תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טור אישי: מה צריך כדי להיות יזם?

השכלה אקדמית, חוכמה או ניסיון חיים הם רק חלק מהדרישות כדי להפוך ליזמים בגיל השלישי. פרק נוסף מהספר: "יזמות בגיל השלישי עסקים קטנים לאנשים גדולים"

איש ומחשב
Dreamstime

לכולנו יש תהיות שונות לגבי יכולתנו להיות יזמים, אולם רוב המגבלות שאנו מניחים שיחסמו אותנו הן דמיוניות. בסופו של דבר מי שרוצה ליזום- יצליח. כל אחד בגיל השלישי יכול להיות יזם: ביזמות של עסקים קטנים שמקימים אנשים גדולים שחפצים לקיים ולהתקיים , להמשיך להיות רלוונטיים, לשלוט על חייהם, לבחור, להתנהל ולחיות בצורה מאוזנת.  

המגבלות שאנו ניצבים לפניהן הן לרוב פרי עכבות וחסמים אישיים המבטלים את היתכנותם של "חיים אחרים". יש למשל הטוענים שיזם הוא אדם שמצויד בנתוני בסיס המכשירים אותו לייסד, לברוא ולחדש. אם נבטל את הנחת היסוד המניחה שיזמות היא תכונה מולדת, אזי הסרנו את המגבלה סביב הנחה זו.  האם חוכמה היא תכונה מאפיינת יזמים? אפשר לומר בוודאות שרוב בעלי העסקים רחוקים מלהיות גאונים (במחילה מכבודם). האם תואר אקדמי הוא תנאי הכרחי? העסקים שבהם עסקנו מתעלמים מדרישה זאת כיוון שהם מכוונים למטען אישי ואישיותי מסוג אחר: ניסיון חיים, הכשרה מקצועית, קשרים אישיים וכישורי תקשורת. בשלב ראשון, אלה יספיקו כדי להגדיר את אחוז האוקטן 'בדלק' שמניע אותך, על כן הם עולים אלפי מונים על כל תואר אקדמי שתקפותו המקצועית נשחקת עם השנים. יזם מצליח מגייס את עברו למען עתידו.

אז מה בכל זאת נדרש כדי להיות יזם מצליח לבד מניסיון? כישורים וקשרים? מניע והנעה אישית? זמן? ובכן, יזמות ראשיתה ברעיון עסקי. טוב או לא? ימים יגידו, אולם סביר להניח שבזמן הגותו תדרגו אותו כרעיון טוב. נוסף על כך עקומת המוטיבציה באותה נקודת זמן בה הוגים עסק היא בשיאה, אך זו רק ההתחלה. על הרעיון להיות גם מעשי ורצוי שיהיה גם ייחודי. עסק מצליח הוא עסק המספק מוצר פיזי או שירותים בעלי ערך ייחודי לשוק, ומציע ללקוחותיו פתרון מספק עליו הם מוכנים לשלם בכסף. עם זאת, אתה נדרש גם לשמור ולשמר את לקוחותיך, כי יזמות אינה "תכנית להתעשרות מהירה" ומיקודה אינו בעשיית כסף קל.

היזם המצליח מגייס את מקצועיותו ויושרתו. הוא מבין את האקלים העסקי המודרני ונדרש לחדד את ייחוד מוצריו, את הנישה בה הוא שולט, את השירות שהוא מספק ואת התכונות המבדלות אותו משאר השוק. יזם הוא אסטרטג שבוחר לעבוד בחכמה ולא בקושי, חשיבתו ופעולותיו מתנהגות תחת קודים של ביקורת ובקרה עצמית תמידיים ומתוך חופש בחירה ואומץ לחיות עם השלכות החלטותיו, מוצלחות ככושלות.

הדברים אמורים גם לעסקים קטנים. הקמת עסק קטן בגיל השלישי אינו מקנה תעודת פטור מלנהוג על פי אמות מידות מקצועיות ולפעול על פי תכנית עבודה סדורה, ההיפך הוא הנכון, שכן אחד הפרמטרים המאפיינים הקמת עסק בגיל השלישי הוא מזעור הסיכון ואי הקרבת נכסים.

זוג מבודגר מול מחשב
Dereamstime

אודות הספר והכותבים

"אדם מטבעו אינו אוהב לעסוק בעניינים ששליטתו בהם מוגבלת והבנתו מעורפלת. נסח לו בבהירות ותמציתיות עולם מורכב, שרטט לו מפה או צייר לו ציור, כך יגברו סיכוייך להביע מסר ולהחדירו לתודעה". אלה פחות או יותר המילים שהתרוצצו במוחנו עת ישבנו מול מקלדת חרישית ומסך יתום לכתוב את הפרק הראשון לספרנו "יזמות בגיל השלישי, עסקים קטנים לאנשים גדולים".

איתן ליטוין הנו בוגר הנדסת טקסטיל תעשייה וניהול באוניברסיטת לידס. הקים וניהל מיזמים תעשייתיים באפריקה, במזרח אירופה ובמרכז אסיה. בעל ידע והבנה נרחבים בפיננסים ובכלכלה. כיום איתן עוסק בייעוץ ואימון עסקי ומשמש מאמן מוסמך. מרצה ומפרסם מאמרים בנושאי ניהול.

גי דיין שימש בעבר בתפקידי ניהול בכירים בענף התיירות והתעופה, בעל ניסיון רב שנים בניהול, שיווק ומכירות. בוגר אוניברסיטת חיפה. כיום מאמן עסקי ואישי מוסמך, מרצה, מלמד ומעביר ידע על תהליכים, פעולות ותוצאות בתחומי עיסוק ומקצוע מגוונים.

לפרטים נוספים אודות יזמות בגיל השלישי, היכנסו>>

בחזרה למדור הוותיקים החדשים>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#