תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מדריך ההטבות לגיל הפרישה: הגעתם לגיל שאפשר להתחיל לקבל הנחות

הנחה בתשלומי ארנונה, בשירותי רפואה ובכניסה לסרטים והצגות הם רק חלק מההטבות שמוצעות לוותיקים החדשים

2 נשים מבוגרות עושות יוגה בדשא
Dreamstime

גיל הפרישה המוגדר בחוק, 67 לגברים ו- 62 לנשים, מאפשר לא רק לפרוש מהעבודה ולהתחיל לקבל פנסיה, אלא גם ליהנות ממגוון הטבות והנחות. אזרחים ותיקים זכאים על-פי חוק להנחות מגופים ציבוריים, אבל לא רק. גם חברות פרטיות מציעות ללקוחות הותיקים הטבות.

מה צריך לעשות כדי לזכות בהנחות?

כדאי, קודם כל, לדאוג שתהיה ברשותכם תעודת אזרח ותיק. התעודה אמנם מונפקת אוטומטית ונשלחת לזכאים בתוך 3 חודשים מהגיעם לגיל פרישה, אבל למי שהגיע לגיל וטרם קיבל את התעודה, כדאי לפנות למשרד לשוויון חברתי (לשעבר המשרד לאזרחים ותיקים), כדי להסדיר את העניין.  

כדאי גם להנפיק תעודה בשפה האנגלית שעשויה להקנות הנחות בהתאם לחוקי המדינה אליה נוסעים. להנפקת התעודה באנגלית יש לפנות בטלפון למשרד לשוויון חברתי. בכל מקרה, תמיד מומלץ לברר, לשאול ולהתעדכן בנוגע להנחות. בחלק מהמקרים, אם לא תשאלו אף אחד לא ידאג לספק לכם את המידע. הנה כמה מההנחות שלא כדאי לפספס.

ארנונה ושירותים עירוניים

ההנחה על ארנונה לאזרחים ותיקים אמנם מעוגנת בחוק, אבל אינה אוטומטית, וצריך להגיש בקשה בכתב למחלקת גביה ברשות המקומית, כדי לקבלה. ההנחה חלה על דירת מגורים בה מתגורר האזרח הוותיק, וביחס לשטח מקסימאלי של 100 מ''ר.

זוג מבוגר צופה בסרט
Dreamstime

גובה ההנחה משתנה. אזרח ותיק המקבל קצבה ללא השלמת הכנסה זכאי ל- 25% הנחה, זאת בהתאם להחלטת הרשות המקומית. 30% הנחה יקבל מי שהכנסותיו לא גבוהות מהשכר הממוצע במשק, זוג אזרחים ותיקים המתגוררים יחד, יקבלו הנחה אם סך הכנסותיהם במשותף אינו עולה על 150% מהשכר הממוצע במשק. הנחה בשיעור 100% היא רק לאזרחים ותיקים שמקבלים קצבת זקנה והשלמת הכנסה, וכן למקבלי קצבת זקנה לנכה. את הטופס לבקשה אפשר למצוא באתרי הרשויות. אם הטופס אינו מופיע, יש לפנות לאגף הגביה ברשות המקומית ולמלא טופס לבקשת הנחה בארנונה.

מלבד ארנונה יש עוד מגוון שירותים עירוניים שאזרחים ותיקים זכאים לקבל עליהם הנחות. כך למשל בכניסה לספריות, בבריכות עירונית, בהשתתפות בחוגים במתנ"סים ובקורסים. כדי להתעדכן בהנחות, מומלץ להתקשר או לבדוק באתרי העיריות.

שירותי בריאות ותרופות 

בקופות החולים קבועה תקרה מקסימאלית לתשלומי השתתפות עצמית של משפחה עבור שירותים בכל רבעון. אם אחד מבני המשפחה הגיע לגיל 65 זכאית המשפחה להפחתה של 50% בתקרת התשלום הרבעונית. מדובר על שירותים כגון ביקורים במכונים ובמרפאות חוץ וביקורים אצל רופאים. ההטבה אמורה להינתן אוטומטית כאשר משפחה מגיעה לסכום התקרה.

בכל הנוגע לתרופות, יינתנו הנחות ברכישת תרופות לאזרחים ותיקים המשתייכים לאוכלוסיות ספציפיות, כמו למשל חברי קופת חולים מעל גיל 72 המקבלים גמלה לפי חוק הבטחת הכנסה זכאים להנחה של 10% בדמי ההשתתפות עבור תרופות. אזרחים ותיקים, המקבלים קצבת זקנה בתוספת השלמת הכנסה לפי חוק הבטחת הכנסה זכאים להנחה בשיעור של 50% ממחיר התרופות.

תחבורה ציבורית 

כל אזרח ותיק זכאי להנחה של 50% מדמי הנסיעה בתחבורה ציבורית. זה כולל את  קווי האוטובוס הציבוריים וגם את רכבת ישראל. ההנחה היא על כל סוגי הכרטיסים וגם על כרטיסיות. כדי לממש את הזכאות צריך להציג תעודת זהות או תעודת אזרח ותיק במעמד הקנייה. הנחה לרכבת הקלה ניתנת למימוש באמצעות "רב קו". כדי לקבל את ההנחה צריך להגיע באופן חד פעמי לעמדת ההנפקה של כרטיסי הרב קו עם תעודה מזהה.

