תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בית העמותות: מקור השראה לעשייה חברתית

עבודה בחלל פתוח, שימוש בחדרי ישיבות, אירועי קהילה ועוד: בית העמותות משמש מזה כ-4 שנים כמרחב עבודה משותף לארגוניים חברתיים, בהובלת ארגון 'מנהיגות אזרחית', במסגרת חזון משותף של קבוצת מגדל והמכון למנהיגות וממשל בג'וינט ישראל

משמאל לימין: אוראל שיינין, ליאור פינקל-פרל, רוביק דנילוביץ', ענת עפרי, שלומי נומה, אופיר כץ
יותם איתן יוסיפאן

בית העמותות בתל-אביב יפו מהווה מרחב עבודה שיתופי המקדם עשייה חברתית שבו עמותות נפגשות, פועלות, ומקדמות מטרות משותפות לצד איגום משאבים וחיסכון בעלויות, והכל תחת קורת גג משותפת אחת. בית העמותות הוא יוזמה חברתית של מגדל, חברה לביטוח, התומכת ומחזקת תשתיות של ארגונים חברתיים בחברה הישראלית. את הפרויקט מוביל 'מנהיגות אזרחית', ארגון הגג של המגזר השלישי בישראל.

בית העמותות פתח את דלתותיו בשנת 2015 כחלק מחזון משותף של קבוצת מגדל כמי שתרמה את שטח המתחם, ושל המכון למנהיגות וממשל בג'וינט ישראל, במטרה להקים בית שיאפשר לארגונים חברתיים לעבוד במרחב משותף, לרקום שיתופי פעולה ולחסוך במשאבים. כיום יושבות בבית העמותות 26 עמותות, המייצגות את הפסיפס של החברה האזרחית וביניהן ארגוני גג ותשתית, עמותות העוסקות בבריאות, סביבה, תעסוקה, קהילות, שקיפות, פרויקטים שיתופיים ועוד. לצידם, נהנים עשרות ארגונים נוספים מהמרחב החברתי ומגיעים לעבוד בחלל הפתוח, לשמוע הרצאות, להשתתף בקורסים או פשוט כדי לעבוד.

מנהיגות אזרחית 

ארגון מנהיגות אזרחית מנהל ומוביל את בית העמותות כחממה של עשייה חברתית המשותפת לארגונים היושבים בו, ומקדם סינרגיה וחיבורים בינם לבין ארגוני החברה האזרחית כולה. כארגון הגג של המגזר השלישי בישראל, מתעסק הארגון בקידום מדיניות, ייצוג וחקיקה בהתבסס על סוגיות רוחב של המגזר השלישי. מנכ"לית הארגון, ליאור פינקל-פרל, עוסקת בייצוג ובקידום מסגרות להקלה על פעילותן של עמותות בישראל. בהובלתה, הארגון מקדם מהלכים עם שותפים שונים בחברה האזרחית יחד עם משרדי ממשלה שונים, חברי כנסת ורגולטורים, לטובת קידום מדיניות התומכת במגזר השלישי. 

צוות בית העמותות
רן שלהבי

"בבית העמותות ישנו שילוב כוחות יוצא מן הכלל", מציינת פינקל־פרל, "הפלטפורמה החדשנית מאפשרת אמנם יצירת שיתופי פעולה וחיסכון תפעולי, אך בית העמותות מהווה גם כתובת למפגש עם גורמי ממשל, לדיון ותהליכי היוועצות. לצד פעילות הייצוג, עיקר הפעילות שלנו הוא עבודה עם עמותות דרך פרויקטים שונים. כך בדיוק מהווה בית העמותות ערך מהותי לפעילות הייצוג של הארגון, דרך המרחב הייחודי הנותן מענה לעשרות עמותות בישראל". 

בית העמותות מספק הזדמנות נדירה לחלוק רעיונות בין עמותות, מקור השראה לעשייה חברתית באווירה מיוחדת, ובית לקידום טוב משותף. לדברי ענת עופרי, מנהלת מעורבות חברתית בקבוצת מגדל, "דווקא מתוך היותנו חברה עסקית גדולה אנחנו מבינים את הצורך בקיומם של ארגוני החברה האזרחית, אשר חיים ונושמים את החברה הישראלית ויש להם את המומחיות, הידע, החזון והתשוקה הנדרשים להובלת שינוי משמעותי. לאור זאת, פיתחנו מיזם פורץ-דרך לקידום המגזר החברתי בישראל – בית העמותות. יתרה מכך, השותפות לא מבוססת רק על הנייר אלא גם בחיבורים לעמותות הבית, ובשותפות להובלת קורסים כמו קורס עמותות צעירות".

