תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תתחילו להפנים: המבוגרים החדשים הם העתיד

הזדקנות האוכלוסייה לצד התארכות תוחלת החיים, עושר פיננסי ורצון להיות פעילים ותורמים יוצרים מעמד חדש באוכלוסייה שיש להתייחס אליו שיווקית, תרבותית וכלכלית

זוג מבוגר  מחובק ושמח
Dreamstime

כשאנחנו חושבים על האוכלוסייה המבוגרת, עולה לנו תמונה של הליכון עם כדורי טניס,של בית אבות, של מכשיר שמיעה ועוד. תמונות ברוח זו עולות גם במנוע החיפוש של בגוגל כשמקישים את הביטוי 'מבוגרים'. ייתכן כי בעבר הדימויים הללו היו נכונים, אולם בעידן החדש הם רחוקים מהמציאות. 

האם אנו מבינים את זה? כלל לא בטוח. התבניות המחשבתיות והקיבעונות שלנו ושכמותנו  לא מאפשרות לנו לראות את ההזדמנויות הגדולות שניצבות בפנינו, כיצרנים, משווקים, יזמים. לפי העיתונים שמלאים רק בהתייחסות לדור 'המילניאלס' (המכונים גם  בני דור ה-Y), מי הם ומה מאפיין אותם, נראה כי אנו מסתכלים רק על זווית אחת של קו החיים כאשר  בצידו השני של הקו מתבסס דור חדש של מבוגרים.

המבוגרים הללו הם אנשים בגילאי 65 ומעלה שירדו לכאורה מהבמה המרכזית. אולם הם כאן כדי להישאר. אותם ״אזרחים וותיקים״, בני ״גיל הזהב״ או "אנשי הפנסיה״ החלו תקופה חדשה בת עשרים שנה לפחות , פרק חדש בחייהם עתיר עשייה ממגוון רחב של סוגים ומינים.

חשיבות לכלכלה העולמית

בישראל לבדה חיים כ- 900 אלף מבוגרים בני למעלה מ- 65, המהווים כ- 11% מהאוכלוסייה המקומית. למעלה ממחציתם אנשים פעילים שביכולתם להעשיר את המשק, את סביבתם ואת החברה כולה. מספרים אלו צפויים לגדול דרמטית בשנים הקרובות ועל פי ההערכות בשנת 2030 המבוגרים החדשים יהוו כ-14% מהאוכלוסייה, קצת יותר ממיליון ומאה אלף איש. לשם השוואה, ביפן כבר כיום כל אזרח רביעי הנו מעל גיל 65, ובמדינות כמו איטליה, גרמניה, שוודיה - כל אזרח חמישי. גם בבריטניה, הולנד, קנדה, אוסטרליה וארה״ב (שם הם מכונים דור הבייבי בומרס) בין 15% ל-18% מהאוכלוסייה נמצא בקבוצת גיל זו. התופעה הזו תלך ותעמיק, בוודאי אם מפנימים כי על פי הערכות כמחצית מהתינוקות שנולדו מאז שנת 2000, יזכו לחיות עד גיל 100. כאשר בוחנים את שיעור הילודה שנמצא בדעיכה, קל להבין את החשיבות והמרכזיות של פלח המבוגרים לכלכלה העולמית במיוחד לאור העובדה כי הפוטנציאל הטמון בפלח זה טרם מוצה.

 אישה מבוגרת בשופינג בקניון
Dreamstime

רוב המבוגרים החדשים גדלו באווירת השפע הכלכלי שלאחר מלחמת העולם השנייה, בתקופה המאופיינת בסובסידיות ממשלתיות נרחבות בתחום הדיור והחינוך. כמו כן, מדובר בדור שנהנה מרמת שיא של הכנסות ובעל שווי נכסים מהגבוהים ביותר:  77% מהנכסים הפיננסיים בארה"ב ו-50% מכרטיסי האשראי בשוק האמריקאי נמצאים בידי בני 50 ומעלה.

כוח הקנייה היחסי של הפלח המבוגר גדול בצורה משמעותית מהפלח הצעיר, אך באופן פרדוקסאלי זוכה ליחס מועט מצד המשווקים שרובם מעדיפים לפנות לקהל צעיר יותר. קבוצת הבייבי בומרס אחראית ל-45% מהצריכה בפלח המכונהConsumer Packaged Goods   CPGאבל רק 6% מתקציבי השיווק מוכוונים אליהם.

למבוגרים החדשים צרכים ייחודיים: הם רוצים במשמעות, שייכות ומעורבות בשוק העבודה.  הצורך להיות משמעותי, להשתייך למעגלים חברתיים ועסקיים, לעשות דבר מה בעל ערך ובעל משמעות בחברה שלנו מצוי במקום גבוה אצלם. הם מנהלים חיים פעילים ומאופיינים בצריכה מוגברת של תרבות ופנאי . הרצון שלהם הוא לחיות חיים פעילים, עשירים, ומסקרנים אינטלקטואלית. הם צרכנים של תיירות וטיולים ורוצים להספיק לחוות, לראות וזאת כדי לפצות על השנים הרבות של עבודה ומחויבויות אישיות ומשפחתיות.

