תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המדריך ליזמים: גיבוש מודל עסקי

יזמים צריכים לשמור על ראש פתוח בכל הקשור למודל העסקי ולהתאים אותו להתנהלות מול הלקוחות עד הגעה למודל המנצח

רגליים על סף פסי רכבת
Dreamstime

השקת מיזם אשר פונה למבוגרים מחייבת מחשבה רבה על המודל העסקי המיועד. האם מקור ההכנסה של השירות או המוצר המוצע יהיה ממכירה חד פעמית? דמי מנוי? האם חלק מהשירות יסופק ללקוח בחינם, וחלק אחר בתשלום? האם המודל יתבסס על מכירת מגוון וריאציות של המוצר, או על סוג יחיד? במידה ומדובר בדמי מנוי לשירות - האם יהיו אלו דמי מנוי קבועים מדי חודש, או דמי מנוי המשתנים לפי היקף השימוש של הלקוח בשירות?

החממה לליווי מעשי לפיתוח וקידום היוזמה העסקית- היכנסו והגישו מועמדותכם

חשוב להדגיש כי בחירת המודל העסקי של המיזם צריכה להתאים לא רק ליזמים, אלא גם לסביבה העסקית הכוללת קהלי היעד, ספקים, ואפילו למקורות אשר מספקים מימון להקמת המיזם.  בעת בחירת המודל העסקי, יש לקחת בחשבון גם היבטים כדוגמת עונתיות, מודלים עסקיים של עסקים מתחרים, וסוג תזרים המזומנים הנדרש למיזם.

אמיליה, פנסיונרית של האוניברסיטה העברית בירושלים, נהגה לעבוד שנים ארוכות כעוזרת הוראה ומתרגלת בקורסים להוראת השפה האיטלקית והשפה הצרפתית. עם יציאתה לפנסיה, החלה לפתח מקור הכנסה במתן שיעורים פרטיים לסטודנטים. בשנה הראשונה לפעילותה, שמה אמיליה לב לכך שבחופשים ובתחילת הסמסטרים, הביקוש לשיעורים הפרטיים הוא נמוך מאד - ואילו לקראת מועדי המבחנים, הביקוש רב ואף עולה על השעות הפנויות שהיו בידיה. קושי נוסף נגע לכך שכל סטודנט ביקש שיעור פרטי בזמן שונה, ואמיליה מצאה עצמה לא אחת מבטלת תכניות קודמות, או קובעת שיעור פרטי לשעות לילה מאוחרות - והכל על מנת לרצות את תלמידיה.

בכדי להתגבר על בעיית העונתיות, וליצור זרם קבוע יותר של הכנסה לאורך השנה, החליטה אמיליה לעבור למודל עסקי מעט שונה. במקום לבקש מתלמידיה הפרטיים תשלום בגין כל שיעור בנפרד, הציעה אמיליה מתווה של 'מנוי סמסטריאלי': כל תלמיד התבקש לשלם סכום קבוע בתחילת הסמסטר, וסכום זה הקנה לו זכאות לשיעור אחד מדי שבוע. אמנם מספר מועט מהסטודנטים לא הסכימו למתווה זה, אך רוב התלמידים החדשים והממשיכים שיתפו פעולה עם הרעיון - בהבינם שהוא טומן בחובו גם תועלת מבחינתם. אמיליה הסכימה להפחית מעט את התשלום לכל שיעור, בתמורה לכך שהתלמידים התחייבו לרכוש מספר קבוע של שיעורים, במועד שבועי קבוע עליו החליטה אמיליה. באופן זה, המעבר למודל של 'מנוי סמסטריאלי' אפשר לאמיליה לקבל זרם הכנסה קבוע וגם לתכנן את זמנה בצורה יעילה הרבה יותר. לתלמידים התאפשר לתרגל את החומר לאורך כל הסמסטר, ולא רק בסופו - וכך הם הגיעו לתקופת המבחנים עם יותר ידע, ופחות לחץ.

