אם אתם צעירים בשנות העשרים או השלושים לחייכם, ובוודאי אם חציתם את העשור הרביעי או החמישי, בוודאי שמתם לב שנושא הפנסיה מדובר בכל מקום: לא רק בעיתונות הכלכלית, לא רק במייל ממחלקת שכר, אלא אפילו בשיחות סלון ובמפגש במסעדה עם חברים. כיצד קרה שנושא שנחשב משעמם ובוודאי מסובך הפך נוכח בכל משק בית?

אני כבר אנוח בפנסיה
אני כבר אנוח בפנסיה צילום: Dreamstime

את דני גיגי, מנהל מערך הייעוץ הפנסיוני ותכנון הפרישה בבנק הפועלים זה לא מפתיע. הוא מכהן בתפקידו כבר  12 שנים, אולם נראה כי מעולם לא היה כל כך הרבה 'אקשן' בענף. ראשית הוא מבקש להציג מספר נתונים: "החיסכון הפנסיוני בתהליך צמיחה מואצת, הקף הצבירה כיום הוא 1.4 טריליון שקלים, המהווים 41% מתיק נכסי הציבור. מיליארדי שקלים  מופקדים מדי חודש במסלולי החיסכון השונים כאשר האצה נוספת צפויה כבר בתחילת 2017 עם החלת פנסיה חובה על מגזר העצמאים והעלאת שעורי ההפקדות לפנסיה חובה, נתונים אלו מעידים כי מדובר בנושא חם מאוד"

מדוע נושא הפנסיה שפעם היה בתחום העיסוק הבלעדי של אנשי מקצוע נידון כה בהרחבה?

"בעשור האחרון החיסכון הפנסיוני משנה פניו. השינוי מתרחש כתוצאה מרפורמות ותהליכים דמוגרפיים וכלכליים בין המגמות הבולטות הןהעלייה הדרמטית בתוחלת החיים סביבת הריבית הנמוכה המלווה אותנו זה זמן רב וצפויה להמשיך וללוות אותנו, הגברת המודעות לחשיבות החיסכון לטווח ארוך והמהפכה הדיגיטלית והטכנולוגית המאפשרות באמצעות המסלקה הפנסיונית העברת מידע מהיר בין כל הגורמים הפועלים בתחוםניתן לראות כי אנשים יותר ויותר מוטרדים ממה שיהיה בתקופת הפרישה וכיצד יוכלו לצלוח אותה בלי לרדת ברמת החיים. זאת בניגוד למצב ששרר בעבר כאשר הפנסיה הייתה מובטחת ומבוססת זכויות"

במה שונה העולם הפנסיוני כיום מאשר לפני דור או שניים?

"לפי השיטה הוותיקה, שהייתה שיטה של הגדרת זכויות, העמיתים בקרן הפנסיה צברו שני אחוזים לשנה ועד למקסימום של 70 אחוז פנסיה חודשית, ביחס לשכר הממוצע לאורך השנים או השכר האחרון  - תלוי אם מדובר היה בפנסיה 'רגילה' או תקציבית.  רוב כספן של קרנות הפנסיה הוותיקות כגון קג"מ - קרן הגמלאות המרכזית של עובדי ההסתדרות או מבטחים ואלו רק שתי דוגמאות -  הושקע באגרות חוב ממשלתיות שנהנו מריבית מובטחת.קרנות אלו נסגרו בסוף 1994 למצטרפים חדשים לא לפני שהמדינה חילצה אותן מגירעונות כבדים והקימה "רשת בטחון" לשינויי ריבית.

"לחלקים נרחבים בציבור, למשל לנבחרי ציבור, משרתי הקבע, אנשי אקדמיה ואחרים הייתה פנסיה תקציבית - שבה החוסכים היו אף פטורים מהפרשה לפנסיה (למעט 2% משכרם), והמדינה נטלה על עצמה את ההתחייבויות העתידיות הכרוכות בתשלום הפנסיה. בעולם הפנסיוני הישן אף שכיר לא היה צריך לעסוק בתשואה או לבדוק דמי ניהול, וממילא לא הייתה תחרות כי החוסכים לא יכלו לעבור בין הקרנות שנקבעו לפי מקום העבודה, בקרנות אלה פעל מסלול אחד לנשים,גברים,צעירים, מבוגרים,נשואים ורווקים כך שלא היה צורך בהבנה או בניהול אקטיבי.

