תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הגורם החשוב שיקבע אם תיהנו מהפנסיה

עד שנת 2035 יהוו הפנסיונרים 20 אחוז מאוכלוסיית המדינה. תכנון פיננסי מבעוד מועד הוא הדרך להבטיח שיווי משקל פיננסי עבורם ועבור המשק כולו

סבא ונכד
Dreamstime

יצחק הוא עובד בחברה ממשלתית גדולה זה למעלה מ-40 שנה. בעוד מספר חודשים צפוי יצחק לפרוש לגמלאות, ולהתחיל את פרק הפנסיה של חייו. יצחק, שכל חיו הבוגרים התרגל לאורח חיים מסוים, צפוי להיקלע בקרוב למציאות חדשה, שונה מכפי שהכיר.

יצחק אינו יחיד, כבר כיום מהווה מגזר המבוגרים כ-10% מהאוכלוסייה בישראל, ועד שנת 2035 אמורה קבוצת אוכלוסייה זו להכפיל את גודלה. גידולו המואץ של המגזר צפוי להשפיע משמעותית על המשק והכלכלה, ולהביא להתפתחותם של שווקים חדשים והתרחבותם של שווקים קיימים בעולמות הפנאי, התרבות ההשכלה, הבריאות ועוד.

ירון פרידמן

תקופה זו מאופיינת בשינויים דרמטיים:

השעות הרבות שהשקיע במקום העבודה מתפנות, וכעת הוא יוכל להשקיע יותר בדברים החשובים בחיים תחביבים, משפחה ועוד. מאידך, המשכורת הקבועה גם היא נעלמת, ואת מקומה תתפוס הקצבה החודשית מקרן הפנסיה, הביטוח הלאומי ומקורות הכנסה נוספים שיצחק דאג להם לאורך חייו. לאחר הפרישה מצטמצמות ההכנסות, ההוצאות משתנות בהתאם לצרכים חדשים והשגרה הפיננסית משתנה לבלי היכר.

בשלב זה יידרש יצחק למצוא שיווי משקל פיננסי חדש. הוא מבקש אחר הפרישה לחיות את ההווה: ללמוד, לנפוש ולהתנסות בחוויות חדשות. אך הוא גם דואג לעתידו ומבקש לייצר שליטה וביטחון בנוגע לצרכיו העתידיים ארוכי הטווח. במקביל, הוא מבקש לתמוך במשפחתו באמצעות עזרה לילדים ולנכדים, מהיותו העוגן המשפחתי. כך נוצר מערך מורכב של צרכים ושיקולים פיננסיים בו נדרש יצחק לתמרן בחיים שלאחר הפרישה, המחייב תכנון פיננסי מיוחד וכולל. את התכנון לתקופה זו אפשר וחשוב לעשות לא ביום הפרישה, אלא מספר שנים קודם לכך, על מנת שהפורשים יוכלו להגיע לגיל הפרישה מסודרים יותר, ומוכנים לתור הזהב של חייהם.

הכותב הוא אסטרטג המניות של יחידת המחקר, בנק הפועלים

בחזרה למדור הוותיקים החדשים>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#