תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טור אישי: "מצטערים, נוספו לך 20 שנות חיים"

במקום להיות עסוקים בקריירה שהייתה אפשר לעסוק בתכנון העתיד. קטע ראשון מתוך הספר "יזמות בגיל השלישי - עסקים קטנים לאנשים גדולים"

אישה מביטה במראה
Dreamstime

הקטע הבא מוקדש לסקפטיים שבינינו. דמיינו שאתם מקבלים ממשרד הפנים הודעה בזו הלשון: "אנו מצטערים להודיעך כי חלה טעות ברישום תאריך הולדתך ובטעות נוספו עשרים שנים לגילך. עליך להפחית שנים אלה מגילך הידוע לך, וליהנות ממעמדך החדש. אדון יקר, אתה צעיר בעשרים שנה. מזל טוב".

קשה להפריז במהפך המנטאלי שעשוי להתרחש בחייכם לאור גילוי שכזה. גם הפתעה שיש בה כדי להטיב עמנו עלולה להיות קשה לעיכול כי היא מחייבת התנהלות אחרת וחשיבה מחודשת לשם ניצול  ההזדמנות. עד לקבלת ההודעה הזאת חייך התנהלו במסלול המתבקש מאדם שמגיע לגיל 'יפה', על פני גלים שקטים ועל פי נורמות חברתיות מקובלות. אבל רגע: בזה הרגע נוספו לך עשרים שנים. האם תמשיכו אותם כאילו טעות רישום זו לא נתגלתה? בלי לנצל את הבונוס שנחת עליכם?  

אומנם אנו לא מציעים לצפות להודעה מטעם משרד הפנים כי נדירות הן ההודעות מהסוג הזה, אבל ההזדמנות האמיתית היא זו שהגיל מזמין לנו. הגיל יוצר משפך של ניסיון, ידע ואומץ מפוכח שאליו יתנקזו רצונותינו להתחיל משהו חדש. ערכו המוסף של התהליך המנטלי הזה הוא בהשגת עצמאות, שליטה ובקרה על חיינו - בעיקר בגיל בו אנו עסוקים ב'מה היה' לעומת 'מה יהיה'. ואחרי הכול, מה אנו מבקשים אם לא להאריך את תוקפנו?

זוג מול מחשב
Dreamstime

האחריות שלכם, לא של הממשלה

על פי נתוני הלמ"ס  10.4% הוא שיעור האנשים באוכלוסייה שגילם מעל 65, שהם 832,900 תושבים. עד שנת 2035 הם יהוו 15% אולם ככל שזה תלוי במקבלי ההחלטות משתקף להם עתיד מעורפל והם מגלים חוסר יכולת או חוסר עניין לשרטט עתיד פיננסי , שלא לומר סדר יום, עבור אוכלוסייה גדולה זו. כך למשל, רבע מאוכלוסיית הגמלאים בישראל אינם נהנים מפנסיה מסודרת או מספקת לקיום חיים ראויים, אולם האתגר העומד לפתחם של מקבלי ההחלטות - כיצד להפחית את העומס הכלכלי העתידי על המשק הנובע מהצורך לתמוך ביותר אנשים לאורך תקופת זמן ארוכה יותר - אינו עומד בראש סולם העדיפויות. מכאן חובה על כל אדם החפץ המשכיות, איכות חיים, הגשמה, איזון והשלמת הכנסה  ליטול אחריות ושליטה על חייו בצורה של יוזמה עסקית.

עם זאת, להחלטה לקום וליזום קודמת ההבנה, שלא לומר ההפנמה, בדבר קיומם של שלושה סעיפים: ההכרה שהארכת תוחלת החיים מציבה הזדמנות של חיים חדשים; הרצון לטעון אותם בעניין מקצועי על פני בחירה של המשך חיים נטולי מעש מקצועי; התעלמות ממושג הגיל כסטאטוס כרונולוגי כפי שהחברה מתייגת אותו והמרתו להלך רוח פרטי. אימוץ שלוש התובנות האלה משמעותו להכיר בעובדה שיזמות בגיל השלישי היא הוספת שנים של עשייה ממקום של עצמאות, שליטה על החיים וניצול הניסיון והידע.

איתן לוטין
יח"צ

אחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי הקמה של עסק קטן אך מבלי להקריב נכסים כלכליים או פיזיים שנצברו. עסק כזה צריך לכלול את המאפיינים הבאים: רמת סיכון נמוכה; תכנון הוצאות מבוקרות ומושכלות; צמיחה איטית בה שכר הלימוד יהיה הגיוני ונסבל; לאפשר קיום חיים מאוזנים ובלתי משעבדים. עסק באשר הוא עסק, חייב להיבנות ולהתנהל על פי אמות מידה עסקיים ומקצועיים. חזון, חלום, בדיקת כדאיות, החלטה ומימוש, הם שלבים מקדימים לבניית תכנית עסקית, כי גם עסק קטן חייב להגדיר את גבולות גזרת פעילותו, מוצריו ותקציבו, ללא קשר להיקף פעילותו ולסל מוצריו.

אודות הספר והכותבים

"אדם מטבעו אינו אוהב לעסוק בעניינים ששליטתו בהם מוגבלת והבנתו מעורפלת. נסח לו בבהירות ותמציתיות עולם מורכב, שרטט לו מפה או צייר לו ציור, כך יגברו סיכוייך להביע מסר ולהחדירו לתודעה". אלה פחות או יותר המילים שהתרוצצו במוחנו עת ישבנו מול מקלדת חרישית ומסך יתום לכתוב את הפרק הראשון לספרנו "יזמות בגיל השלישי, עסקים קטנים לאנשים גדולים".

גי דיין
יח"צ

איתן ליטוין הנו בוגר הנדסת טקסטיל תעשייה וניהול באוניברסיטת לידס. הקים וניהל מיזמים תעשייתיים באפריקה, במזרח אירופה ובמרכז אסיה. בעל ידע והבנה נרחבים בפיננסים ובכלכלה. כיום איתן עוסק בייעוץ ואימון עסקי ומשמש מאמן מוסמך. מרצה ומפרסם מאמרים בנושאי ניהול.

גי דיין שימש בעבר בתפקידי ניהול בכירים בענף התיירות והתעופה, בעל ניסיון רב שנים בניהול, שיווק ומכירות. בוגר אוניברסיטת חיפה. כיום מאמן עסקי ואישי מוסמך, מרצה, מלמד ומעביר ידע על תהליכים, פעולות ותוצאות בתחומי עיסוק ומקצוע מגוונים.

לפרטים נוספים אודות יזמות בגיל השלישי, היכנסו>

בחזרה למדור הוותיקים החדשים>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#