"שורה של רפורמות שהממשלה ביצעה במשך זמן רב שינו את המצב מהקצה לקצה, והעבירו בהדרגה את האחריות על החיסכון מידי המדינה אל החוסכים. התהליך החל בשנות השמונים עם הפסקת הנפקת אגרות חוב ייעודיות לקרנות הפנסיה. המשכו היה ברפורמה הגדולה בשנת 1995 שכללה חסימת הצטרפות חוסכים חדשים אל קרנות הפנסיה הוותיקות ופתיחת קרנות פנסיה חדשות מבוססות צבירה המשקיעות בשוק ההון; צעד נוסף היה חסימת האפשרות להצטרף למסגרת הפנסיה התקציבית בתחילת שנות האלפיים. בשנת 2008 הוחל צו הרחבה לפיו כל עובד שכיר יבוטח בביטוח פנסיוני.  הרפורמה האחרונה שתחל השנה היא הקמת שתי קרנות ברירת המחדל שמציעות דמי ניהול נמוכים במיוחד. העלייה הדרמטית בתוחלת חיים וסביבת הריבית הנמוכה לא הטיבו עם עמיתי קרנות הפנסיה החדשות שנאלצו "לספוג" הפחתות זכויות פעם בגין שינויי ריבית ופעם בגין התאמה ללוחות תמותה עדכניים. כיום שוקד אגף שוק ההון על הקצאה שונה של אג"ח המיועדות לקרנות אלה. בקרנות אלה חובה לנהל באופן אובייקטיבי את החיסכון ולבחור את מסלול ההשקעה ואת המסלול הביטוחי בהתאמה לצרכי המבוטח.

"חשיבות רבה אני מייחס גם למהפך הטכנולוגי שעובר הענף וכולל יצירת שפה אחידה וממשקים אחידים בהעברת המידע בין כל הגורמים הפועלים בשוק החיסכון הפנסיוני באמצעות המסלקה הפנסיונית. בזכות זאת, גם המעסיקים , גם היצרנים וגם משווקי החיסכון ידברו באותה השפה, ואולי אפילו החוסכים יוכלו להבין אותה. זהו אחד ההישגים המרכזיים של אגף שוק ההון המאפשר ייעוץ איכותי יותר על כל המוצרים שבתיק הלקוח".

מעבר משוק סיטונאי לשוק קמעונאי

גיגי מסביר כי בהחלטות אלו המדינה קבעה כי העתיד שלנו ינוהל בשוק ההון: "כל התוכניות לחיסכון ארוך טווח כיום -  מפנסיה ועד ביטוח מנהלים וקופות גמל -  הן תוכניות תשואה שבנויות על צבירה מחד, ומקדם המרה מאידך, שקובע כמה כסף נקבל מדי חודש מהחיסכון הפנסיוני שצברנו עשרות שנים.  המשמעות היא שכיום יש קשר חד ערכי בין הפנסיה לבין הצבירה: ככל שהצבירה גדולה יותר כך הפנסיה גבוהה יותר, ולכן נוצרה תלות גבוהה בשוק ההון שכן הוא נתפס כמכשיר שמאפשר להשיג תשואות טובות יותר או במלים אחרות: לעזור להגדיל את הצבירה, מאידך החיסכון חשוף יותר לסיכונים ולתנודות המאפיינים את שוק ההון.

