דמי הניהול – השודד הקטן של חסכונות הפנסיה

במהלך שנות עבודתו ישלם עובד ממוצע מאות אלפי שקלים בדמי ניהול וביחד עם קרנות השתלמות עלול סכום זה אף לעבור את רף מיליון השקלים. השוואה בין החברות השונות תסייע לצמצם את הפגיעה.

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

"השודד השקט של חסכונות הפנסיה" - זהו ביטוי ידוע בעולם החיסכון הפנסיוני. הכינוי מוענק לדמי הניהול שמשלמים החוסכים מדי חודש, לגופים המנהלים את כספי החיסכון שלהם – חברות הביטוח ובתי ההשקעות. חוסכים רבים אינם יודעים שאותם דמי ניהול אוכלים להם בשקט, אך בשיטתיות, חלקים ענקיים מכספי הפנסיה שחסכו בעמל רב.

בזמן אמת, לאורך שנות העבודה הקשות, קשה להבחין בהשפעה הדרמטית של דמי הניהול הללו על החיסכון הסופי של כל אחת ואחד מאתנו. הם תמיד נראים זניחים מדי ביחס לסכומים שנצברים לנו, אבל כאן בדיוק טמונה הטעות שלנו. דמי הניהול "הקטנים" הללו מצטברים עם השנים לסכומי ענק של מאות אלפי שקלים שבסופו של דבר יחסלו לחוסכים רבים כשליש מהחסכונות שלהם לפנסיה. מדובר במצב בלתי הפיך וככל שמטפלים בו בשלבים מוקדמים יותר, כך ניתן יהיה להציל סכומים גדולים יותר מהחיסכון. גם אם נטפל בעניין בגיל מאוחר יחסית תהיה לכך השפעה על הסכום הנצבר לפנסיה, אולם ככל שנקדים לטפל בכך, יגדל הסכום הנחסך.

סימולציות מקיפות שביצענו בחנו את היקפי דמי ניהול שמשלמים חוסכים שונים במגוון מוצרים פנסיוניים במהלך שנות עבודתם. תוצאות הבדיקה מציגות תמונה קשה לפיה הפגיעה הגדולה בפנסיות החוסכים, בשל שיעורי דמי ניהול גבוהים, קיימת בכל המוצרים הפנסיוניים מקופות הגמל דרך ביטוחי המנהלים ועד לקרנות הפנסיה. גם בקרנות ההשתלמות התקבלה תמונה בעייתית, לפיה משלמים החוסכים במהלך שנות החיסכון דמי ניהול שמצטברים עם הזמן לסכומים גדולים של מאות אלפי שקלים.

לפני שנציג חלק מהנתונים הדרמטיים, נפנה למסקנה המתבקשת. אמנם אי אפשר להימלט מתשלום דמי הניהול, אבל ניתן, חשוב ורצוי לצמצם אותם ובכך להקטין את הפגיעה המצטברת בכספי הפנסיה שלנו. הדרך הנכונה ביותר להתמודד עם זה היא באמצעות השוואה מעמיקה בין שיעורי דמי הניהול שגובות החברות השונות הפועלות בתחום. לצורך כך, כדאי להיעזר בחברות המתמחות בהשוואת המוצרים הפנסיוניים השונים. כדאי להקפיד גם להיעזר בחברה אשר אינה גובה תשלום עבור שירות ההשוואה הזה. דוגמה טובה לכך היא חברת Wobi, המתמחה בהשוואה של מוצרי ביטוח ופנסיה, ומציג באופן שקוף וברור, וללא תשלום, את סך דמי הניהול שאנו משלמים בכל שנה, ואת הסך שיצטבר עד גיל הפרישה.

