לחולל מהפכה בגיוס עובדים למקצועות הדיגיטל

חברת jumpin הוקמה מתוך אג'נדה חברתית ברורה ולהוביל שינוי בתהליך גיוס עובדים מוכשרים בתחום הדיגיטל ולהתאימו לעולם העבודה החדש, שמתפתח בקצב מהיר. מיה שהם, בעלת חברת jumpin המתמחה בנושא, מספרת על הצורך והמענה שהיא מעניקה לנושא

הדס בארי, בשיתוף jumpin
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכשרה ב-Jumpin | צילום: יח"צ
הכשרה ב-Jumpin צילום: יח"צ
הדס בארי, בשיתוף jumpin
תוכן שיווקי

לאחר ניסיון של למעלה מעשור בעולמות הקריירה וה-HR החליטה מיה שהם להקים את חברת jumpin. הצעד הזה היה מבוסס על אג'נדה חברתית ברורה שהיתה לה: להקים חברה שתפעל לשינוי התהליך המסורבל בגיוס עובדים מוכשרים בתחום הדיגיטל והתאמתו לצרכי עולם העבודה החדש, שמתפתח בקצב מהיר.

"לאורך הקריירה שלי, בכל התפקידים ובכל הצמתים, פגשתי כל מיני מחפשי עבודה מאוד מוכשרים שלא נפתחו בפניהם הזדמנויות מהסיבות הלא נכונות. בעיקר כשעבדתי במגזר החברתי, שם פגשתי אנשים עם הרבה פוטנציאל ומיומנויות ועם מוסר עבודה גבוה, שבכל זאת לא הצליחו לממש את היכולת שלהם בתפקיד הנכון. לפעמים זה היה בגלל רקע אישי קשה, בעיות כלכליות, עולים חדשים או סיבות אחרות", מספרת שהם.

מיה שהםצילום: אנה דולקין

הסיטואציות הללו הובילו את שהם למסקנה שדווקא פה קיימת הזדמנות לפוטנציאל אדיר שלא ממומש משני הצדדים, עובדים ומעסיקים. "שוק העבודה לא מממש את הפוטנציאל של העובדים האלה ואותם עובדים לא מממשים את הפוטנציאל שלהם, גם לא מבחינה כלכלית. וזה מה שהוביל אותי לרעיון להקים חברה שתחבר בין העובד המוכשר והיצירתי לבין המעסיק שמחפש את אותו עובד מיומן - המתאים ביותר לתפקיד הנדרש, בהליך מיון מותאם באופן מדויק".

מקפצה לקריירה בשיווק דיגיטלי
שהם (33) נשואה לעודד ואמא לרותם בן השנה וקצת מתגוררת בתל אביב. היא בעלת תואר שני בהתמחות בעסקים חברתיים, תואר ראשון בפסיכולוגיה ותעודת מנחת קבוצות.
ב-jumpin היא מכשירה, כאמור, עובדים למקצועות בתחום הדיגיטל. זאת באמצעות הכשרות וקורסים מקצועיים שמלווים גם במיון ובהכנה לקריירה בשוק הדיגיטל הדינמי המשתנה ללא הרף, שעבר קפיצה משמעותית בשנתיים האחרונות.

"אנחנו עושים הכשרה לתפקידים תומכי טכנולוגיה בהיי-טק ומתמקדים בעיקר בעולמות השיווק הדיגיטלי. התהליך כולל מיון של כל מי שמגיע אלינו על פי מיומנויות, ואז עורכים פוטנציאל השמה, שזה למעשה אחד הדברים הכי משמעותיים", מסבירה שהם. "לאורך ההכשרה אנחנו לא רק נותנים ידע, אלא אנחנו עוזרים לאנשים לקבל כלים לקריירה ועובדים איתם גם על ה- soft skills".

כיצד אתם מקדמים נשים להיי-טק?
"כדי לקדם נשים, בעיקר מאוכלוסיות מוחלשות, בניתי תוכניות הכשרה מיוחדות, אך נשים לא עמדו בתור. היום אני יכולה לציין שאם בתחילת הדרך היו רק 5% נשים היום אנחנו עומדים על קרוב ל-60% נשים שמגיעות להכשרות.

