחור; הנוסע קיבל את כרטיס הטיסה ללא תמורה או בתעריף מופחת מיוחד; עיכוב/ביטול הטיסה אירע עקב שביתה או השבתה; עיכוב או ביטול הטיסה אירע עקב נסיבות מיוחדות שאינן בשליטת חברת התעופה (מלחמה, התפרצות הר געש וכדומה). לעניין זה, תקלה טכנית (שאיננה מיוחדת וחריגה) לא תחשב ככוח עליון שאינו תלוי בחברת התעופה.

מימוש הפיצוי

כדי לקבל את הפיצוי יש לפנות ישירות אל חברת התעופה. על פניו, מדובר בהליך פשוט שאינו מצריך מעורבות של עורך דין, אולם בפועל, חברות התעופה ברוב המקרים מנסות להתנער מאחריות ולחמוק מתשלום. לפיכך, מומלץ לשלוח לחברה מכתב באמצעות עורך דין, רצוי כזה המתמחה בתיירות או תעופה.

ועוד טיפ קטן לפני שאנחנו טסים מכאן - נקלעתם לסיטואציה שבה אתם מבלים בשדה התעופה בהמתנה בלתי נגמרת לטיסתכם? תעדו את המתרחש - בהקלטה או סרטון - ואת נציגי חברת התעופה העומדים בקשר עם הנוסעים. ראיות מונצחות שכאלה יוכלו לסייע לכם בתהליך קבלת הפיצוי המגיע לכם.

המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

_______________________________________________________

שם העו"ד: רז בן ארצי

שם המשרד: רז בן ארצי, משרד עו"ד

תחום התמחות: ליטיגציה, דיני עבודה, מקרקעין, הוצאה לפועל

רזומה מקצועי מקוצר:

המשרד הוקם על ידי רז בן ארצי, בעל תואר ראשון במשפטים מטעם הקריה האקדמית אונו, ותואר ראשון בהנדסת אלקטרוניקה מטעם אוניברסיטת תל אביב. בנוסף, לעו"ד בן ארצי ניסיון עשיר וידע נרחב בענף הנדל"ן העסקי הודות לעיסוקו בתחום במשך כ-15 שנים. שילוב הידע והניסיון שצבר בשלושת התחומים הללו מהווה יתרון משמעותי התורם רבות להתנהלותו בתיקים שבטיפולו.

אני מאמין/מוטו: המוטו המנחה שלי הוא שקיפות מוחלטת, תוך תמיכה מלאה בלקוח לאורך כל הדרך וזמינות בכל שלב. מאמין שיצירתיות רבה ויכולת לרדת לפרטים מובילות לתוצאות הטובות ביותר, כשמעל לכל עומדת טובת הלקוח.   

פרטי התקשרות:

כתובת: הנחושת 3, רמת החייל, תל אביב

טלפון: 050-5320032, 03-967-6656

דוא"ל: raz@razlegal.com

אתר: http://razlegal.zapweb.co.il/

פייסבוק: עו״ד רז בן ארצי

לעמוד של עו"ד רז בן- ארצי באתר זאפ משפטי >>

בשיתוף אתר זאפ משפטי

לכל הטיפים מעורכי הדין והמומחים >>