הוועדה המקומית משתהה במתן ההיתר? יש מה לעשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בונה שמח
צילום: Pixabay
עו"ד סמדר בן דור, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן שיווקי
עו"ד סמדר בן דור, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן שיווקי

אחת הבעיות המטרידות בה נתקלים המבקשים לבנות בית או תוספת בנייה כחוק, היא התמשכות מיותרת ומתישה של הליכי הרישוי. פעם אחר פעם מוצא עצמו המבקש חסר אונים מול דרישות חדשות, שונות ומשונות, ככל העולה על דעת הרשות ופקידיה.

עו"ד סמדר בן דורצילום: רוני גבע

על מנת למנוע עיכובים מיותרים, כדאי להכיר את תקנות התכנון והבנייה (רישוי בנייה) ואת חוק התכנון והבנייה כפי שתוקן במסגרת הרפורמה שנועדה לייעל ולקצר את הליכי הרישוי. לצורך כך, הוגדרו הפעולות הנדרשות בהליכים ונקצבו מועדים קצרים למתן תגובות מטעם הרשות.

על פי הרפורמה, כאשר מוגשת בפני הוועדה בקשת היתר, מהנדס הוועדה מחויב למסור את המידע וההנחיות הנדרשים, כולל רשימת התנאים המוקדמים הדרושים לקליטת בקשת ההיתר. המידע הנוגע להיתר הוא משמעותי, הן משום שהוא הכרחי לשם פתיחת הבקשה, והן לאור העובדה שהתנאים המוקדמים המופיעים במידע מחייבים את הרשות, והיא אינה רשאית להוסיף עליהם. רשות הרישוי לא רשאית להתנות את מתן ההיתר בתנאים שלא פורטו במידע, אלא אם כן מדובר במצבים חריגים בהם יש ניסיון למנוע סכנה לציבור, או אם התנאי נדרש במפורש על פי החוק.

מהנדס הוועדה יבדוק אם בקשת ההיתר עומדת בתנאים המוקדמים, ואם כך הדבר – הרי שעליו לקלוט את הבקשה. חשוב לשים לב לתאריך קליטת הבקשה כיוון שזהו המועד הקובע לעניין פרקי הזמן המוקצבים לתגובת הרשויות. רשות הרישוי תבדוק אם הבקשה תואמת לתכניות ולהנחיות המרחביות. את החלטתה בעניין על רשות הרישוי להגיש תוך 45 ימי עבודה ממועד קליטת הבקשה, כאשר לעתים יידרש בנוסף אישור מכון בקרה. אם החליטה רשות הרישוי כי בקשת ההיתר עומדת בתנאים האמורים, יינתן ההיתר תוך 15 ימי עבודה מיום החלטתה או מיום קבלת האישור ממכון הבקרה, אם נדרש כזה. עם הינתן ההיתר, יקבל המבקש את פירוט החיובים תוך עשרה ימים.

כאשר הרשויות לא עומדות במועדים שנקבעו

אם ההליכים מתארכים והוועדה המקומית או רשות הרישוי לא עומדות במועדים שקבע החוק, ניתן לעשות שימוש בסעיף 157 לחוק התכנון והבנייה. על פי סעיף זה, אם לא התקבלה החלטה של רשות הרישוי בבקשה להיתר תוך 45 יום ממועד קליטתה, רשאי המבקש להגיש את הבקשה ישירות לוועדת ערר.

בנוסף, אם לא התקבלה החלטה של הוועדה המקומית בבקשה להקלה או לשימוש חורג תוך 90 יום ממועד קליטתה, גם אז רשאי המבקש להגיש את בקשת ההיתר ישירות לוועדת הערר. על פי החוק, ועדת הערר נדרשת לתת החלטתה תוך 30 יום, אך ברוב המקרים לא עומדת במסגרת זמן זו. עם זאת, עצם הפנייה לוועדת הערר גורמת לזירוז ההליכים מצד הוועדה המקומית ולקביעת דיון דחוף בבקשה.

המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא

____________________________________________________

שם העו"ד: סמדר בן דור

שם המשרד: סמדר בן דור משרד עורכי דין

תחום התמחות: תכנון ורישוי בניה, מקרקעין, משפט מנהלי ופלילי, תכנון עירוני וחקלאי, עתירות מנהליות, עררים, התנגדויות, ייצוג אדריכלים ומהנדסים

רזומה מקצועי מקוצר:

המשרד הוקם ע"י עו"ד סמדר בן דור בשנת 1996 לאחר שצברה ניסיון עשיר בפרקליטות מחוז צפון, כעורכת דין במגזר הפרטי וכסנגורית בתחום הפלילי. המשרד משרת קשת רחבה של לקוחות – קבלנים, יזמים, מהנדסים, אדריכלים ואזרחים פרטיים. במקביל לפעילותה השוטפת במשרדה, כיהנה עו"ד בן דור בשלל תפקידים ציבוריים: שופטת ברשות השיפוט, בוררת מטעם לשכת עורכי הדין, חברת וועדת התכנון והבניה מטעם לשכת עורכי הדין בחיפה, יו"ר ועדת הערר של שירות התעסוקה בחיפה ועוד.

אני מאמין/מוטו: טיפול מוקפד ומהיר, יחס חם ואישי, שקיפות, ישירות ושיתוף פעולה עם בעלי מקצוע מתחומים שונים – כל אלה משיגים את התוצאות הטובות ביותר עבור הלקוח.

פרטי התקשרות:

כתובת: רח' הנטקה 65, חיפה
טלפון: 04-8262517
טלפון נייד: 052-8084355
פקס: 04-8241890
דוא"ל: bendorsmadar51@gmail.com
אתר: http://law-planning.co.il/
עמוד פייסבוקעו"ד סמדר בן דור - עורך דין תכנון ובנייה

לעמוד של עו"ד סמדר בן דור באתר זאפ משפטי >>

בשיתוף אתר זאפ משפטי

לכל הטיפים מעורכי הדין והמומחים >>