בנקים

כאזרחים ותיקים תוכלו לצמצם את העמלות שגובה הבנק. לפי החוק 4 פעולות בכל חודש שיבוצעו על-ידי פקיד בבנק או באמצעות מוקד טלפוני יחושבו כפעולה אחת בערוץ הישיר (כספומט, אינטרנט, הוראת קבע). מדובר על פעולות כגון הפקדה צ'קים, משיכת מזומנים והעברת כספים לחשבון אחר. כדי לממש את הזכאות צריך להגיע לבנק, להציג תעודת אזרח ותיק והזכאות תחל ב-1 לחודש שלאחר הצגת התעודה.

זוג מבוגר בבית המרקחת
Dreamstime

בנק הפועלים לקח את עניין ההטבות לאזרחים ותיקים צעד אחד קדימה עם מועדון פועלים GOLD אשר הושק לפני כשנה, כחלק ממהלך אסטרטגי שמבצע הבנק בתחום "הוותיקים החדשים". המועדון מעניק מגוון חוויות, אירועים והטבות השמורים ללקוחות הבנק הותיקים, בעלי תעודת אזרח ותיק והמחזיקים בכרטיס אשראי בנקאי של בנק הפועלים ולבני משפחתם. מידי יום שני, מוצעת הטבת GOLD MONDAY מתחלפת, במחיר אטרקטיבי בתחומי הצריכה, הפנאי, הבילוי, והנופש. 

בין ההטבות: סרט ב-10 שקלים, שוברי הטבה לארוחות ונופשים ומופעי בידור  במחיר מוזל. לקוחות המועדון נהנים גם מידי חודש, מאירועים מיוחדים בקונספט מתחלף ובמחיר מוזל שמתוכננים במיוחד עבורם. כגון חוויה קולינארית עם השף חיים כהן, מופעי סטנד אפ בליווי הרצאה פיננסית, סדנאות בישול בריא ועוד. פרטים אודות ההטבות והאירועים אפשר למצוא באתר הבנק או במוקד ייעודי בטלפון 8624*

פנאי, תרבות וצרכנות

עכשיו כשיש יותר זמן לבילויים אפשר גם לשלם פחות על כניסה לסרטים, הצגות, מוזיאונים, שמורות טבע וגנים שנתמכים על יד המדינה. אלה מעניקים לאזרחים ותיקים הנחות של 50%. כדי לממש את הזכאות צריך להציג תעודת זהות עם תעודת אזרח ותיק במעמד קבלת הכרטיסים.  

אבל זה לא מסתכם בכך. בקיץ 2014 הושק פרויקט שלישי בשלייקס על-ידי המשרד לשוויון חברתי. בכל יום שלישי ברחבי הארץ מוצעות לאזרחים ותיקים הנחות בתחום הפנאי. כך למשל תוכלו לצפות בימי שלישי בהצגות בוקר ב- 35 שקלים, או לקחת את הנכדים בחופשת הקיץ לתערוכה- עידן הקרח והדינוזאורים בעלות של  49 שקלים לכרטיס.

גם השתייכות למועדון ותיקים ונהנים שהוקם ביוזמת המשרד לשוויון חברתי ומשתף פעולה עם גופים מסחריים, מאפשרת ליהנות מגוון הנחות. החברות במועדון היא חינם ואפשר להירשם באתר.

לפני שאתם נוסעים לחופשה בחו"ל כדאי לברר האם במלון שבחרתם יש הנחות לאזרחים ותיקים. רשתות מובילות בעולם כמו הילטון, הייאט, שרתון והולידי אין מציעות 10%-50% הנחה לאזרחים ותיקים על חדרים, ארוחות במלון ושירותים נוספים. כדאי להתעדכן דרך האתר של הרשת או דרך סוכן הנסיעות. לעיתים צריך להצטרף כחברים במועדון הרשת כדי לזכות בהנחות.

מיסים

גמלאים שהגיעו לגיל פרישה זכאים למספר הקלות שנקבעו במסגרת פקודת מס הכנסה, בדרך של פטורים או ניכויים על הכנסות מפיקדונות, תוכניות חיסכון, ועוד. אפשר ליהנות מכל ההקלות במצטבר, במידה ויש זכאות לגביהן.

יש הטבות שמגיעות בצורה אוטומטית ויש הטבות שצריך לדעת לדרוש כמו למשל זכאות לנקודות זיכוי לפנסיונר שנשוי לאישה שלא עובדת ולא מקבלת פנסיה או אישה שנשואה לגבר שלא מקבל פנסיה. לפנסיונרים מגיע גם החזר מס על מענקים שמקבלים לאחר הפרישה, על הכנסות משתי פנסיות ועוד. אפשר להיעזר בסימולטור של רשות המיסים כדי לוודא האם מגיע החזר מס. 

בחזרה למדור הוותיקים החדשים>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#