תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה את יודעת לעשות?

תהליך בירור שעברה מזכירה לשעבר לאחר הפרישה הוביל אותה להקמת הוצאה לאור לספרי ילדים. פרק נוסף מהספר: "יזמות בגיל השלישי עסקים קטנים לאנשים גדולים"

ילדים שוכבים על דשא וקוראים ספרים
Dreamstime

את נטלי פגשתי לפני מספר שנים כשנתבקשתי לשמש לה כמאמן: "אני נמצאת כבר שלוש שנים בתוך הפנסיה   ומרגישה חוסר שביעות רצון ואי נוחות ממצבי שכן מיציתי את חיי הגמלאות. אני מבקשת להתייעץ אתך  מה אני עושה עם עצמי מעכשיו והלאה. אני רק בת שישים ושש, עדיין פעילה ונמרצת ובכל זאת מתוסכלת מחוסר המעש שבחיי".

"מה היית רוצה לעשות? "שאלתי, ותשובתה לא איחרה לבוא: "אני ממש לא יודעת. לכן הגעתי אליך להתייעץ".

סבתא מקריאה סיפור
Dreamstime

"מה את יודעת לעשות? "המשכתי לחקור. "כלום" ענתה, "גידלתי שלושה ילדים, טיפחתי קן משפחתי ולמעלה משלושים שנה עבדתי כמזכירה. לא רכשתי שום מיומנות להתהדר בה". "ומה את אוהבת לעשות?" המשכתי לשאול. "אהבתי לגדל את ילדי ולטפל במשפחתי".

התחקיר המשותף שלנו נמשך שתי פגישות שהיו מעשירות מאוד: אני המשכתי לחקור האם בכל זאת יש לנטלי מיומנויות שהיא מתעלמת מהן או שמא אינה מודעת לפוטנציאל  כלשהו שטמון בה, ואולי אף נחבאת בה איזו תשוקה לעסוק במשהו שהיא אוהבת. השתמשתי בכל כלי האימון העומדים לרשותי תוך גיוס ניסיוני לאתר את הזיק הקטן שעשוי להצית את ברק עיניה. ככל שהיכרותי עם נטלי התמשכה, הגעתי למסקנה שמקור האושר האמתי בחייה היה הטיפול בילדיה ונכדיה. וכך, לקראת סוף פגישתנו השנייה, בעמדי על מפתן הדלת ממש לקראת תום הפגישה, ברגע שנראה כמו לקוח מפרק של סדרת הבלש קולומבו, שאלתי את השאלה שבסדרה הבלשית התשובה לה היא גם הפתרון ל"תעלומה" ואילו במקרה זה הייתה המפתח לקריירה החדשה שלה: איזה חלק בטיפול בילדים את אוהבת במיוחד?

תשובתה הייתה נפלאה: "אני אוהבת לספר להם סיפורים שאני בודה מדמיוני, המצאת סיפורים בהם היו ילדיי ונכדיי לגיבורי הסיפור" ענתה לי ללא היסוס. מסתבר שגם בגיל שישים ושש מבריק הניצוץ בעיניים כאשר נוגעים בתשוקה המקצועית. ראיתי זאת והמשכתי: "ומה דעתך להמשיך לחבר ולספר סיפורי ילדים, וגם לעשות מזה קצת כסף?"

ילדים יושבים לצד ערימת ספרים
Dreamstime

מרגע זה ואילך התהליך היה קל וזרם בקצב. במהלך שני חודשי הליווי בהם שימשתי לה מנטור, נטלי הקימה הוצאת ספרים לספרי ילדים. עורך ספרותי ערך עבורה את הסיפורים שהיא סיפרה לילדיה ונכדיה; היא שכרה את שירותיו של מאייר, ובעלה התגייס למשימת ניהול משא ומתן עם בתי הדפוס. החברה שלה עסקה בשיווק ספרי ילדים אישיים שגיבוריו הם ילד או ילדה מסוימים. כיום, לאחר חמש שנים מיום הקמת העסק, נטלי הפקידה את ניהולו השוטף בידי בתה והיא עצמה משמשת יושבת ראש פעילה בחברה ובעיקר ממשיכה להזין את מפעל הסיפורים שלה בגיבורים שמאפשרים לכל ילד וילדה למצוא את עצמם כגיבוריו. כיום מפעל הסיפורים של נטלי הוא מפעל של הצלחה מאוחרת, מפעל ממשיך חיים שספריו תורגמו ליותר מעשרים שפות ואשר פיתח מודל עסקי שנמכר ברחבי העולם.

נטלי ביקשה להוסיף כי היזמות העסקית עזרה לה  לתזמן את כל ההיבטים של חייה תוך ביטוי ערכיה האישיים ויצירת אורח חיים פורה, מספק ורווחי ואף סיפקה טיפ: "אינך חייב  לדעת הכל כדי להקים ולנהל עסק, העזר בבעלי מקצוע לליווי, לתמיכה ולהשלמת החסר".

לפרטים נוספים אודות יזמות בגיל השלישי, היכנסו>

בחזרה למדור הוותיקים החדשים>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#