מרחב חברתי-קהילתי לעמותות בישראל

"החזון שלנו הוא להגביר שיתופי פעולה בקרב ארגוני החברה האזרחית במסגרת בית העמותות", מסביר אוראל שיינין, מנהל פעילות המתחם, "לכן אנחנו מציעים לכלל העמותות - ובתוך זה, לעובדיהן ולמתנדביהן - ליהנות מהמתחם כדי לעבוד, להכיר, להעשיר את עצמם, לחבור ולמנף את שיתופי הפעולה הנרקמים".

כך גם נפגשים הדיירים והדיירות מעמותות הבית השונות בימי חמישי כדי לשתף, להתייעץ ולהתעדכן בפעילויות השונות המתרחשות תחת קורת גג אחת - מה שיוצר לא פעם שיתופי פעולה רבים בין הארגונים השונים. "מיקום המתחם בת"א-יפו, כ-15 דק' הליכה מרכבת השלום, מהווה יתרון גאוגרפי לכל מי שירצה ליהנות מהבית, עד שהמודל ישכפל את עצמו למקומות נוספים בארץ", מוסיף שיינין. 

מה מציע בית העמותות?

  • עבודה בחלל פתוח: עובדי ומתנדבי עמותות באשר הם מוזמנים להגיע לעבוד באווירה משרדית או לערוך פגישות קטנות על-בסיס מקום פנוי בחלל המשותף, עם WiFi וקפה ללא עלות!
  • ישיבה בבית העמותות: עמותות הזקוקות באופן קבוע לעמדות עבודה בחלל הפתוח, יכולות לשלוח מייל לתיאום סיור וכניסה לרשימת המתנה. ניתנת עדיפות לעמותות שאין להן משרדי עבודה כלל. המחיר לעמדה: 500 ש"ח לחודש. 
  • שימוש בחדרי ישיבות: לטובת מפגשים, קורסים, ישיבות הנהלה ועוד, ניתן להשתמש בחדרי הישיבות בתיאום מראש, במחיר מסובסד.
  • קורס עמותות צעירות: קורס 'עמותות צעירות', בתמיכת מגדל, מיועד לעמותות בשנתיים הראשונות לפעילותן ולאנשים חדשים במגזר השלישי. מטרת הקורס היא להעמיק את הידע וההבנה שלהם בחברה האזרחית, ולמקצע את באי הקורס כמנהלי ומנהלות של העמותות. 
  • אירועי קהילה: אירועי קהילה פתוחים לתושבים בת"א-יפו ובכלל, כגון יום האישה הבינ"ל וימי 'זיכרון בסלון', או השתתפות בפרויקטים רשותיים כגון 'שכונה לובשת חג' שבו השתתף בית העמותות ביום העצמאות. 
  • התוכנית להעשרת מלכ"רים: תוכנית העשרה שנתית המתבססת על מפגש פעם בחודש - בשיתוף 'מנהיגות אזרחית', ארגון 'מידות' ו'BDO ישראל' – בתחומי ניהול תקין, פעילות עסקית במלכ"ר, עבודה עם מגזר עסקי, דוחות כספיים ותזרים מזומנים, התנדבות ועוד.

ואלה שאינם עמותות ולא מגיעים מהמגזר השלישי?

מתוך הכרה בערך העצום של המודל הייחודי המתקיים בו, יזם בית העמותות את 'סיורי בית' - פרויקט הכולל היכרות עם המודל דרך סיור במתחם, העשרה על המגזר השלישי בישראל ומאפייניו, והרצאה לבחירה של אחת מהעמותות הפועלות בבית. בין אלו שלקחו חלק בפרויקט ניתן למצוא עובדות סוציאליות מהמוסד לביטוח לאומי, קבוצות מנהיגות, משלחות, רכזי ורכזות מעורבות חברתית מכל הארץ, קבוצת מפקדים מצה"ל, כך גם ראש עיריית באר-שבע, רוביק דנילוביץ', הגיע כדי לשמוע ולהכיר את המתחם. 

"מגדל מזמינה אתכם ללמוד מהניסיון שצברנו ולהעביר אותו הלאה", אומרת ענת עופרי. "מגדל כבר בוחנת שיתופי פעולה נוספים עם גופים עסקיים ורשויות מקומיות, ואנחנו קוראים לגופים עסקיים, גופים ציבוריים ורשויות מקומיות להצטרף כשותפים". 

שיינין מוסיף: "אנחנו מאמינים שדרך למידת המודל הייחודי והכרת מאפייני המגזר השלישי בישראל, נוכל לשכפל את המודל בערים נוספות כך שכל קהילה תזכה ל'בית עמותות' עבור ארגוני החברה האזרחית הפועלים ברשות שלה".

לאתר בית העמותות ופרטים נוספים הקליקו כאן >>>

לעמוד הפייסבוק של בית העמותות הקליקו כאן >>>

בחזרה למגזין Workspace >>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#