אל תוותרו על זכויותיכם: זכות היוועצות עם עורך דין

נחקרים רבים מגיעים לחקירה במשטרה מבלי שיהיו מודעים לזכותם להתייעץ עם עורך דין טרם תחל החקירה. אם החוקרים יחליטו לנצל מצב זה, הנחקר עלול למצוא עצמו במצבים מורכבים מהם הדרך חזרה סבוכה עד בלתי אפשרית

אזיקים
צילום: Pixabay
עו"ד גל שר טוב, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם
עו"ד גל שר טוב, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן מקודם

בחודש נובמבר האחרון, הובא  לבית משפט השלום בראשון לציון חשוד במעורבות בפרשת הברחת היהלומים בחברת LLD לדיון בבקשת המשטרה להארכת מעצרו. בית המשפט דחה את בקשת המשטרה, שחרר את החשוד למעצר בית ומתח ביקורת חריפה על התנהלות החוקרים.

עו"ד גל שר טובצילום: באדיבות עו"ד גל שר טוב

מהראיות שהוצגו בדיון, עלה כי עורכת דינו הגיעה אל משרדי היחידה וביקשה לעצור את החקירה ולפגוש את מרשה, אך למרות המתנה ממושכת ובקשות חוזרות ונשנות, לא הותר לה לפגוש את החשוד שכלל לא ידע על הגעתה. בית המשפט הגדיר את התנהלות החוקרים כ"שערורייתית"; החשוד נחקר מבלי שיישאל מפורשות אם הוא מעוניין לפגוש עורך דין, ולא נמסר לו שעורכת דינו ממתינה לראותו. כך  נמנעה ממנו זכותו הבסיסית – זכות ההיוועצות.

המרוץ לקבלת הגרסה הראשונית

במעמד החקירה, החוקרים כמעט תמיד זוכים ליתרון בולט על פני הנחקרים. האחרונים, פעמים רבות כלל לא יודעים אילו ראיות קיימות נגדם ואילו אמירות שלהם עשויות לחזק ראיות נסיבתיות וחלשות. יתרון זה משמעותי במיוחד עבור חשודים שאינם עבריינים מנוסים  ולא מכירים את תרגילי החקירה, אלא נמצאים לראשונה בחוויה המטלטלת של מעצר.

עם ביצוע מעצר, פוצחים החוקרים במרוץ למצות את פעולות החקירה הראשוניות עוד בטרם ייכנס לתמונה עורך דינו של החשוד, תוך ניצול מצבו המעורער, המבולבל ומלא החשש. עבור היחידה החוקרת, עורך הדין ייתפס פעמים רבות כמי שעלול לחבל בהשגת הודאה ובגיבוש ראיות מפלילות. התייעצות עם עורך הדין עשויה להוביל את החשוד לבחור בשמירה על זכות השתיקה, או להציג ראיות ונתונים נוספים שיערערו את הראיות הקיימות ויחייבו את החוקרים לאמת את טענותיו ולבדוק כיווני חקירה נוספים.

בתנאים אלה, כשהם מנותקים מסביבתם ונטולי זכויות בסיסיות כמו האפשרות לאכול או ללכת לשירותים באופן חופשי, מתקשים הנחקרים לכלכל את צעדיהם ולשקול את מילותיהם וכך משחקים לידי החוקרים.  במקרים מסוימים, עלולה סיטואציה כזו להיות הרת אסון ואף להוביל להרשעת שווא, שכן גרסה מאוחרת של חשוד שתימסר בהמשך החקירה או בבית המשפט ללא הסבר מוצדק, תיתפס כבלתי אמינה ומשקלה עלול להיות אפסי.

זכות בסיסית לכל חשוד

בעבר, שימוש בשיטות חקירה הרומסות את זכויותיו הבסיסיות של הנחקר, היה מקובל ושגור יותר. כיום, בעקבות פסיקות של בית המשפט העליון שהביאו לא אחת לפסילת ראיות, שחרור חשודים ממעצר ואף לביטול כתבי אישום בשל פגיעה בזכויות הנחקר, המצב שונה.

היוועצות עם עורך דין היא זכותו הבסיסית של כל חשוד שנעצר או מעוכב לחקירה. החשוד רשאי לבקש לעצור את החקירה ואף לדחותה עד להגעת עורך דין מטעמו. עמידה על זכות זו אינה מצביעה על אשם, היא לגיטימית וקריטית. אל תחששו לממש אותה, ואל תניחו שהאמת תצא לאור מעצמה. למרות חזקת החפות, בפועל – יש לפעול כדי להוכיח את חפותכם. זכרו כי לאחר מסירת הגרסה הראשונית, החזרת הגלגל לאחור עשויה להיות קשה עד בלתי אפשרית.

המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

_____________________________________________________

שם העו"ד: גל שר טוב

שם המשרד: גל שר טוב עו"ד פלילי ותעבורה

תחום התמחות: פלילים, דיני תעבורה

רזומה מקצועי מקוצר:

עו"ד גל שר טוב החל את דרכו המקצועית בפרקליטות מחוז דרום, כמתמחה של עו"ד יסכה ליבוביץ', פרקליטת המחוז דאז. בהמשך, שימש במספר תפקידים בכירים במשטרה, בהם קצין נוער, יועץ משפטי, ראש לשכת תביעות, ראש לשכת החקירות המרחבי וראש צח"מ. כיום, לצד העבודה במשרדו העצמאי, משמש במספר תפקידים ציבוריים בלשכת עורכי הדין, הן כיו"ר משותף של הוועדה לעניינים פליליים מחוז מרכז והן כיו"ר משותף של ועדת הקשר של עורכי הדין בנתניה.

אני מאמין/מוטו:

אני רואה את עצמי כחיץ מגן בין המערכת הגדולה והחזקה ובין לקוחותיי. אני שם עבורם ברגעים הקשים והמשמעותיים, לייעץ, לחזק וללוות אותם בדרך המיטבית - משלב החקירה ועד לסיום ההליך. אני המתורגמן של לקוחותיי, מי שמשמיע את קולם ומביא לעשיית צדק ולאיזון הנכון תוך מניעת השפלות ועיוותי דין.

ניהול נכון של תיק מחייב חקירה מעמיקה וניתוח הראיות בזכוכית מגדלת במטרה לגלות את מחדלי החקירה וחולשותיה, לחשוף את האפשרויות והתרחישים שאולי הוחמצו ולהאיר את הספק. כחברה, מוטב שנזכה 100 אשמים מאשר שנעניש חף מפשע אחד. אם יש ספק – אין ספק, וזו המלחמה האמיתית.

פרטי התקשרות:

כתובת: רח' סמילנסקי 12, נתניה
טלפון: 09-8628801, 050-9706565
פקס: 09-8628804
דוא"ל: sartovg@gmail.com
אתר: https://sartov.co.il/
עמוד פייסבוק: גל שר טוב עו"ד פלילי ותעבורה

בשיתוף אתר זאפ משפטי

לכל הטיפים מעורכי הדין והמומחים >>