תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"לפרישה צריך להיערך כבר עכשיו"

לקבל ייעוץ בנוגע לכספי הפנסיה ולהבין כי מחכה לנו פרק ארוך ואיכותי מאוד של חיים גם אחרי הפרישה. אלו היו המסרים העיקריים שעלו במפגש 'הוותיקים החדשים' בחיפה

כיצד למצות את הפוטנציאל של הגיל השלישי, ליהנות מאיכות חיים ולהיערך פיננסית לתקופת הפרישה היו בין הנושאים שעמדו במפגש שקיים מדור 'הוותיקים החדשים' באתר דה מרקר בחסות בנק הפועלים,  שנערך שלשום ביס פלאנט בחיפה.

ד"ר צבי לניר
דור נבו

נעמה ציגלר קונפינו, מנהלת אזור צפון וחיפה בבנק הפועלים אמרה כי תוחלת החיים בישראל ואיתה הפוטנציאל לאיכות חיים עולה מדי שנה, ואחרי הפרישה מהעבודה צפויות לנו עוד 20 שנה ויותר בהן אפשר להמשיך וליהנות מהחיים: "אנחנו רואים יותר ויותר אנשים בריאים שרוצים ויכולים להמשיך לעבוד, להקים מיזמים או להתנדב, לטייל בעולם ובוודאי ליהנות מחיי פנאי. כדי ליהנות מהשנים הללו דרוש שקט פיננסי וכדי להגיע לשקט הפיננסי צריך לתכנן פיננסית את העתיד מבעוד מועד. התכנון הזה צריך להתחיל מוקדם ככל האפשר לפני הפרישה. הוא מערב סוגיות כגון כמה לחסוך ובאילו אפיקים האם רק בקרן הפנסיה או במוצרים חדשים כמו קופת גמל להשקעה; כיצד לתכנן את הפרישה גם מבחינת מס וגם מסוגיות נוספות; וכיצד לנהל את הכסף אחרי הפרישה".

ד"ר צבי לניר, נשיא חברת פרקסיס החוקרת שינויים בסביבה האנושית וההזדמנויות שהם יוצרים הצביע על העלייה המהירה בתוחלת החיים וההשפעה שלהם על העולם: "כל יממה נוספים כ-6 שעות ל"בנק" תוחלת החיים שלנו, ובעתיד יהיו יותר בני 65 מאשר בני חמש ומטה. התארכות תוחלת החיים תשפיע  השפעה דרמטית על חיינו האישיים, על עולם העסקים, על המשק והחברה".

לניר טען כי בעוד שבעבר נהוג היה להניח שחברה 'זקנה' היא עול על המשק שכן היא צפויה לגרום לעליה בהוצאות הפרטיות והציבוריות כיום החלו לזהות את הפוטנציאל של שוק המבוגרים: " מדובר בזן חדש של גמלאים שהיציאה לפנסיה אינה מסמנת עבורם את המעבר לזקנה, אלא את ההזדמנות לעצב לעצמם סבב שני של עבודה וחיים פעילים ומספקים יותר. הם משכילים יותר, נמרצים יותר ובריאים יותר מהדורות  הקודמים. הם מצפים להשיג בתקופת החיים החדשה שהם נכנסים אליה איכות חיים שלא יכלו לקיים בתקופת הבגרות שבה הם היו עמוסים במטלות שונות של הקמת המשפחה, גידול הילדים ופיתוח הקרירה ולכן יהוו כוח צריכה חדש שהעולם העסקי מתחיל להכיר בחשיבותו".

המסר: להתחיל לחסוך מוקדם

בעשור האחרון שינה החיסכון הפנסיוני את פניו, נוספו מוצרים חדשים והמודעות הציבורית לנושא עלתה, הסביר יהודה פורת, יועץ פנסיוני אזורי, אגף הייעוץ והמחקר, אזור חיפה וצפון בנק הפועלים. למרות זאת, צעירים לא תמיד חוסכים בצורה נכונה, ולכן כדאי שבני הדור השלישי יסבירו לילדיהם על חשיבות הפנסיה על מנת שיגיעו לגיל הפרישה עם פנסיה ראויה: ""חשוב ביותר להתחיל לחסוך מוקדם ככל האפשר בכדי לנצל את האפקט של ריבית דריבית ולהקפיד לשמור על רציפות בהפקדה" אמר.

נושא נוסף אליו התייחס פורת הוא חיסכון בקופת גמל לפי תיקון 190: "התיקון מאפשר להפקיד סכום כסף משמעותי וליהנות מפטור ממס על רווחי הון ופטור ממס הכנסה במידה ומשיכת הכספים תהיה כפנסיה חודשית. לחילופין, ניתן יהיה למשוך את הכספים כסכום חד פעמי תוך תשלום מס רווחי הון בשיעור של % 15 על הרווח הנומינלי (אטרקטיבי באינפלציה נמוכה).כמו כן, ניתן לציין את היתרונות בהעברה בין-דורית (פטור ממס במידה והעמית נפטר לפני גיל 75). תיקון 190, מאפשר למי שלא חסך לפנסיה 'לקנות' פנסיה בגיל מאוחר".

פורת גם הדגיש כי חשוב לבדוק את רשימת המוטבים בקופות הגמל ובפנסיה אחת לכמה שנים במטרה להבטיח את העברת הכספים לפי רצון העמית: "לאור מורכבות הנושא, מומלץ להגיע לקבל ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי באחד ממרכזי הייעוץ הפנסיונים של בנק הפועלים". המפגש הסתיים בהופעה מחכימה ומשעשעת של ד"ר עינת גלזר, פסיכולוגית ארגונית המתמחה באינטליגנציה רגשית ומערכות יחסים במשפחה.

המפגש הסתיים בהופעה משעשעת של הפסיכולוגית ד"ר עינת גלזר שעסקה באינטליגנציה רגשית ובמערכות יחסים בתוך המשפחה: "אחד הנדבכים באינטליגנציה רגשית עוסק בניהול רגשות, צמד מלים שלכאורה סותרות זו את זו. אבל דווקא היכולת לנהל את הרגשות, לצאת מהסיטואציה בה אנחנו נמצאים ולנתח אותה ולנהל את המצבים, יכולה מאוד לסייע. אחת התובנות היא לא להתמודד עם מצב כאשר אנחנו לא מסוגלים לעשות זאת. אם הגעתי הביתה אחרי יום עבודה והבית בבלגאן, אני יכולה להגיב בעצבים, או 'לשבור את הסיטואציה' ולא להגיב עכשיו כי מחר הדברים ייראו אחרת. פעם לימדו זוגות נשואים לא ללכת לישון כועסים. אבל האם שתים עשרה בלילה היא באמת הזמן המתאים ללבן ויכוח?". עוד אמרה גלזר כי "אדם מצליח הוא אדם שמסתכל על עצמו במראה בגיל עשרים , ארבעים או שישים והוא מבסוט ממה שהוא רואה. זה לא קשור לכסף וסטאטוס דווקא".   

כתבות שאולי פיספסתם

*#