4 ההחלטות שחייבים לקבל בקרן הפנסיה

אם אתם מודאגים מכמות הכסף שתעמוד לרשותכם ביום הפרישה אתם יכולים ואף חייבים לפעול בנוגע לחיסכון ארוך הטווח בפנסיה ובגמל. מה עושים? הנה ארבע סוגיות שתוכלו להשפיע עליהן

שלום גולן | מומחה לביטוח וחסכון פנסיוני בבנק הפועלים
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלום גולן | מומחה לביטוח וחסכון פנסיוני בבנק הפועלים
תוכן מקודם

הציבור הישראלי נחשף בשנים האחרונות שוב ושוב למסר לפיו הוא נדרש לנהל את כספי החיסכון ארוך הטווח שלו. כאשר מדברים על חיסכון ארוך טווח מדברים על הכסף שנצבר בקרנות הפנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים שמטרתם לספק לנו הכנסה סבירה ולשמור על רמת החיים שלנו גם לאחר פרישה לפנסיה. כאשר מדברים על ניהול הכסף, הכוונה לבחירת טווח ההשקעה, החברה המנהלת, רמת הסיכון ותמהיל הנכסים.

מיד נפרט מה המשמעות של ניהול הכסףֿ, אולם חשוב לדעת כי בעבר המציאות הייתה שונה והציבור לא נדרש לנהל את הכסף בחיסכון ארוך הטווח שכן במהלך שנות קיומו של החיסכון הפנסיוני ניתנה לו תמיכה ממשלתית באמצעות אגרות חוב מיועדות המבטיחות הצמדה למדד ותשואה קבועה וידועה מראש לחוסכים. מסוף שנות השמונים החלה המדינה לסגת מתמיכה זו. תחילה בקופות גמל לאחר מכן בתוכניות ביטוח ולסיום בקרנות הפנסיה.

כיום, תכניות ביטוח ותיקות ממשיכות להנות מתמיכה מלאה של אגרות חוב (אג"ח) מיועדות, קרנות הפנסיה המקיפות נהנות רק מ- 30% אג"ח מיועדות. שאר החיסכון הפנסיוני, ובכלל זה החיסכון בקופות גמל ובתוכניות ביטוח חדשות מושקע בשוק ההון ולכן חשוף לתנודות של שוק זה.

היבט נוסף הוא שבעוד שבקרנות הפנסיה הוותיקות ובתוכניות הביטוח המשתתפות ברווחים (עד 2003 כולל) העמית/המבוטח לא יכול להשפיע על מסלול ההשקעה - קיים מסלול השקעה אחד לכלל העמיתים/מבוטחים, החיסכון בתוכניות הביטוח החדשות בקופות הגמל ורוב החיסכון בקרנות הפנסיה החדשות (70% מהחיסכון) מושקע במסלולי השקעה מוצעים בהתאם לרצונו של העמית/מבוטח.

"תכניות ביטוח ותיקות ממשיכות להנות מתמיכה מלאה של אגרות חוב" צילום: Dreamstime

כאן המקום שלכם החוסכים להשפיע על החיסכון שלהם לטווח הארוך. כאן יש לנו אפשרות לבחור את מסלול ההשקעה בהתאם לאופי, ההבנה ותפיסת הסיכון שלנו בהשקעות. חשוב להדגיש כי התעלמות מקבלת החלטות (כפי שנפרט להלן) לא אומר שאתם מחוץ ׳למשחק׳ אי בחירת מסלול השקעות משמעותו שמישהו אחר יצרף אותכם למסלול ברירת המחדל שהתאמתו לצרכיכם לא נבחנה, בדמי ניהול שאינם בהכרח הנמוכים ביותר וכן הלאה.

מה צריך לקחת בחשבון

 השיקולים בבחירת מסלול השקעה מושפעים מהמאפיינים האובייקטיבים של המוצרים הפנסיונים ומסלולי ההשקעה, מהמאפיינים הסובייקטיביים שלך והתייחסות לכלל הנכסים העומדים לרשותך בעת פרישה לגמלאות.

סוגיה ראשונה היא טווח ההשקעה- ייעודו של החיסכון הפנסיוני הוא בעיקר לקבל פנסיה בגיל פרישה. לשם כך עלינו להגיע לגיל פרישה עם סכום צבור גבוה אותו נחלק במקדם ההמרה ותתקבל הפנסיה החודשית. כאן נשאלת השאלה מה נכון יותר לעשות:  להשקיע במסלול השקעה עם סיכון גבוה וסיכוי גבוה יותר לתשואה גבוהה או במסלול השקעה עם סיכון נמוך שעלול לספק תשואה נמוכה.  

