תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רישוי עסקים: מדריך

שוכר מפעל או חנות ששטחם גדול מ-800 מ"ר? אתה חייב רישיון עסק. 10 הסוגיות המרכזיות שכל שוכר, משכיר או רוכש עסק חייב להכיר

בעל חנות
Shutterstock

מרבית העסקים שאינם משרדים נדרשים לקבל רישיון עסק. סוגי הנכסים שעבורם נדרש רישיון מפורטים בצו רישוי עסקים, וכן קיימים עסקים מיוחדים שנדרש להם רישיון עסק מכוח חוקים ספציפיים. הקבוצות העיקריות הינן מפעלים וחנויות ששטח המכירה שלהן עולה על 800 מ"ר, כגון מוסך, תחנת דלק, בית מרקחת, מכון קוסמטיקה, מספרה, גן אירועים, בית קפה, מכבסה וכדומה.

לפניכם הסוגיות המרכזיות שכל שוכר, משכיר או רוכש חייב להכיר בבואו להקים ולנהל בית-עסק.

אם אני משכיר נכס למטרות עסקיות, החובה לקבל רישיון עסק חלה עליי או על השוכר? 

ניהול ללא רישיון של עסק מהסוג שחייב ברישיון עסק, זו עבירה פלילית. החובה להשיג את הרישיון חלה על השוכר שמנהל את הנכס. מאידך, ככל שמדובר בעבירות על חוק התכנון והבנייה - במצב שבו, למשל, השימוש אינו תואם את הותכניות החלות באזור, או שיש חריגות בנייה - קיימת חשיפה משמעותית גם לבעל הנכס, וניתן להאשימו בגין עבירות אלו.

עו"ד שירן זנדברג
שני נחמיאס, סטודיו כותרת

אם אני שוכר נכס, החובה לקבלת רישיון עסק חלה עליי? 

הרישיון ניתן לבעלי העסק המנהלים בפועל את העסק או אחראים לניהולו, ועליהם חלה החובה להוציא רישיון עסק. אין קשר בין בעלי העסק לבין מי ששכר ממנו את המקום ומנהל בפועל את העסק. הבעלות על העסק מוגדרת לפי הרשום בטופס הרישיון שהוצא מטעם העירייה. כאשר משתנה הבעלות, יש צורך בהוצאת רישיון חדש או בעדכון פרטי רישיון העסק.

אילו עסקים לא צריכים רישיון עסק?

משרדים, חנויות ששטח המכירה שלהן קטן מ-800 מ"ר, חנויות בקניון שיש בו חברת ניהול (למעט חנויות ייחודיות שנקבע להן רישוי ספציפי); מעבדות לא רפואיות לבדיקת מזון, מים או קולחין ומי שופכין, וכל עסק שלגביו לא נקבעה חובת קבלת רישיון עסק בצו רישוי עסקים.

אלון נויברג
שני נחמיאס, סטודיו כותרת

האם צריך לחדש את רישיון העסק ומתי?

תקופת הרישיון לכל עסק נקבעת לפי סוג העסק, והינה לשנה אחת, 3, 5 או 10 שנים ואף לצמיתות. הרישיון יפקע ביום 31 בדצמבר, לפי מספר השנים שלאחר קבלתו. לפני פקיעת הרישיון, על בעל העסק לדאוג לחידוש הרישיון מול הרשות המקומית. ככל שלא נעשו שינויים בעסק לעומת רישיון העסק, יש הליך מזורז לחידוש הרישיון. אם במהלך תקופת הרישיון מתבצעים שינויים מבניים בעסק, ניתן לבטל את הרישיון עוד לפני תום מועד התוקף.

מהן הסכנות בניהול עסק ללא רישיון עסק?

ניהול עסק ללא רישיון מהווה עבירה פלילית שדינה מאסר עד 18 חודשים וקנס פלילי. בנוסף, עסק הפועל ללא רישיון עלול להיות בחשיפה ביטוחית, וייתכן שיטענו כלפיו כי הפוליסה אינה בתוקף מקום שבו אין רישיון עסק. משמעות אפשרית: לא יהיה ביטוח לעובדי העסק ו/או ללקוחות בגין כל פגיעה שתתרחש בו.