אברהם בר אילן, מנהל אחריות חברתית תאגידי בבנק הפועלים, מסביר כי יזמים בני הגיל השלישי, ממש כמו יזמים בני כל גיל, צריכים לשמור על ראש פתוח, בכל הקשור למודל העסקי: "חשוב להתעדכן במודלים העסקיים הנהוגים בעסקים דומים, ולהתאים את המודל העסקי לציפיות של קהל היעד. אין להתייאש במידה והמודל העסקי שנבחר מתגלה כבלתי מוצלח שכן בעסקים קטנים רבים ניתן לבצע התאמות ושינויים במודל העסקי תוך כדי הפעילות  עד הגעה ל'מודל מנצח'. כך עושים לא פעם גם סטארטאפים ואפילו חברות מבוססות".

אישה מביטה לשמיים על רקע עיר בגווני וינטג'
Dreamstime

ניצול הזדמנויות

לעתים, מיזם המתחיל תוך מיקוד בשירות מסוים, או בקהל יעד מסוים, משנה את ייעודו בהתאם להתפתחויות או להזדמנויות עסקיות מסוימות אשר מסתמנות ככדאיות יותר. זה היה המקרה עם חיים, גמלאי מבאר שבע, שעבד במשך שנים ארוכות כנהג אוטובוס. עם היציאה לפנסיה, הצטרף לקורס מנעולנות וסיים אותו בהצלחה. חיים החליט להתנסות בעבודה כמנעולן, ופרסם עצמו בשכונה ובשכונות הסמוכות - יותר "בשביל החוויה והעניין", כלשונו, "ופחות בשביל הפרנסה". הגם שתושבי השכונה לא נהגו להזמינו לעבודה בתדירות גבוהה, חיים מצא אתגר בעבודות המנעולנות, ואף קיבל סיפוק רב מהסיוע לאנשים ומהאינטראקציות עמם. עם הזמן, יצר חיים קשרים טובים עם בעלי חנויות לחומרי בניין וכלי בית ואף פיתח הבנה מצוינת בסוגי הצילינדרים, המנעולים והשרשראות הקיימות בשוק הישראלי.

כאשר היה בטיול בבלגיה, נכנס חיים לחנות מקומית ושם הבחין במקרה בסוגי מנעולים מיוחדים ובעלי איכות גבוהה במיוחד, מתוצרת מקומית. חיים שוחח עם בעל החנות, אשר סיפר לו כי הוא מקורב ליצרן. הדברים התגלגלו כך שתוך חצי שנה (בעודו מסתייע מעט בבנו, אשר סיים בעבר קורס סחר בינלאומי), הפך חיים ליבואן הבלעדי בישראל של מותג המנעולים הבלגי. תוך ניצול קשריו מול בעלי החנויות בישראל, הפך חיים בפרק זמן קצר ממנעולן - לייבואן. הקשר עם המפעל הבלגי העמיק, וחיים החל מייבא לאזור הדרום כולו גם ציוד פריצה וחיתוך. שינוי המיקוד העסקי תוך 'זרימה' עם ההתפתחויות הוביל את חיים לעסוק במיזם החדש במשרה מלאה, אך הוא עדיין מוצא זמן, בימי שישי בבוקר, להתלוות למנעולן אחר מהאזור, ולסייע לתושבים בפריצת מנעולים - כפי שעשה בעבר.

אחריות חברתית תאגידית

במטרה לקדם ולעודד אנשים בגילאי פרישה להמשיך בחיים יצרניים כעצמאיים או כבעלי עסק קטן, האב ת"א בשיתוף חברת המתנסים, ביוזמה ובחסות של בנק הפועלים, פותחים תכנית יזמות ייחודית המותאמת לגילאי 60 פלוס. התוכנית מעניקה למועמדים שיבחרו בתהליך מיון 10 מפגשים קבוצתיים הדרכה וחשיפה לתפישה, כלים ושיטות לפיתוח עסק ולאחר מכן, ליזמים נבחרים מתוך הקבוצה חממה לליווי מעשי לפיתוח וקידום היוזמה העסקית. 

החממה לליווי מעשי לפיתוח וקידום היוזמה העסקית- היכנסו והגישו מועמדותכם

כתבות שאולי פיספסתם

*#