תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המדריך ליזמים: הצעת ערך

יזמים רבים יוצאים לדרך עם רעיון קטן ופשוט - אך המציאות העסקית מורכבת יותר ועליהם לפתח את הרעיון הבסיסי שלהם לכדי הצעת ערך מפורטת, המתאימה יותר לציפיות הלקוחות ולמציאות בשוק

סבתא ונכדות
Dreamstime

עדינה מראשון לציון, בת ה-70 הקדישה בהנאה ימים שלמים בהכנת ארוחות ביתיות לילדיה ונכדיה. רבים מהם היו מגיעים לביתה לאחר יום לימודים או עבודה, ונהנים ממטעמי המטבח המסורתי התימני, בו התמחתה. השמועה על הג'חנון המצוין שעדינה מכינה מדי יום התפשטה ברחבי השכונה, וכאשר גם שכנים החלו להתעניין, עדינה זיהתה פוטנציאל למיזם אפשרי.

עם עידוד ותמיכה של שניים מנכדיה הבוגרים, עדינה החלה למכור את מאפי הג'חנון לשכנים ולמכרים. ההתחלה הייתה מבטיחה, והשכנים עלו לרגל וקנו לרוב - אך לאחר כמה שבועות עסוקים, הסתמנה מגמת ירידה בביקוש.

החממה לליווי מעשי לפיתוח וקידום היוזמה העסקית- היכנסו והגישו מועמדותכם

בתחילה, עדינה לא הבינה את הסיבה לכך, אך עד מהרה התגלה כי בקצה השכונה, קם לו עסק ביתי נוסף, אשר אף הוא מוכר ג'חנון טרי. זאת ועוד - העסק החדש מקצה השכונה הציע לא רק ג'חנון, אלא גם סלטים ביתיים, מאפים נוספים, ואפילו משלוחים עד בית הלקוח. בעוד שהג'חנונים של עדינה נמכרו ללקוח בקופסת פלסטיק פשוטה, העסק החדש נהג לשים את המזון בקופסה מהודרת, עם רוטב וסכום פלסטיק בצד. עדינה הבינה כי על מנת להחזיר את הלקוחות, עליה לגבש הצעת ערך מקיפה יותר, אשר אינה מבוססת רק על מוצר יחיד וזהו.

אברהם בר אילן, מנהל אחריות חברתית תאגידי בבנק הפועלים, מסביר כי בעת גיבוש הצעת הערך של העסק יש לקחת בחשבון מספר היבטים חשובים - כגון כמות וסוג המוצרים והשירותים הנמכרים, המחירים (לכל מוצר בנפרד, ולחבילת מוצרים יחדיו), הטבות או שירותי ערך מוסף שיקבלו הלקוחות, דרכי רכישת המוצר וקבלתו, אריזת המוצר, ועוד.

הצעת הערך היא המכלול המתקבל - כאשר הלקוחות מצפים כמובן לקבל תמורה כמה שיותר נדיבה, מקיפה ושווה, ביחס למחיר המבוקש אותו שילמו. הלקוחות כיום מעוניינים גם בבחירה, בהתאמה אישית (במידת הניתן לפי סוג המוצר או השירות המוצע), ובייחודיות.

לכן, בתהליך גיבוש הצעת הערך למיזם, רצוי לאמוד (באופן משוער) את הביקושים ואת ההיצע הקיים בסביבת הפעולה. אומדן הביקוש למוצר או שירות מסוימים הינו חלק מרכזי בעת גיבוש אסטרטגיית השיווק הכללית, שכן מדפוסי הביקוש המוערכים, נגזרות דרכי פעולה - כמה לייצר? היכן לפרסם? וכיוצ"ב. רמת הביקוש מוגדרת בתור סך יחידות המוצר (או הזמנות השירות) הצפויים להירכש בזמן נתון על ידי קהל היעד הצרכני, בהינתן מידע מוגדר אודות אזורי ההפצה, ומועד השיווק ("בדרום הארץ, בשנה הקרובה").

החממה לליווי מעשי לפיתוח וקידום היוזמה העסקית- היכנסו והגישו מועמדותכם

ההתייחסות היא לאומדן מוערך בלבד, לא רק בשל הקושי לדייק בחיזוי הביקושים, אלא גם מאחר וביקושים מושפעים כל הזמן מתנאים סביבתיים - כדוגמת מצבו הכלכלי של המשק, היצע הפתרונות החלופיים, מזג אוויר ועוד.

זיהוי היצע הפתרונות הקיים בתחום העסקי הפרטני אותו היזמים מקדמים, מבוסס על הכרת השוק המקומי, ואיסוף מודיעין תחרותי לאורך זמן. אין טעם בגיבוש הצעת ערך אשר אינה מבודלת, דהיינו אינה שונה מהצעות ערך של מתחרים אשר כבר פועלים בשוק.

במידת הניתן, על הצעת הערך לכלול מעבר למוצר או לשירות עצמו, גם מעטפת של שירותים משלימים - כגון הנחיות והסברים אודות המוצר, הטבות מסוימות, גימיקים מושכי קהל, או מוצרים נוספים שמתחברים היטב למוצר הראשי.

ומה לגבי עדינה? לאחר כמה שבועות של חשיבה ותכנון, היא חזרה לפעילות - כאשר הפעם, פרט לג'חנון המפורסם, היא הציעה ללקוחות להזמין גם לחוח, סלטים, חביתות בפיתה, משקאות קלים ועוגיות. עדינה החלה להציע משלוחים בהזמנות גדולות, תוך שיתוף פעולה עם חברת שליחויות מקומית, ואף הציעה ללקוחות קבועים הנחה על כל הזמנה חמישית שביצעו. הצעת הערך המחודשת התגלתה כמתאימה במיוחד למשפחות מהשכונה, המזמינות ארוחות צהריים טריות לילדים שחוזרים מבית הספר. עדינה עובדת קשה, אך מלאת סיפוק מההצלחה ומהדרך בה בחרה.

ארוחה תימנית
Dreamstime

במטרה לקדם ולעודד אנשים בגילאי פרישה להמשיך בחיים יצרניים כעצמאיים או כבעלי עסק קטן, האב תא בשיתוף חברת המתנסים, ביוזמה ובחסות של בנק הפועלים, פותחים תכנית יזמות יחודית המותאמת לגילאי 60 פלוס.

התוכנית מעניקה למועמדים שיבחרו בתהליך מיון 10 מפגשים קבוצתיים הדרכה וחשיפה לתפישה, כלים ושיטות לפיתוח עסק ולאחר מכן, ליזמים נבחרים מתוך הקבוצה-

החממה לליווי מעשי לפיתוח וקידום היוזמה העסקית- היכנסו והגישו מועמדותכם

בחזרה למדור הוותיקים החדשים>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#