תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

10,700 שקל יספיקו לכם?

בני ה- 65 ומעלה בישראל, אשר מספרם באוכלוסיה מתקרב למיליון איש, נדרשים לערוך סדרי עדיפויות בשל מגבלה פיננסית, כמו רבים מאיתנו. הגדרת סדרי עדיפויות לצד הערכת נכסים כוללת על ידי מומחה תאפשר תכנון ריאלי לעתיד

זוג בפנסיה מטייל
Dreamstime

כולנו עובדים קשה לאורך שנים רבות, הן על מנת לפרנס את משפחתנו והן על מנת להרגיש חיוניים ומשמעותיים. שנות העבודה מתאפיינות לרוב בהכנסה שהולכת וגדלה בשנים הראשונות, ומתייצבת עם ההתקרבות לגיל הפרישה.

לתקופת הפרישה השלכות ומאפיינים רבים- לפתע אנו נהנים מזמן פנוי בשפע, וניגשים להגשמת שאיפות וחלומות שנאלצו להמתין לשנים בהן יש פנאי רב יותר. מאידך, ההכנסה אליה היינו רגילים משתנה באופן די דרמטי עבור רובנו. בהנחה שהחסכונות שלנו ישיגו תשואה של 4%, ובהנחה שנפריש  18% מהשכר לטובת הפנסיה, הירידה בשכר צפויה להסתכם בטווח של 25%-35%. מדובר בירידה משמעותית בהכנסה הפנויה, אשר הפנסיונרים 'הצעירים' צריכים להתכונן לקראתה.

גלעד שריג
סיוון פרג'

עפ"י נתוני הלמ"ס, אוכלוסיית בני 65 ומעלה מונה כ- 900 אלף איש- 10.6% מהאוכלוסייה בישראל. עד שנת 2035 צפויה אוכלוסייה זו להגיע ל 1.66 מיליון איש, וחלקם באוכלוסיה צפוי להגיע ל- 14.6%. מדובר בשינוי דמוגרפי בעל משמעות רבה.

הפורשים משוק העבודה צפויים להתמודד עם אתגר של הכנסה נמוכה יותר מחד, ומנגד עם סל הוצאות שונה מזה שהורגלו אליו. כך לדוגמה ההוצאה של משק בית המכיל שני בני זוג בני 65 ומעלה עפ"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נאמדת ב- 10,700 , לעומת הוצאה חודשית של 14,270 למשק בית צעיר יותר. ההוצאה של משק מבוגר קטנה יותר גם בשל השינוי הרכבו של משק הבית, אולם גם בשל האילוץ שמכתיבה ההכנסה הנמוכה יותר של משק הבית. גם הרכב סל הצריכה משתנה: רוב הפורשים אינם מגדלים ילדים או מחזירים משכנתה; מצד שני בעוד שמשק בית צעיר מוציא רק 5.5% על בריאות, משק בית מבוגר יוציא כמעט כפליים- כ 9.2%.

כמה להשאיר לעת זקנה?  

תקופת הפרישה יכולה להיות תקופה נפלאה עבור הפורשים, אשר לרשותם עומדות אפשרויות רבות כמו ללמוד, לנפוש, לטייל, לבלות זמן עם המשפחה ולהתנסות בחוויות חדשות. מאידך, המעבר לתקופת הפרישה מחייב היערכות לשינוי הצפוי בשגרה הכלכלית. העצה הטובה ביותר שניתן לתת היא להתכונן ולתכנן היטב. בדיוק כמו שמתכננים לוח זמנים, משימות לביצוע, או תקציב, כך תכנון הפרישה צריך לקחת בחשבון את השינוי הכלכלי הכרוך ביציאה משוק העבודה על מנת ליהנות מהפרישה מתוך רוגע ובטחון.

איש מבוגר ואיש צעיר מול מחשב
Dreamstime

ראשית, יש לזכור שאנו רוצים לעשות הכל- גם לטייל, גם לעזור לילדים ולנכדים, גם לשמר רמת חיים מסוימת, וגם להשאיר סכום מסוים לעת זקנה.

ואולם, אנו בעלי תקציב מוגבל ועלינו לבחור כיצד להתנהל ולכלכל את צעדינו, כל אחד עפ"י סדר העדיפות הסובייקטיבי שלו. חלקנו יעדיף להחליף רכב על פני חופשה, או לחתן ילד על פני חידוש הדירה. לכן, הצעד הראשון החשוב הוא הגדרת סדרי עדיפויות, כאשר על פיו נבנה תקציב חדש שיתבסס על ההכנסות הצפויות אל מול ההוצאות הצפויות.

דרך נוספת להתמודד עם אתגר הפרישה הוא ייעוץ מקצועי. הגישה של ייעוץ כולל הלוקח בחשבון את העדפות הלקוח, נכסיו הנזילים והפחות נזילים, את רמת הסיכון והתכניות לעתיד היא גישה הרווחת יותר ויותר בקרב מתכננים פיננסיים.  כפי שאמרנו, לכל אחד סל העדפות שונה, וכן הכנסות והוצאות שונות. חשוב מאד להתאים את הציפיות שלנו ואת רמת החיים וההוצאות לרמת ההכנסות הצפויה, ויפה שעה אחת קודם.

בסיכומו של דבר, ניתן לומר כי ההתמודדות עם אתגרי הפרישה צריכה להיות מתוכננת מראש, עם שיקוף מלא ואמיתי של המציאות, תוך הפנמה של הירידה צפויה ברמת ההכנסות והתאמת ההוצאות אליה. בנוסף, כדאי להיערך לקראת תקופה זו עם ייעוץ כולל ומקיף לגבי מכלול הנכסים על מנת שנוכל להמשיך ולחיות את שנות הפרישה עפ"י סדרי העדיפויות שהגדרנו לעצמנו, מתוך רווחה, בריאות ובטחון.

הכותב הוא מנהל יחידת מחקר חדר מסחר בנק הפועלים 

בחזרה למדור הוותיקים החדשים>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#