אבא הוא לא כספומט: על תשלום מזונות וניכור הורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הורה וילד
צילום: Pixabay
עו"ד לימור אביטן, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם
עו"ד לימור אביטן, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם

נושא המזונות והמשמורת הוא מורכב ואין מקרה אחד דומה למשנהו. בכל הליך גירושין ייבחנו הנסיבות לגופן, לרבות הכנסות הצדדים וזמני השהות של כל אחד מההורים עם הקטינים.  כאשר הורה אחד מקבל את המשמורת על הילדים וההורה השני מקבל הסדרי ראייה, נותרת בעינה חובת תשלום המזונות לילדים. תשלום המזונות נועד להבטיח לילדים רמת חיים קרובה ככל האפשר לזו שהורגלו אליה כל עוד הוריהם היו נשואים, אך מסתבר שסוגיה זו עלולה להציף על פני השטח בעיות שונות.

עו"ד לימור אביטןצילום: סם יצחקוב

במשפחות רבות הליכי הגירושין הם טראומתיים וסבוכים, מה שמוליד, בלא מעט מקרים, מצב של ניכור הורי או ילדים סרבני קשר. המושג "ניכור הורי" (או "ילד סרבן") מתאר מצב בו ילד מתנכר להורה שיצא מהבית ואיננו ההורה המשמורן. ניכור זה מתבטא בסירוב לשמור על קשר תקין, חוסר נכונות להיפגש במסגרת הסדרי הראייה שנקבעו וכדומה. במצבים מסוימים, תופעת הניכור ההורי נוצרת עקב הסתה מכוונת וסמויה של ההורה המשמורן; במקרים אחרים, מדובר בהשפעה לא מודעת ולא מכוונת על הילדים מצד ההורה שנשאר אתם.

לניכור יש מחיר

החוק קובע כי בית המשפט רשאי לפטור אדם מחובת תשלום המזונות באופן חלקי או מלא, כאשר הזכאי במזונות מפגין כלפיו "התנהגות מחפירה". סעיף זה מציב את בתי המשפט מול החלטה מורכבת ביותר בבואו לדון במקרים של ניכור הורי; מעבר לכל, בפני בית המשפט עומדים שני שיקולים ביניהם עליו לאזן – טובת הקטינים מצד אחד, וחידוש הקשר בין הילדים לבין ההורה המנוכר מצד שני.

כדי להגיע להחלטה בעניין, ייבחנו שני מצבים עיקריים:

ההורה המנוכר כסיבת הניכור –  החלטה על הפחתת גובה המזונות או ביטולם תינתן רק כאשר ההורה המנוכר אינו נושא באשמה לניכור; ניתוק הקשר ביוזמת ההורה המנוכר, אלימות מצדו וכדומה - כל אלה עשויים לשמש עילה מספקת עבור בית המשפט לדחות את בקשת ההורה המנוכר ולהשאיר את תשלום המזונות על כנו.

השפעת שלילת המזונות – בית המשפט לא יורה על שלילת מזונות או הפחתתם כאשר הדבר ירע משמעותית את רמת החיים של הילד. בית המשפט אינו מבקש להעניש את הילדים, אלא לחדש את הקשר בינם לבין ההורה המנוכר. לפיכך, כאשר בית המשפט יסיק שהחלטה כזו תגרום לניכור גדול יותר מצד הילד ולהתנתקות סופית, הוא לא יורה על שלילת או הפחתת המזונות, אלא במקרים נדירים וחריגים.  

כשהוא מונע מתוך השאיפה להביא לחידוש הקשר בין הילד להורה המנוכר, בית המשפט יגייס אנשי מקצוע מתחומים שונים - מגשרים, יועצים, עובדים סוציאליים, מומחים בהדרכה הורית ותיאום הורי ועוד. ההנחה היא שאם להורה המשמורן יש השפעה על התנהגות הילדים, האיום בביטול או הפחתת המזונות יספיק כדי לגרום לו להניע את תהליך חידוש הקשר. במרבית המקרים בהם יורה בית המשפט על הפחתת דמי המזונות או על ביטולם, יישמר הכסף שלא שולם בנאמנות עד שהילד יחזור לקשר תקין עם ההורה המנוכר.

המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

_____________________________________________________

שם העו"ד: לימור אביטן

שם המשרד: לימור אביטן עורכת דין

תחום התמחות: דיני משפחה וירושה, גירושין גישור זוגי ומשפחתי

רזומה מקצועי מקוצר:

עו"ד לימור אביטן, בעלת תואר ראשון במשפטים והכשרות מעמיקות בתחום דיני המשפחה, היא מגשרת מוסמכת מטעם לשכת עורכי הדין בישראל ועוסקת בגישור בכלל ובגישור משפחתי וזוגי בפרט. לעו"ד לימור אביטן ניסיון רב בניהול תיקי ליטיגציה בבתי המשפט לענייני משפחה, כולל תיקי גירושין מורכבים. הטיפול בלקוחותיה מתמקד בליווי אישי ומזעור הנזקים המהווים חלק מהליך הגירושין. עו"ד אביטן מייצגת מזה שנים ארוכות לקוחות בכל תחומי דיני המשפחה ורותמת לטובתם את הידע שצברה בהשתלמויות רבות ואת ההיכרות המעמיקה שלה עם מאפייניה הייחודיים של כל ערכאה.

אני מאמין/מוטו:

אני מאמינה בשירות אישי ומקצועי ברמה הגבוהה ביותר, תוך הקפדה על יצירתיות, מצוינות וחדשנות, לצד שמירה על יושרה, אמינות, הגינות, שקיפות מול הלקוח והקפדה על כללי האתיקה.

פרטי התקשרות:

כתובת: שד' דוד טוביהו 125 (גרנד קניון), באר שבע
רח' הארבעה 28 קומה 5, תל אביב
טלפון: 08-6655655 (באר שבע), 03-5096000 (תל אביב), 052-5564433
דוא"ל: limor@ca-adv.co.il
אתר: http://www.limor-lawdivorce.co.il/
עמוד פייסבוק: לימור אביטן עו"ד

לעמוד של עו"ד לימור אביטן באתר זאפ משפטי >>

בשיתוף אתר זאפ משפטי

לכל הטיפים מעורכי הדין והמומחים >>