דמי ניהול מצטברים של 846 אלף שקל מחוסך אחד

אז בואו נבחן כמה דוגמאות. חוסך שמשתכר בממוצע 20 אלף שקלים בחודש לאורך 37 שנות עבודה ובוחר לחסוך את חסכונות הפנסיה שלו – תמלוגים ופיצויים – בקופת גמל עם דמי ניהול מקסימליים המותרים על פי החוק (4% מההפקדות ו-1.05% מהצבירה) ישלם במהלך השנים דמי ניהול שיצטברו לסכום עתק של 846 אלף שקלים, המהווים כ-32% מהסכום שיישאר לו לעצמו. לא קשה לדמיין מה ניתן לעשות בסכום כסף נכבד שכזה וכמה הוא יכול לעזור לכל חוסך וחוסך. אם התמזל מזלו, והוא משלם דמי ניהול נמוכים יותר, בשיעור דומה לממוצע בענף (0.79% מההפקדות ו-0.63% מהצבירה), ישלם אותו חוסך דמי ניהול בסכום מצטבר של 603 אלף שקלים. עדיין סכום לא מבוטל, אבל בכל זאת, כמעט 250 אלף שקלים פחות מהמקסימום. בהחלט שווה להשוות.

מצבו של חוסך שבחר להפריש את חסכונותיו לביטוח מנהלים אינו שונה בהיבט דמי הניהול. במציאות בה הוא משלם דמי ניהול מקסימליים, המצב דומה לזה שמשלמים חוסכים בקופות גמל. לעומת זאת, שיעורי דמי הניהול הממוצעים בענף ביטוחי המנהלים, גבוהים משמעותית מאלו שמשלמים חוסכים בקופות גמל.

בשנים האחרונות פורח טרנד קרנות הפנסיה המקיפות. הקרנות כוללות במוצר אחד גם חיסכון לפנסיה לצד ביטוח אבדן כושר עבודה וביטוח שארים המכונה גם "ביטוח מוות". מצבם של חוסכים בקרנות פנסיה עשוי להיות טוב יותר מאלו החוסכים בביטוחי מנהלים, אך עדיין גם הם צפויים לשלם מכיסם דמי ניהול בהיקפים גדולים שיכולים להספיק בקלות למימון כמה מהחלומות הגדולים שלהם.

בקרנות הפנסיה המקיפות, מותרים דמי ניהול מקסימליים בהיקף של חצי אחוז מהצבירה בנוסף ל-6% מההפקדות החודשיות השוטפות. במצב כזה, אותו חוסך ישלם במהלך 37 שנות עבודתו דמי ניהול מצטברים בסכום של 563 אלף שקלים. בדמי ניהול נמוכים יותר, למשל בשיעור הממוצע בענף 3.17% מההפקדות ו-0.28% מהצבירה, הוא צפוי לחסוך מעצמו תשלום דמי ניהול בסכום מצטבר של כרבע מיליון שקל. חוסך שהשתכר בממוצע 15 אלף שקל בחודש במשך 37 שנות עבודה, ישלם על חיסכון בקרן פנסיה דמי ניהול בסכום מצטבר של 422 אלף שקל. אילו הוא ישלם דמי ניהול נמוכים יותר בשיעור הממוצע בענף, הוא יחסוך תשלום של 182 אלף שקל.