מאפיין נוסף הוא ניהול אורח חיים שניתן לכנות 'הזדקנות מודעת ובריאה' הכולל עיסוק מותאם בפעילות גופנית, תזונה וכושר, מתוך ראייה ביתרונותיה של הרפואה המונעת. הם מעוניינים בצמצום פערים טכנולוגיים, שמירה על יכולותיהם בתחום מתוך רצון להישאר מעודכנים טכנולוגית במידת האפשר.

זוג מבוגר שותה קפה
Dreamstime

אולם לא כל זמנם מוקדש כמובן לתרבות ופנאי. אחד האתגרים עמם מתמודדים המבוגרים החדשים הוא טיפול בהורים המתבגרים או בבן זוג שבריאותו לקויה - ולא פעם בני הגיל השלישי הופכים למטפלים עיקריים של בני משפחה קרובים, דבר שמייצר עומס רגשי ומחויבות חדשה בחייהם.

בנוסף, הם ממוקדים בתכנון פיננסי לשנים הבאות:  גיבוש תפיסה חדשה ומותאמת לחיים בהם העושר הכלכלי לא גדל יותר, ויש לתכנן בתבונה את העתיד. 46% מאוכלוסיה זו מצהירה על הוצאות גבוהות יותר מההכנסות ומדווחת על קשיים בהסתגלות למצב החדש.

בנק הפועלים- כבר שם!

בנק הפועלים הוא אחד הגופים שזיהה את הפוטנציאל של קבוצת אוכלוסייה זו ופועל לתת מענה לצרכים הייחודים שלהם. אברהם בר-אילן, מנהל אחריות חברתית תאגידי בבנק הפועלים מתאר: "זיהינו כי תקופת הפרישה מאופיינת בשינויים דרמטיים בקרב הפורשים:  ההכנסות מצטמצמות, ההוצאות משתנות בהתאם לצרכים החדשים והשגרה הפיננסית שליוותה את המבוגר במשך כל חייו משתנה לבלי היכר, כשהוא נדרש לשיווי משקל פיננסי מחודש. המבוגר מבקש למצות את ההווה שלאחר הפרישה, ללמוד, לנפוש ולהעשיר את עצמו, ומאידך דואג לעתידו ומבקש לייצר שליטה וביטחון בנוגע לצרכיו העתידיים. לאלו מתווספת מעורבותו המסיבית של המבוגר בחיי משפחתו, העזרה לילדים ולנכדים, אירועים מכוננים ועוד התחייבויות הנובעות מהיותו העוגן המשפחתי. כל אלו מייצרים מערך תמרון מורכב של צרכים ושיקולים".

בעקבות מסקנות אלו, בנק הפועלים השיק מהלך מקיף,  לאוכלוסיית המבוגרים לקראת ואחרי גיל הפרישה. המהלך, שמהווה את אחד ממוקדי הפעילות המרכזיים של הבנק החל משנת 2015 ובשנים הבאות, יכלול סל של שירותים ומוצרים כשבמרכזם מערך ייעוץ פיננסי חדשני וייעודי, שיעזור למבוגר לתכנן את המציאות התזרימית שלאחר הפרישה, לחסוך ולממש תוכניות בעתיד, לתמוך בבני משפחתו ולדאוג לעתיד תוך כדי הגשמת ההווה שלו.

זאת באמצעות פיתוח תהליכי ייעוץ ייחודיים, הכשרת היועצים בכל מערך הסניפים, לצד השקת מערכת ייעוץ  הדור הבא של מערכת פועלים Advisor המאפשרת לבצע תכנון פיננסי מלא, הכולל הגדרת מטרות פיננסיות ייעודיות ומתן הצעה לפתרונות להשגתן, תוך ראייה רחבה ורב-ממדית הכוללת מיפוי ההכנסות וההוצאות של הלקוח ובדיקת התזרים השוטף. כמו כן  מיפוי וניתוח הכנסות והוצאות עתידיות,וזאת, בתום תהליך ייעוץ מלא שמותאם לצורכי הלקוח ומתחשב בצרכיו.

בנוסף, בכדי להמשיך ולאפשר לכלל לקוחות הבנק לפעול להבטחת וחיזוק עתידם לקראת שנות הפרישה, הבנק מרחיב את שירותי הייעוץ הפנסיוני שהוא מעניק ללקוחותיו והשיק 12 מרכזי ייעוץ פנסיוני ייעודיים שנפרסו ברחבי הארץ.

בחזרה למדור הוותיקים החדשים>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#