תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דירה או קופת גמל: כיצד לחסוך לפנסיה?

דני גיגי, מנהל מערך הייעוץ הפנסיוני בבנק הפועלים מסביר כיצד לבנות תמהיל חיסכון יציב לפנסיה בכל גיל ואפילו אם כבר הגעתם לגיל 60

איור של איש כחול מסביבו קופות חזיר צבעוניות
Dreamstime

אנחנו שומעים השכם והערב על חשיבות החיסכון ארוך הטווח. ביקשנו מדני גיגי מנהל מערך הייעוץ הפנסיוני בבנק הפועלים להציע מסלולים שונים לחיסכון. ראשית גיגי עושה סדר במסלולים הקיימים: "שלושת המוצרים הפיננסיים העומדים בפני הלקוח לבחירה הם פנסיה, ביטוחי מנהלים וקופות גמל לחיסכון. שלושת המוצרים הללו מספקים קצבה לגיל פרישה ואפשר גם לשלב ביניהם. המוצר האטרקטיבי ביותר כיום הוא קרן הפנסיה וזאת בזכות יתרונותיה המובנים: אג"ח ייעודיות, דמי ניהול נמוכים, ועלות ביטוח נמוכה. לראייה - המוצר הזה נבחר בכל ההסכמים והצווים בין מעסיקים, ארגוני עובדים לממשלה.

"אולם הסיכון הוא שקרן הפנסיה מבוססת על הערכות שיכולות לא להתממש. הריבית  התחשיבית שמשמשת לחישובים עתידיים בקרן מעריכה שקרן הפנסיה תצבור מדי שנה 4.26 אחוזים, אולם די ברור כי ריבית זו רחוקה מהמציאות. אם נבצע את החישוב לפי הריבית האמיתית שהיא בסביבות אחוז לשנה- נראה כי התחזית לתשלומי הפנסיה שלנו אופטימית מדי, וברור כי לחברות המנהלות את הכסף יהיה קשה מאוד להבטיח תשואה כזו. האיום השני הוא תוחלת החיים: עבור מי שנולד כיום תוחלת החיים היא 84 שנים לאישה ו-80 שנים לגבר. תוחלת החיים עולה ויש חשש להפחתת גובה הפנסיה בגלל שאת אותו הסכום שחסכנו צריך לפרוש על יותר מנות".

דני גיגי
יח"צ

מה האלטרנטיבה?

"טוב יעשה העובד אם יחסוך בנוסף לפנסיה גם באופן עצמאי. למשל באמצעות קופת גמל להשקעה שבקרוב תהיה נגישה לציבור בזכות תיקון 15: משמעותו שניתן להפקיד כספים בקופת גמל להשקעה, שהיא גם נזילה כלומר ניתן יהיה למשוך את הכסף מתי שנרצה תוך תשלום מס ריאלי של 25 אחוזים על רווחים, אבל אם נתמיד ונמשוך את הכסף כפנסיה נקבל שתי מתנות: פטור על הרווח הריאלי שנצבר לאורך כל תקופת החיסכון. בנוסף, גם תשלומי הפנסיה החודשיים יהיו פטורים ממס".

האם יש דרך לרכוש פנסיה גם בגיל מאוחר?

בנושא זה גולת הכותרת בתחום הוא תיקון 190 שמיועד לכל מי 'שנרדם בשמירה' והתעורר בגיל 60 בלי פנסיה מספקת. הוא יכול להפקיד סכום חד פעמי, וליהנות מפנסיה פטורה ממס ללא קשר לפנסיה שהוא מקבל ממקורות אחרים. לחילופין, הוא רשאי לראות בהשקעה בקופת גמל כזו השקעה נזילה, שמקפלת בתוכה יתרונות גדולים: נזילות מלאה, שמאפשרת למשוך באופן חד פעמי את הכסף מתי שרוצים כמשיכה הונית בתשלום של  15 אחוז מס רווח נומינילי (גם על הפרשי ההצמדה וגם על הריבית, במקום 25 אחוז מס רווח ריאלי) ובאינפלציה נמוכה כמו זו השוררת כיום זה משתלם. יש לקופת גמל זו יתרון נוסף והוא העברה בין דורית: אם הלקוח נפטר לפני גיל 75 כל הכספים עוברים ללא מס למוטבים, ומעל גיל 75 משלמים מס" 

ומה לגבי מי שרוצה לקבל קצבה?

"בקופת גמל זו הדבר אפשרי. ניתן לקבל פנסיה כבר מגיל 60, לפי מקדם שיהיה באותה תקופה בהתאם לגיל ולמין, ומבחינה זו הקופה מתנהלת בדומה לקרן פנסיה. לעומת זאת כדאי לשים לב למסלול משיכת הכסף באופן חד פעמי, שהוא יותר אטרקטיבי. במסלול זה יש שני תנאים שצרכים להתמלא: המושך הוא בגיל 60 ומעלה, ובתנאי שהוא מקבל פנסיית מינימום של 4,418 שקלים. בשורה התחתונה מי שיש לו פנסיה בסכום הגבוה מ- 4,418 שקלים יכול להפקיד באופן חד פעמי נניח מיליון שקלים, וליהנות ממשיכת הון נזיל עם יתרונות מס.

מה היתרונות של הקופה על קרן נאמנות או תיק מנוהל?

"היתרון הנוסף של קופת הגמל הוא דחיית מס. מי שמנהל למשל קרן נאמנות ועובר בין קרן לקרן, מבחינת רשויות המס הוא מכר וקנה ניירות ערך ולכן נדרש לשלם מס באופן שוטף כשנוצר רווח הון. לעומת זאת, בקופת גמל לפי תיקון 190 משלמים את המס רק במשיכה, כלומר כל תקופת החיסכון אין משלמים מס (למשל על דיבידנד) והקופה מנהלת כספים ברוטו.  יתרון נוסף הוא היכולת של קופת גמל להשקיע בנכסים מניבים, בקרנות גידור, קרנות השקעה ועוד- שבסביבת ריבית נמוכה נותנות ערך מוסף. מאחר וההפרשות לקופות גמל קפצו מ- 4 מיליארד שקל בשנת 2014, ל- 6 מיליארד ב- 2015, ולפי האומדן יסתכמו ב- 8 מיליארד שקלים ב- 2016 אפשר לומר כי התיקונים לקופות הגמל החזירו אותן לתקופת העדנה" 

מה לגבי רכישת דירה כאפיק חיסכון לתקופת הפנסיה?

"אפשרות נוספת שאזרחים שוקלים היא רכישת דירה, ורבים רואים בזה פנסיה לכל דבר ועניין. זה תמיד היה כך. כמובן שכאשר הריבית נמוכה וככל שאין אלטרנטיבה אנשים נוטים להשקיע בדירות. זה לגיטימי. יש לזה גם חסרונות כמובן: שווי הדירה יכול לרדת וכך גם דמי השכירות שניתן לגבות; יש צורך להשכיר אותה ויש כמובן הוצאות שונות שמקטינות את התשואה".

בחזרה למדור הוותיקים החדשים>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#