כמה זמן לוקח להוציא רישיון עסק?

הליך הנפקת רישיון עסק כולל קבלת אישור מגורמי רישוי חיצוניים כגון כיבוי אש, נגישות והנדסה. ההליך תלוי בסוג הנכס וכמות גורמי הרישוי שאמורים לאשר את הרישיון. ככל שמאפייני העסק מורכבים יותר, כך יתארך זמן קבלת הרישיון העסק והוא עשוי לנוע בין מספר חודשים למספר שנים.

האם אני יכול לטפל ברישיון עסק בעצמי או חייב לקחת גורם שיטפל בזה עבורי? 

כל אחד יכול לטפל ברישיון עסק עבור עצמו, אך יש לקחת בחשבון כי נדרש ידע וניסיון רב בעבודה מול גורמי הרישוי השונים, בהתאם למאפייני סוג העסק. כמו כן, נדרש לעתים קרובות שימוש במספר רב של גורמי מקצוע כגון אדריכל, מודד מוסמך ויועצים בתחומי הרישוי השונים.

האם הרשות חייבת להנפיק רישיון עסק? מאילו נימוקים היא יכולה לסרב לבקשה?

את הבקשה לרישיון עסק מעבירה הרשות אל גורמי הרישוי השונים, ואלו נדרשים לאשר את הרישיון בהתאם להוראות הדין. במידה שגורמי הרישוי סבורים שהעסק לא עומד בתנאים לקבלת רישיון, יש לבצע התאמות בהתאם לדרישות. ככל שמדובר בדרישות לא לגיטימיות ו/או שגורם הרישוי אינו מאשר את הבקשה, ניתן להגיש השגה על החלטה זו לגורם מוסמך ארצי. כמו כן, ניתן במידת הצורך לפנות לבית המשפט המוסמך כנגד ההחלטה.

מה השתנה בעקבות הרפורמה ברישוי עסקים?

משמעות הרפורמה, שנקראת 'רישוי עסקים דיפרנציאלי', הינה שמירה על הציבור דרך קיום סטנדרטים נאותים לעסקים השונים מצד אחד, ועידוד פעילות עסקית מצד שני. במסגרת הרפורמה מתפרסם מפרט אחיד לפי סוג עסק, וכל אדם שרוצה לפתוח עסק יכול לדעת בדיוק מהם התנאים והדרישות לקבלת רישיון - דבר שאמור להביא לייעול, לקיצור ולשיפור ההליך המייגע של הוצאת רישיון עסק. נכון להיום, התפרסמו מפרטים אחידים ספורים בלבד.
כמו כן, בהתאם לרפורמה בתיקון 34 לחוק לא יינתנו יותר רישיונות לצמיתות. מי שהיה לו רישיון עסק לצמיתות, ובהתאם לצו רישוי עסקים החדש תקופת הרישיון לסוג העסק היא 15 שנה – הרישיון שלו יישאר לצמיתות. מאידך, מי שהיה לו רישיון לצמיתות אך תקופת הרישיון בהתאם לצו החדש קטנה מ-15 שנה, יידרש להוציא רישיון תקופתי בתום תקופת המעבר שנקבעה בחוק.

קניתי עסק – האם הרישיון של בעל העסק הקודם תקף גם לגביי?

תקנות רישוי עסקים קובעות מסלול מקוצר בעת שינוי הבעלות בעסק. יש להגיש חוזה להעברת הבעלות בעסק, וכן תצהיר בטופס קבוע שלפיו לא חלו שנויים בעסק מאז הוצא הרישיון הקודם וכי העסק מקיים את תנאי הרישיון הקודם. עמידה בתנאים אלו תאפשר את הסבת הרישיון לבעלים החדש.

בחזרה למגזין Workspace >>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#