טווח ההשקעה עשוי לספק חלק מהתשובה. קל להבין זאת בעזרת מודל השקעות "תלוי גיל" שהושק ע"י משרד האוצר בתחילת 2016. התפיסה העומדת בבסיס מודל זה היא שרמת הסיכון מותאמת לטווח ההשקעה - ככל שטווח השקעה ארוך יותר רמת הסיכון גבוהה יותר. באופן זה נהנה העמית/מבוטח משני העולמות. בתחילת הדרך כשטווח ההשקעה ארוך מושקעים הכספים במסלולים עם פוטנציאל לתשואה גבוהה לצד סיכון גבוה. ככל שטווח ההשקעה קטן (עם עליה בגיל) רמת הסיכון יורדת ואיתה הפוטנציאל לרווח.

סוגיה שניה היא זהות החברה המנהלת את הכסף שלנו. הגופים המוסדיים השונים - חברות מנהלותוחברות ביטוח - נבדלים אחד מהשני ביכולות שלהם לנהל את מסלולי ההשקעה. לכל אחד מהם ועדת השקעות משלו, מנהלי השקעות, מידע ומחקר עצמאיים, אסטרטגיית השקעות ייחודית וכו׳. זו הסיבה שקיים שוני בתוצאות ההשקעה. לדוגמא: חוסך הבוחר במסלול השקעה עד 30% מניות עשוי לקבל תוצאות שונות בגופים מנהלים שונים עקב הבדלים אלה. כדי לקבל החלטה מיטבית עומדים לרשותכם באתרים הפתוחים לעיון הציבור נתונים מעודכנים על הביצועים הפיננסיים של ערוצים אלו, ותוכלו להשוות את התשואה שהם השיגו לאורך השנים.

"השיקולים בבחירת מסלול השקעה מושפעים מהמאפיינים האובייקטיבים של המוצרים הפנסיונים ומסלולי ההשקעה"צילום: Dreamstime

הגורם השלישי עליו אנחנו יכולים להשפיע הוא רמת סיכון שבאה לידי ביטוי בתנודתיות של הרווח וההפסד.  כאמור, לכל מסלול השקעה רמת סיכון שונה: כך למשל, בחודש מסוים המסלול ירוויח יפה, ובחודש שלאחריו יירשם הפסד. לעומת זאת רמת סיכון נמוכה יותר ככל הנראה ׳תצייר׳ קו גרף (של רווח או הפסד) יציב יותר לאורך זמן.  זה המקום לשאול האם התנודתיות החודשית של תוצאות ההשקעה מתאימה לאופי שלנו. האם התנודתיות (הפסד/רווח) מדירה שינה מעינינו, אם כן, מסלול ההשקעה כנראה לא מתאים לנו. מה עושים? בוחנים את רמת הסיכון הגלומה במסלול ההשקעה וכן את רמת הסיכון המתאימה לנו ובודקים התאמה. אם אין התאמה, מחליפים מסלול השקעה.

הגורם הרביעי הוא תמהיל הנכסים: בכל מסלול השקעה מוגדר תמהיל הנכסים הפיננסיים המרכיבים אותו מניות, אגרות חוב, ממשלתיות, אגרות חוב קונצרניות וכו'. לדוגמא : מסלול הכולל מניות עד 50% משמעותו שניתן להחזיק במרכיב המניות עד 50% מנכסי החיסכון, האם מסלול זה מתאים לנו ? במידה ולא ניתן לעבור למסלול אחר באותה חברה או לנייד (כלומר להעביר) את החיסכון ואת ההפקדות למוצר פנסיוני אחר בהתאם לתקנות הניוד .

ל סיכומו של עניין בחירת מסלול השקעה אפשרית במרבית המוצרים הפנסיונים. בחירת מסלול השקעה רצוי שתעשה תוך שיקול דעת ובהתאם למאפיינים של מסלול ההשקעה ולמאפיינים שלך - החוסך. טווח השקעה, רמת סיכון, תמהיל נכסים וחברה מנהלת רצוי שיהיו חלק מההחלטה היכן להשקיע את כספי הפנסיה שלנו.

הכותב הוא מומחה לביטוח וחסכון פנסיוני בבנק הפועלים

*כל האמור לעיל הינו מידע והסברים כלליים בלבד, אשר אינם מהווים יעוץ פנסיוני או יעוץ להשקעות או ייעוץ מס או המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון במוצרים השונים והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי הניתן בכפוף לדין, לרבות בעניין היבטי המיסוי השונים.

בחזרה למדור הוותיקים החדשים>>