מנוף לשוויון מגדרי

הפערים המגדריים שהתחדדו בחודשי הקורונה הציבו בפני עמותת ProWoman אתגרים חדשים ומינפו את פעילותה. נציגות העמותה מספרות כיצד תורגם המשבר לעשייה >>

דנה לוזיה, רעות גולן בלומנפלד, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אירוע ProWoman בחנוכה, משרדי F5 צילום: אור דונה
דנה לוזיה, רעות גולן בלומנפלד, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

נגיף הקורונה ששינה את העולם גרם גם לגידול משמעותי בפערים בשוק העבודה, כאשר הנשים הן אלו שנפגעו מכך במיוחד. מחקרים מהעת האחרונה מציגים את הפערים ההולכים וגדלים בין נשים וגברים בשוק העבודה. ליאורה באוורס ממרכז טאוב, לחקר המדיניות החברתית בישראל, מצאה כי בזמן משבר הקורונה 56% מהתביעות לדמי אבטלה היו של נשים, המהוות מעט פחות ממחצית המועסקים במשק. כמו כן, יותר נשים איבדו את מקום עבודתן מגברים. הסיבה העיקרית לכך נעוצה במציאות, שבה למרות שהרוב עובדים מהבית, אין שוויון בחלוקת האחריות והנשים הן עדיין האחראיות העיקריות לטיפול במשפחה.

"שוויון זה עניין מורכב שצריך לטפל בו מהשורש", אומרת ד"ר דלית גפני, רכזת לימודים אמפיריים בבית הספר לכלכלה במסלול האקדמי המכללה למנהל, החוקרת אי שוויון בשוק העבודה. "יש לפעול לחינוך לשוויון מגיל צעיר ולא פחות חשוב, לרתום לכך את הגברים. עד שהם לא יבינו שגם הם צריכים לקחת חלק בשינוי הזה - הוא לא יקרה".

במחקרים שערכה, מצאה ד"ר גפני כי גם כאשר האישה מרוויחה יותר מהגבר לפני שנולדו להם ילדים, היא זו שוויתרה על עבודתה כשהמשפחה התרחבה. לדבריה יש לחולל שינוי מערכתי מהותי במיוחד היום בזמן הקורונה, כולם עובדים בבית וזמינים 24/7 ובעיקר בישראל, מדינה בה עובדים יותר שעות, והגבולות בין הבית לעבודה מטשטשים".

לימור שופמן גוטמן, יו"ר עמותת ProWoman מחזקת: "כדי ליצור שינוי צריך לייצר ראשית מודעות לבעיה ולצורך בשינוי. בהקשר זה קיימת כיום התעוררות משמעותית אצל נשים שקוראות ופועלות לשינוי, לרבות באמצעות ההאקתון של מאיץ SHEvion, כשלכך צריך להוסיף שיח בתא המשפחתי על חלוקת תפקידים שמאפשרת לשני בני הזוג להגשים את עצמם בשוק העבודה".

שני הראל ולינוי קצאב מייסדות ושותפותצילום: יח"צ

אם אין אני לי מי לי

תכנית ProWoman פוגשת לראשונה נשים צעירות בשלב קריטי בחייהן בו הן מתחילות לחשוב על עתידן המקצועי והמשפחתי. התכנית מאפשרת לנשים לקבל כלים כדי לצלוח את הדרך ולהתקדם.

התכנית מפגישות אותן עם נשים מצליחות שמספרות על הדרך שעשו, על הקשיים האישיים והמקצועיים בהם נתקלו והבחירות שהובילו אותן. הצעירות נחשפות למודלים שונים של קריירה ובוחנות את האפשרויות העומדות בפניהן.

הרצון להכיר מודלים נשיים מגוונים עמדה בבסיס הקמתה של ProWoman לפני 8 שנים ע"י שני הראל ולינוי קצאב. המטרה של העמותה היא לגרום לנשים להבין שהשינוי מתחיל אצלן, שהן אחראיות לגורלן ולא צריכות להתפשר על פחות ממה שהן רוצות. הן זוכות לראות מודלים שונים של נשות קריירה ואימהות ולומדות שניתן לעשות כל מה שרק ירצו - אישית ומקצועית.

אסתר ברק לנדס, נשיאת העמותה מבהירה: "מדובר באמונה, בשאפתנות, במוטיבציה ובדבקות ברורה במטרה. אם אין אני לי מי לי. כל אחת צריכה להציב לעצמה מטרה ולנסות לשאוף אליה. הפחדים לעיתים חוסמים. הן לא מאמינות שיוכלו להגיע רחוק, שיתנו להן הזדמנות או שיצליחו לאזן בין עבודה ומשפחה. ברגע שאת מאמינה בעצמך, גם אחרים יאמינו בך". 