"להשלמת המהלך, בשנים האחרונות נערכו מספר רפורמות חשובות על ידי אגף שוק ההון במטרה לפשט את השוק ולהביא יותר שקיפות ותחרות כאשר גולת הכותרת היא הפחתת עלויות. בין הרפורמות הגדולות: רפורמת מסלולי השקעה תלויי גיל (המודל הצ'יליאני- מודל בו הסיכון פוחת עם הגיל), יצירת תקנון אחיד לקרנות פנסיה, קביעת קרנות 'ברירת מחדל' (אליהן מופנה הכסף של החוסכים שלא קיבלו ייעוץ באופן אוטומטי).  בנוסף, רפורמת המוצרים יצרה קו מוצרים חדש והחזירה שוב את קופות הגמל לקידמת החיסכון הפנסיוני. "קופת גמל לחיסכון" שתאפשר בעתיד קבלת פנסיה ישירות מקופת הגמל, "קופת גמל להשקעה" למעשה קופת גמל נזילה שניתן יהיה בגיל פרישה למשוך קצבה פטורה ולחילופין משיכת סכומים חד-פעמיים בשעור מס של 25% על רווח ריאלי וקופת גמל על פי תיקון 190 המאפשרת חיסכון בקופת גמל נזילה עם מס בשעור 15% על הרווח הנומינלי (מותנית בגיל 60 וקבלת קצבה מזערית בסך 4,418 ) ואו קצבה פטורה ממס. מאידך מ 2013 הופסק  שיווקן  של פוליסות ביטוח הכוללות מקדם המרה המבטיח הגנה מפני עלייה בתוחלת חיים ובכך למעשה הופכת קרן הפנסיה לשחקן כמעט יחיד בקרב מרבית השכירים.        

בשורה התחתונה, מי אחראי כיום לחיסכון שלנו?

 "המגמה הברורה היא העברת כל האחריות וכל הסיכון אל החוסכים מחד, ומתן זכות בחירה לפרט מאידך. הלקוח במרכז והוא רשאי לבחור את סוג המוצר הפנסיוני: ביטוח המנהלים, קופת הגמל או קרן הפנסיה. הוא רשאי לבחור את החברה המנהלת, ולאחרונה גם את סוכן הביטוח או את היועץ הפנסיוני ובקרוב גם את המוצר ממנו יקבל קצבה, ואסור לאף אחד להתערב בזכות הבחירה של העובד".

האם אכן יש כאן חופש בחירה, כאשר רבים מתקשים לפענח ולו את הדו"ח השנתי שקרן הפנסיה שולחת?

"זה נכון שהבחירה יצרה גם קושי: אנחנו מוצפים במידע שהמבוטח מתקשה לתרגם אותו לידע אופרטיבי, כי אין לו די ידע וכלים לקבל החלטה מושכלת. בנוסף קיים חוסר מודעות לנושא המורכב, כך שבפועל זכות הבחירה לא ממומשת והחוסכים נוטים להישאר ב"קרן ברירת המחדל" שנקבעה על ידי המעסיק או ארגון העובדים", חבל כי באמצעות קבלת ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי הם יכולים להשיא את הערך מנכסיהם הפנסיוניים בהתאם לצרכים ולרמת הסיכון האישית המייחדת אותם.

האם המהלכים של אגף שוק ההון לפשט את התחום לא יעזרו בדיוק בבעיה זו?

"אני לא משוכנע בכך. למרות המגמה להפוך את החיסכון הפנסיוני ל-'טייס אוטומטי', מסלולים אלו שמים לעתים 'מכשול בפני עיוור' - שכן לא תמיד יש קשר ביניהם לבין הצרכים האישיים של כל אחד ואחד מהחוסכים. קבוצת המבוטחים אינה קבוצה הומוגנית, יש צעירים ומבוגרים, בעלי אמצעים וחסרי אמצעים, ולחלקם יש בעלות על מוצרים שונים.

"שורה של החלטות שהעובד אמור לקבל בקרנות החדשות עשויות להשפיע מהותית על שיעור התחלופה -  שהוא סכום הכסף שהעובד יקבל, כלומר הפנסיה, באופן יחסי למשכורת שהייתה לו ערב גיל הפרישה. כמובן שכולנו שואפים לשיעור תחלופה גבוה שישמור על רמת החיים, ולכן חובה לנהל באופן אקטיבי את החיסכון - מסלול הביטוח, מסלול ההשקעה, התאמה לסטאטוס אישי, אחרת את התוצאות נרגיש בגיל הפרישה. דמי הניהול גם הם חשובים, אולם אפשר לשלם ביוקר אם לא מנהלים נכון את שאר המרכיבים של קרן הפנסיה. למשל רווקים שהתחתנו ואין להם ילדים נמצאים עדין במסלול מוטה חיסכון (כלומר  כסוי מינימלי לשארים) ואחרי שנולדו הילדים הם לא שינו את המסלול. במקרה פטירה חס וחלילה הם ישאירו אלמנה וילדים ללא כיסוי ביטוחי מספק.