תמונה קשה גם בקרנות ההשתלמות

אלו לא כל דמי הניהול שנשלם במהלך שנות עבודתנו. מלבד הפרשות פנסיוניות, עובדים רבים נהנים גם מקרן השתלמות, ומפרישים מדי חודש סכומים ניכרים ממשכורתם לאותה קרן. גם אלהלא ימלטו מדמי הניהול שגובים בתי ההשקעות וחברות הביטוח ויצטברו עם השנים לסכומים גדולים ואף גדולים מאוד.. בשונה ממוצרים פנסיוניים, בקרנות השתלמות אין דמי ניהול שנגבים מההפקדות השוטפות אבל מאידך דמי הניהול המותרים מהצבירה הם הגבוהים בענף בהיקף של 2%. אמנם קרן השתלמות ניתנת למשיכה בתום שש שנים מאז פתיחתה, אבל חוסכים רבים משאירים אותה עד הפנסיה כרובד חיסכון נוסף ומשלים. חוסך עם שכר ממוצע של 20 אלף שקלים בחודש, ישלם במהלך 37 שנים של חיסכון בקרנות ההשתלמות שלו דמי ניהול בסכום מצטבר של 713 אלף שקלים. 55% מהסכום שיוותר בסופו של דבר לעצמו - 1.29 מיליון שקלים. לעומת זאת, בתשלום דמי ניהול נמוכים יותר בשיעור הממוצע בענף 0.79%, הוא צפוי לחסוך לעצמו סכום נוסף מצטבר של 435 אלף שקל. חוסך שמשתכר 15 אלף שקלים בחודש, ישלם על חסכונותיו בקרן השתלמות סכום כואב של יותר מחצי מיליון שקל, כאשר לו עצמו יישארו בקרן פחות ממיליון שקלים. אם ישלם דמי ניהול בשיעור הממוצע בענף הוא יחסוך תשלום דמי ניהול בסכום מצטבר של 327 אלף שקל.

פגיעה קשה גם בבעלי שכר נמוך

גם עובדים עם משכורות נמוכות יותר נפגעים מאוד. כך חוסך שמשתכר בממוצע סכום של 10 אלף שקלים בחודש, ישלם על חיסכון בקופת גמל או ביטוח מנהלים דמי ניהול שיצטברו ב-37 שנות עבודה ל-423 אלף שקלים. לעומת זאת, בתשלום דמי ניהול נמוכים בהיקף הממוצע בענף הוא יוכל ליהנות מחיסכון דמי ניהול בסכום מצטבר של כ-150 אלף שקלים. על חיסכון בקרן השתלמות הוא ישלם 356 אלף שקלים, לעומת 645 אלף שקלים שיישארו לו ביד בסוף התקופה. בתשלום דמי ניהול בשיעור ממוצע בענף הוא יוכל לחסוך מדמי הניהול שישלם סכום מצטבר של 217 אלף שקל.

עובד שמשתכר בממוצע סכום של 7,000 שקלים בחודש, ישלם במשך שנות החיסכון בקופת גמל דמי ניהול מקסימליים מצטברים של כ-300 אלף שקלים, לעומת211 אלף שקל שישלם בדמי ניהול ממוצעים בענף. ואילו על קרן השתלמות הוא ישלם דמי ניהול מקסימליים בסכום של רבע מיליון שקלים במקום 97 אלף שקל בלבד בתשלום דמי ניהול בשיעור הממוצע בענף . תחשבו מה זה 150 אלף שקלים עבור עובד שמשתכר 7,000 שקלים בחודש.

הסימולציות נעשו על פי שורה של הנחות שמרניות, כך שבמציאות חלק גדול מהחוסכים משלמים דמי ניהול שהם אף גבוהים יותר. בין ההנחות: הפרשה פנסיונית בהיקף של 17.5% מהשכר. בפועל אצל חלק גדול מהעובדים ההפרשה היא בהיקף של 19.83% מהשכר ואף יותר. בקרנות השתלמות הונחו הפרשות עובד ומעביד בשיעור כולל של 10% מהשכר כפי שנהוג ברוב מקומות העבודה. הנחות נוספות כללו תשואה שנתית ממוצעת על החיסכון בהיקף של 4% בלבד ורק 37 שנות עבודה.

בחישובים שבוצעו התמקדנו בדמי הניהול הנומינליים שנגבים מכל חוסך. יחד עם זאת, חשוב לציין כי מעבר לפגיעה בחסכונות בשל דמי הניהול הנומינליים עצמם, ישנה גם פגיעה עקיפה. דמי הניהול נגבים מאתנו מדי חודש בחודשו ולא בסוף תקופת החיסכון, מה שאומר שסכומים שנלקחו מאתנו, כבר לא יניבו לנו בהמשך תשואה. אבדן התשואה הגדול ביותר יהיה על הסכומים שנגבו בשנים הראשונות לחיסכון שלולא כך יכלו להניב לנו תשואה ענקית מצטברת על פני עשרות שנים.