סיוע פרקטי ותמיכה מחבקת

הרעיון אותו מובילה העמותה הפך רלוונטי יותר בתקופת הקורונה, כשהנשים הפכו לנפגעות העיקריות ויש צורך להזכיר להן לדרוש חלוקה שוויונית בנטל, בבית ובמקום העבודה. גם לראשות העמותה גרמה הקורונה לחשב מסלול כיצד לתת ערך לבוגרות התכנית ולאורך כל הקריירה שלהן.

שני הראל, מייסדת שותפה: "כבר מההתחלה היה ברור שהקורונה יצרה אתגרים חדשים בכל הקשור לשילוב בית-משפחה-קריירה. היה גם ברור, לצערנו, שמכיוון ששוויון מגדרי עוד רחוק, נשים יפגעו יותר. לצד זאת, נוצרו גם הרבה הזדמנויות. בשבוע אחד העברנו לאונליין פעילות של 1,500 נשים, קיימנו מפגשים שבועיים, סדנאות ייעוץ ואימון אישי. השינוי דרש גמישות ושינוי בחשיבה הפנימית של הארגון, שבמשך 8 שנים כל פעילותו הייתה פרונטליות".

לאחרונה הקימה העמותה את מועדון הבוגרות המחודש ProWoman Next, במסגרתו מעמידה העמותה מגוון שירותים לבוגרות התכנית שיסייעו להן במישור האישי והמקצועי. מרכז להכוון תעסוקתי במסגרתו ילוו את הבוגרות נשים מובילות בתחומן: פול צוקר, מייסדת ומנכ"לית קבוצת נישה, אילי זינגר, יועצת ארגונית ואילנה גל, מקימת מערך הגיוס והניוד של חברת החשמל, שייעצו בתחומים מגוונים בהקשר התעסוקתי.

בנוסף הושקה תכנית מנטורינג בהובלת נשים בכירות במשק הישראלי, שמעניקות ליווי מקצועי ואישי בתהליך מסודר של חצי שנה. כל זאת לצד הטבת אימונים אישיים לבוגרות, אירועים וסדנאות בנושאים כמו מנהיגות, ניהול פיננסי ועוד, וכן ירידי תעסוקה עם חברות מובילות במשק.

דניאלה קהת, מנכ"לית העמותה: "החיים מלאים בעליות וירידות, אנחנו נחווה יחד הצלחות ואתגרים וב-ProWoman תמיד יהיה מקום מכיל ומחבק, שגם ייתן סיוע פרקטי כשצריך. זה בא לידי ביטוי במציאת עבודה וגם במתן חיזוק ברגע קשה. ProWoman היא קהילה של נשים שעוזרות לנשים, מגובשות וחדורות מוטיבציה להצליח".

במקביל לפתיחת מועדון ProWoman Next, העמותה פועלת להרחבת התכנית סטודנטיאלית בשאיפה להגיע לנשים נוספות גם בחברה הערבית והחרדית. השנה נפתחה, בשיתוף מיקרוסופט ישראל, תכנית מיוחדת לסטודנטיות בטכניון. סה"כ יפעלו השנה 15 סניפים במוסדות לימוד אקדמיים בארץ. בנוסף, הוקם לפני שנתיים גם סניף בניו יורק עבור נשים ישראליות שהיגרו כדי להתקדם ולפתח קריירה בארה"ב, כאשר נוסף על מתן כלים מקצועיים, התכנית בניו יורק מספקת גם מסגרת חברתית שנחיצותה בולטת בתקופת הקורונה והריחוק החברתי.

לינוי קצאב, מייסדת שותפה וגם מקימת הסניף בניו יורק: "תקופת הקורונה היא תקופה מאתגרת אבל היא מביאה גם הזדמנויות מעניינות ואנחנו צריכות להיות ערוכות לנצל את זה. המעבר מתכנית פרונטלית לתכנית שרובה אונליין איפשר לנשים רבות, ביניהן אמהות, שבימים רגילים במירוץ החיים לא היו מגישות מועמדות, להתחייב ולהירשם לתכנית. אני גאה שהשנה הצלחנו להכפיל את מספר המועמדות לתכנית ולהיות בית חם ומנוע קידום לכל הנשים שבחרו להתפתח איתנו".

הקורונה טרפה את הקלפים והביאה עימה הרבה חוסר וודאות, אך לעיתים דווקא מהמקומות האלו צומחות היוזמות המדהימות ביותר. אנחנו קוראות לגברים ולנשים כאחד לפעול לשינוי.

www.prowoman.org.il