"המסר שלי הוא שיש לנהל באופן יעיל את מערך הפנסיוני האישי שיבטיח רצף הכנסה - במצבי זקנה, נכות ומוות והוא חייב להיות מותאם לסטאטוס השונה של כל אחד והמשתנה על פני צו הפנסיה . למעשה מטרתינו כיועצים פנסיוניים להעביר את השוק משוק סיטונאי לשוק קמעונאי שבו הצרכים האישיים ורמת הסיכון באים לידי ביטוי במאפיינים של כל לקוח בנפרד. במצב עניינים זה נחוץ למבוטח גורם אובייקטיבי שיסייע לו לאגד את המידע ולהוביל אותו לנהל את החיסכון הפנסיוני".

היכן נמצאים הכשלים הנוכחיים והעתידיים של ענף החיסכון הפנסיוני?

"הכשל המרכזי בחיסכון הפנסיוני מתבטא בריכוזיות הגבוהה בכמה רבדים. ברמת המוצרים אנחנו רואים ריכוזיות כה גבוהה עד כדי מעבר לשוק חד מוצרי - כלומר לקרן פנסיה, זאת בזכות יתרונותיה המובנים - אג"ח ייעודיות, דמי ניהול נמוכים, עלות כיסוי בטוחה נמוכה והעובדה שהמוצר הזה נבחר בכל ההסכמים והצווים בין מעסיקים, ארגוני עובדים לממשלה.

"הכשל השני הוא הריכוזיות ברמת החברות שמנהלות את הכסף: 97 אחוז מהביטוח והפנסיה מנוהלות בידי 4-5 חברות הביטוח הגדולות.  הכשל השלישי הוא ערוצי ההפצה: היום ערוץ ההפצה הדומיננטי הם מנהלי ההסדר, כלומר סוכנויות ביטוח שמתפעלות הסדרים פנסיוניים במפעלים במקומות העבודה וגם משווקות את המוצרים לעובדים. אולם סוכנויות אלה נמצאות אף הן בבעלות חברות הביטוח ועל ידי כך מעצימים את הריכוזיות בענף .הניסיון של אגף שוק ההון להפריד בין השיווק לייעוץ לא צלח בשלב זה לאור ההוראות המורכבות והקשות ליישום של ההתניות המאפשרות למתפעל גם לשווק באותה עת. ערוץ ההפצה הייחודי שיכול להתחרות על לבו של העובד הוא הערוץ הפנסיוני האובייקטיבי נטול זיקה, כמו זה שמציעים הבנקים במרכזי הייעוץ הפנסיוני ותכנון פרישה הפזורים ברחבי הארץ . אולם כאן יש בעיה והיא האיסורים שהשיתו על תאגיד בנקאי שהוא יועץ פנסיוני: אסור לנו ליצור קשר עם מעסיקים, אסור לנו ליצור קשר עם ארגוני עובדים, אסור לנו לייעץ מחוץ לכותלי הסניף. זה מגביל את פעילותנו.  האיסורים נקבעו בוועדת בכר לפני למעלה מעשר שנים, ומאז השוק השתנה הגיע הזמן לבטל איסורים אלה, גם אגף שוק ההון מודה בכך באחת הטיוטות של חוק ההסדרים וקבע כי איסורים אלה קיצוניים וגורפים מדי ויש למתן אותם לתועלת הצרכן. אין לו ספק שתחרות הוגנת בין ערוצי ההפצה הקיימים תמרב את הערך והתועלת שיפיק הלקוח מייעוץ או שיווק פנסיוני".

*כל האמור לעיל הינו מידע והסברים כלליים בלבד, אשר אינם מהווים יעוץ פנסיוני או יעוץ להשקעות או ייעוץ מס או המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון במוצרים השונים,

והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי הניתן בכפוף לדין, לרבות בעניין היבטי המיסוי השונים.

לפרטים נוספים אודות יזמות בגיל השלישי, היכנסו>

בחזרה למדור הוותיקים החדשים>>