"בנוסף שמתי לב שבהתחלה נשים פחות פנו להכשרה לתפקידים שדורשים מיומנויות אנליטיות וטכניות והעדיפו תפקידים אחרים, וזה היה מאוד מאכזב כי מדובר דווקא בתפקידים שנשים יכולות לבצע טוב מאוד, כפי שאנחנו רואים כיום – שיותר ויותר נשים דווקא חזקות מאוד ומצליחות בתפקידים כאלה. מדובר בעניין של מודעות, והיום אני שמחה שרואים שינוי משמעותי".

אקדמיה למעסיקים
שהם שואפת לחולל מהפכה בעולם העבודה על ידי הליך גיוס מבוסס מיומנויות ולא לפי נתונים יבשים. "אני חושבת שמעסיקים צריכים להיות יותר אקטיביים בהכשרת עובדים ובכך הם גם יאפשרו העסקה מגוונת, וזה המסר שחשוב לי להעביר.

"הבעיה שכיום יש תחלופה מאוד גבוהה ויש קושי לגייס, ותואר אקדמי לא בהכרח מלווה במקצוע. יש מקצועות חדשים שמתחלפים כל הזמן וצריך להכשיר עובדים כי נוצרים פערים טכנולוגיים ודיגיטליים שרק הולכים וגדלים", היא אומרת. "שיטות גיוס העובדים בתחום כיום הן עדיין שיטות מסורבלות ומיושנות שלא מתאימות כבר לעולם העבודה החדש והמשתנה. קיים צורך בשיטות גיוס חדשות שמתבססות על מיומנויות, הבנת המיומנויות האישיות של כל מועמד והכשרתו לתפקיד ולשם כך יש להיעזר גם בגופי הכשרה".

מה קרה בתחום בזמן הקורונה?
"בתקופת הקורונה נוצר משבר שהדגיש את הצורך של עסקים רבים לעבור לאונליין ודיגיטל ולהכשיר בהתאם עובדים. האונליין הפך להיות מרכיב חשוב בתקופה הזו וראינו עסקים חלשים שנפלו ועסקים חזקים שגדלו, וזוהי תופעה כלל עולמית".

שהם מספרת על שיתוף הפעולה שנוצר לאחרונה בין jumpin עם רשות החדשנות כדי לקדם את הנושא. "גם המדינה צריכה לתמוך במהלך כזה ולהקצות לכך תקציבים, כי נוצרים פערים חברתיים עצומים וזו גם אחריות המדינה לצמצם אותם".

שהם מדגישה את הצורך בהנגשת ההכשרה למעסיקים. "זוהי בהחלט מגמה שגם המדינה מכוונת אליה ובהחלט רואים את זה בתמריצים רבים שמופנים טובת הנושא כי מדובר בתהליך שנדרש לאור השינויים הדינמיים בעולם העבודה כיום", היא אומרת. "במסגרת העבודה שלנו עם רשות החדשנות אנחנו הולכים לשים על זה יותר דגש כי אף אחד לא יצליח לעמוד בקצב המהיר של התחדשות התפקידים כמו המעסיקים. להם אין אולי את האופרציה של איך בונים הכשרה ולכן הם צריכים להיעזר בגופי הכשרה כמו jumpin וזה חייב להיות בשיתוף פעולה".

האם הדרך ארוכה לשוויון תעסוקתי?
שהם אופטימית: "קיים עדיין פער גדול בנושא נשים בתעסוקה ובתפקידי ניהול בכירים, אבל השיח משתנה. אצלנו בחברה אנחנו רוב נשי ועכשיו דווקא גייסנו גבר כדי לאזן. אני חושבת שהדבר הראשון הוא המודעות, וגם לשפר את השפה שבה אנחנו משתמשות. למשל, שאנחנו יותר מתנצלות, פחות דורשות, כמו העלאה בשכר והתקדמות לתפקיד בכיר יותר. אנחנו צריכות לדעת לדרוש את מה שמגיע לנו, לשים את עצמנו בפרונט ולהיות גאות".

תפיסת עולם
"אנחנו עסק חברתי שעושה טוב, ואני מאמינה שטוב צריך לעשות כסף, וכסף צריך לעשות טוב".

בשיתוף jumpin