כך תעשו זאת נכון: קנייה או מכירה של בית בישובים כפריים וקהילתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפתח
צילום: Pixabay
יוהנה לוין, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן שיווקי
יוהנה לוין, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן שיווקי

אם תמיד חלמתם לגור במקום פסטורלי עם אווירה כפרית ובסביבה קהילתית, רגע לפני חתימת החוזה על בית חלומותיכם, כדאי לקחת בחשבון מספר גורמים ייחודים למגורים בישובים מסוג זה.

יוהנה לויןצילום: ניר לביא

לקנות בית ביישובים כפריים וקהילתיים:

ישנם כמה דגשים שראוי להתייחס אליהם בטרם קונים בית בישובים כפריים וקהילתיים, כמו למשל:

לפני שרוכשים בית "קונים" את היישוב – רוכשים פוטנציאליים של בתים בישובים כפריים וקהילתיים, מגיעים לרוב בעקבות חברים או משפחה ומתעניינים מראש בישוב מסוים, אך תמיד כדאי לבדוק את הישובים השכנים שעשויים להתאים הרבה יותר לצרכים שלכם. התאמה זו יכולה להיות מבחינת התקציב, השירותים הקהילתיים (בתי ספר, גנים), אופי הישוב (דתי/חילוני) וכדומה. מומלץ לחפש מידע ברשת, להגיע לסיור במקום, להתייעץ עם יועץ נדל"ן מהאזור, ורק אחרי שבחרתם את הישוב הרצוי, לחפש את הבית עצמו.

היו מוכנים לפשרות – שלא כמו בערים, בהן יש שפע גדול של בתים למכירה, בישובים כפריים וקהילתיים ההיצע הוא קטן ומוגבל. היו מוכנים להתפשר, במיוחד ביישובים מבוקשים בהם הבתים המעטים שמוצעים למכירה נחטפים במהירות.

התכוננו לוועדות קבלה – בישובים קהילתיים וכפריים רבים, תתבקשו לעבור ועדת קבלה.  במקרים כאלה, החוזה יותנה באישור ועדת הקבלה, וחשוב לערוך אותו באמצעות עורכי דין ולהסדיר מראש את כל התנאים. חשוב לדעת כי החלטות ועדות הקבלה ניתנות לערעור וכבר היו ערעורים שהגיעו עד בג"צ, והתקבלו. בישובים רבים ישנה אפשרות לקנות את הבית גם ללא אישור  ועדת הקבלה.

אל תוותרו על בדק בית – עצה זו נכונה בוודאי גם לגבי רכישת בית בעיר, אבל חשובה אף יותר כשמדובר בבתים פרטיים ביישובים כפריים וקהילתיים, המגיעים לרוב עם שטח אדמה או משק, ועם מורכבויות גדולות יותר. מומלץ לבדוק נושאים כגון: תקלות וחריגות בנייה, סדקים בשל תזוזת האדמה, רטיבות ועוד.

גם שכירות זו אופציה – במיוחד לפני שינוי כמו מעבר מחיים עירוניים או מאזור מרוחק בארץ. כאשר היצע הבתים מצומצם במילא ולא מצאתם את בית החלומות שלכם, שקלו לגור בשכירות ולנסות את החיים הכפריים לפרק זמן מוגבל. כך תינתן לכם שהות לבחון האם אורח חיים זה אכן מתאים לכם.

ולבסוף - אם חשבתם לקנות בית בישוב כפרי למטרות השקעה, אל תשכחו לבדוק סוגיות כמו ועדת קבלה, פוטנציאל השטח / הבית, אפשרות לבניית יחידות נוספות שיניבו תשואה, אפשרות לפיצול הבית ליחידות או לעשות פרצלציה על המגרש, וכמובן – חישוב התשואות בהשוואה לאופציות אחרות להשקעה.

למכור בית ביישובים כפריים וקהילתיים

גם למי שמוכר בית ביישובים כפריים וקהילתיים ישנם מספר דגשים שעליו לשים אליהם לב:

היטל השבחה על הבית – בדקו בוועדה המקומית לתכנון ובנייה האם קיים היטל זה ומה גובהו. כך תוכלו לתמחר את הבית בהתאם, ולהחליט האם המכירה בכלל כדאית.

שיווק ממוקד מטרה – מומלץ לפרסם את הבית בישוב עצמו וביישובים השכנים, מאחר שרבים מהמתעניינים ברכישת בית מגיעים תחילה לסייר ביישובים פוטנציאלים.

כשמדובר בקנייה או מכירה של בתים בישובים כפריים וקהילתיים, מומלץ ביותר להסתייע ביועץ נדל"ן מקצועי המתמחה באזור המבוקש. ייעוץ מקצועי יאפשר לכם למצוא את היישוב המתאים לצרכיכם, להבין את המורכבויות הספציפיות של רכישה או מכירה באזור, ולהגיע לעסקה בתנאים הטובים ביותר עבורכם.

______________________________________________________

שם: יוהנה לוין

שם המשרד: יוהנה נדל"ן

תחום התמחות: ייעוץ נדל"ן עם התמחות בבתים פרטיים ביישובים קהילתיים וכפריים.

רזומה מקצועי מקוצר:

את דרכה בעולם הנדל"ן התחילה יוהנה לוין לפני כשמונה שנים כיזמית ובהמשך עבדה במשרד נדל"ן במרחביה, זאת לאחר שירות של כ-20 שנה כקצינת משאבי אנוש בצה"ל, ממנו השתחררה בדרגת רס"ן. ב-2012 הקימה משרד פרטי המתמחה בייעוץ למכירה/קנית בתים, מגרשים ונחלות באזור עמק יזרעאל והגליל התחתון ובישובים: רמת ישי, טבעון, נופית, יוקנעם מושבה ומגדל העמק. המשרד מתמחה גם בשכירויות ובמסחרי ומעניק שירותים בניהול נכסים, בשיווק פרויקטים וגישור עסקי.

אני מאמין/מוטו:

בעסקה טובה שני הצדדים מרגישים מרוצים, זה מצב של WIN-WIN.

חשוב לי שהמכירה או הקניה יבוצעו ביעילות ובמקצועיות עבור שני הצדדים ללא מתח ותסכולים.

פרטי התקשרות:

כתובת: גבעת אלה, ת.ד. 278 עמק יזרעאל
טלפון: 054-3123341
טלפקס: 04-6514348
דוא"ל: johanna.nadlan@gmail.com
אתר: https://johanna-nadlan.co.il/
בלוג: http://johanna-nadlan.blogspot.com/
עמוד פייסבוק: בתים / מסחרי למכירה / להשכרה  בעמק יזרעאל וגליל תחתון - יוהנה נדל"ן

בשיתוף אתר זאפ משפטי

לכל הטיפים מעורכי הדין והמומחים >>