תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חממה ליזמים בני 60 פלוס: להגשים חלום ולהתפרנס

תוכנית ייחודית בהובלת HUB תל אביב, ביוזמה ובחסות של בנק הפועלים, ובשיתוף חברת המתנ"סים וקלאב 50 תסייע לבני 60 ומעלה ליזום ולהקים עסק קטן

אישה במאפיה
Dreamstime

הפנסיה מהווה הזדמנות לעשייה מסוג חדש במגוון תחומים בחיים. לא פעם עקב נורמות עבר שחלף זמנן, החברה מדירה את הפנסיונרים מ"משחק החיים" ותעסוקה בגיל השלישי נתפסת כנחלתם של בני המזל בעלי מקצועות חופשיים או תפקידי ניהול בכירים שמצליחים להמשיך וליצור בצורה המשכית- יצירה המבוססת על הנכסים האישיים שצברו. ואילו החלק הארי של בני הגיל השלישי מודרים משוק התעסוקה ומגלים כי יוכלו להמשיך להיות פעילים  בעיקר באמצעות התנדבות או תרומה לקהילה. 

עבור בני הגיל השלישי שמחפשים להמשיך בכל זאת בפעילות עסקית קיים ערוץ נוסף והוא הקמת עסק זעיר או פעילות עסקית כעצמאי המספק שירות זה או אחר ללקוחות קצה. בבנק הפועלים בחרנו לעודד כיוון פעולה זה שהינו בעל משמעות למשק ולכלכלה, ובנוסף הנו בעל משמעות חברתית לוותיקים החדשים: להוות מקור הגשמה אישית ופוטנציאל עסקי. תקופה זו יכולה לאפשר יצירת מקור תעסוקה  ולא פחות חשוב הנאה חדשים. 

החממה לליווי מעשי לפיתוח וקידום היוזמה העסקית- היכנסו והגישו מועמדותכם

בארה"ב למשל כרבע מהעסקים הקטנים החדשים נוצרו על ידי קבוצת הגיל 55-64. בני שישים ומעלה נמצאים לעיתים בנקודת פתיחה טובה למיזמים: יש להם רעיון טוב, ידע מקצועי קודם, בטחון עצמי ובגרות, ניסיון חיים משמעותי ולעיתים אפילו הון פנוי שעשוי לסייע בהקמת עסק קטן או קריירה כעצמאי שמספק שירותים לקהילה המקומית. לעומת זאת הם זקוקים להכוונה ולייעוץ שכן המציאות העסקית מורכבת והרקע הקודם אינו מספיק על מנת לפתח הצעת ערך מפורטת, יצירת בידול עסקי, זיהוי הלקוחות הפוטנציאליים, פעילות בערוצי שיווק, שימוש באינטרנט ובמדיה חברתית, בנית תכנית פיננסית, התאמה למצב האישי והמשפחתי וכיו"ב.

כך נולדה תחרות יזמות לגיל השלישי שהוביל בנק הפועלים, ואליו חברו קשת-מאקו, החברה למתנסים וארגון הג'וינט - אשל. באמצעות קול קורא ייעודי שפנה לאנשים בגילאי 60+ שמחפשים להקים עסק, נחשפנו לצרכים הייחודיים של הפנסיונרים שמגיעים לתחום. גילינו כי פנסיונרים ששואפים להקים עסק חושבים קצת אחרת לעומת יזמים בגיל צעיר יותר: הדילמות שלהם שונות, ניהול הסיכונים שלהם שונה, הקצב שלהם אחר, היעדים שלהם אחרים, מדידת ההצלחה שלהם שונה, ואף השיקולים שמנחים אותם שונים. גם צרכי הליבה עליהם העסק הזעיר נותן מענה עשויים להיות שונים אף הם.

החממה לליווי מעשי לפיתוח וקידום היוזמה העסקית- היכנסו והגישו מועמדותכם

בעבור רחל למשל, שעוזרת לאנשים לעשות סדר בניירת הביתית או העסקית שלהם הצלחה של העסק שלה היא מאוד ברורה: 20-40 לקוחות קבועים בחודש יספקו אותה בהחלט. האתגר: כיצד לסייע לה לאפיין את השירות שיפנה לפלח הנכון ביותר של הלקוחות שלה. עבור יהודית, שאופה עוגות מעוצבות להפליא, חשובה האומנות לא פחות מהמכירה. האתגר הנו לייצר תשתית שתביא לה את הלקוחות ש"כייף" לה לעבוד עימם. ואילו עבור מיכה, העיסוק בטכנולוגיה, היכולת לשמר את העבר בצורה ראויה ומכובדת הם הבסיס לאהבתו לתחום בו בחר לעסוק - סריקה של אלבומים ישנים ותמונות בתפזורת בפורמט שמשמר את הנראות המקורית של האלבומים. מיכה מעדיף עסק שממוקד במרחב הגיאוגרפי שלו, למרות שהמכירה היא און ליין. הוא לא רוצה לגדול יותר מידי, הוא רוצה לשמר את הגמישות לטיולים והנאה עם המשפחה והילדים.  

אישה מבוגרת בפגישת עסקים
Dreamstime

הבנה של הצרכים הייחודיים של הפנסיונרים התאפשרה כשנציגי הבנק והמנחים פגשו אותם במסגרת סדנאות שנערכו בשני מרכזים בארץ. כל קבוצה מנתה כ 20 מבוגרים, בעלי רעיונות לפיתוח. לאחר גמר התוכנית נבחרו 5 יזמים שנהנו מתמיכה וליווי מתמשך, כאשר ארבעה מהם הקימו עסקים ואנו ממשיכים ללוות אותם.

מתוך כך צמחה עתה יוזמה גדולה יותר: ליצור תשתית שתתמוך ביזמים נבחרים בגילאי 60 פלוס בהקמת עסק במטרה לקדם ולעודד אנשים בגיל הפרישה להמשיך בחיים יצרניים כעצמאיים או כבעלי עסק קטן. השיטה בה בחרנו היא הקמת תוכנית ייחודית כאשר הנבחרים ישתתפו בעשרה מפגשים קבוצתיים ויקבלו הדרכה, חשיפה לכלים ושיטות לפיתוח העסק ולאחר מכן- ליזמים נבחרים מתוך הקבוצה- גם חממה לליווי מעשי לפיתוח וקידום היוזמה העסקית. התכנית מנוהלת על ידי HUB תל אביב, ביוזמה ובחסות של בנק הפועלים, ובשיתוף חברת המתנ"סים וקלאב 50.

החממה לליווי מעשי לפיתוח וקידום היוזמה העסקית- היכנסו והגישו מועמדותכם

הכותב הוא מנהל אחריות חברתית תאגידי בבנק הפועלים

בחזרה למדור הוותיקים החדשים>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#