לעזור לילדים לרכוש דירה בלי לסכן את הכסף

הורים שמסייעים לילדים לרכוש דירה עלולים לאבד את הכסף במקרה של גירושים או הסתבכות כלכלית. עו"ד הילה פרנקל מסבירה מתי כדאי לרשום את המתנה כהלוואה, מה התועלת בהסכמי מתנה וממון ואיך מצילים את המצב כשאין שום מסמך רשמי

שירה גיל
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירה גיל
תוכן מקודם

כשאורי ויעל החליטו להתחתן, נתנו להם הוריה של יעל 300,000 שקלים כדי שיוכלו לקנות דירה. ההורים רצו לעזור כלכלית לבני הזוג כדי שיוכלו להתחיל את החיים המשותפים יותר בקלות, וידעו שבלי עזרתם קניית הדירה תישאר חלום רחוק. הם הניחו שאחרי שהילדים יסתדרו ויתבססו בעבודתם הם גם יוכלו להחזיר להם את ההשקעה. ההורים, שניהם אנשי עסקים, ידעו שכדאי לחתום על מסמך שיבהיר שמדובר בהלוואה, אבל בגלל חוסר נעימות ובגלל שידעו שהדרישה לחתום על מסמכים לא תתקבל יפה אצל החתן, הם ויתרו וקיוו לטוב.

מציאות זו מוכרת להורים רבים בישראל שרוצים לעזור לילדים לרכוש דירה. זה חלק מהתרבות וגם מצב הכרחי שנוצר עקב מחירי הדירות הגבוהים שהפכו את האפשרות לקנות דירה, ללא הון ראשוני, למשימה כמעט בלתי אפשרית. הכל טוב ויפה עד שבני הזוג  מחליטים להיפרד וההורים רוצים לקבל את כספם בחזרה או לפחות שהכסף יישאר בצד של הילד שלהם.

זה בדיוק מה שקרה גם במקרה עמו פתחנו את הכתבה: "כעבור כמה שנים היחסים בין בני הזוג עלו על שרטון אחרי שהבת חוותה מערכת יחסים לא נעימה בלשון המעטה", מספרת עו"ד הילה פרנקל, בעלת משרד עצמאי שעוסק מזה כעשור בדיני משפחה וגישור. "ההורים באו אלי לייעוץ כדי למנוע מצב שבתם תקבל רק חצי משווי הנכס. בגלל שלא היה הסכם בין הצדדים, העניין היה כמעט אבוד. מה שהציל את המצב היו כמה ראיות שהצלחנו למצוא. כמה התכתבויות במהלך רכישת הדירה שהוכיחו שהנכס לא ניתן כמתנה, אלא כהלוואה לתחילת החיים".

לדבריה, חשוב להבין שבית המשפט רואה בדירת מגורים נכס משותף. אם הדירה נרשמה בטאבו על שם שני בני הזוג באופן שווה, בית המשפט יתייחס לזה במרבית המקרים כראיה מכרעת ויחלק את שווי הנכס שווה בשווה. "מערכות יחסים שנגמרות בצורה לא יפה משאירות משקעים רגשיים על כל בני המשפחה והחוויה של אובדן הכסף מעצימה את הפגיעה. ההורים רוצים למנוע מהילד שחווה פגיעה רגשית גם פגיעה כלכלית. כדי למנוע מצב כזה כדאי להסדיר את עניין הכסף כבר בתחילת הדרך, ולמרות חוסר הנעימות, במקרה שהורים מסייעים בקניית הדירה, צריך לעשות כמה מהלכים שיבטיחו החזר כספי וימנעו חלוקה שווה של הכסף בזמן פרידה", מסבירה עו"ד פרנקל ומציגה כמה אפשרויות שעומדות בפני ההורים כדי להבטיח את כספם.

הסכמים צופי פני עתיד

אם ההורים רוצים שהכסף יוחזר אליהם בכל מקרה, פתרון אפשרי הוא הכנת הסכם הלוואה: "בהסכם צריך להיות כתוב הסכום שניתן, מתי הוא התקבל, עד מתי צריך להחזירו ובאיזה תנאים. צריך גם לכתוב שבמקרה של פרידה, הכסף יוחזר לצד שנתן אותו. מסמך זה ישלול לחלוטין טענה של אחד הצדדים שהסכום ניתן כמתנה. צריך להבין שכספים שניתנים במשפחה מוגדרים בבית המשפט, באופן ראשוני כמתנה. אם הם לא ניתנים במתנה אלא רק כהלוואה, חייבים להגדיר זאת במפורש". מסבירה פרנקל.

אפשרות אחרת היא הכנת הסכם מתנה והסכם ממון: "אם ההורים רוצים לרכוש לילדם דירה או לתת חלק מסכום הדירה במתנה, כדאי שיערכו הסכם מתנה שקובע שבעת פרידה הכסף יישאר בצד של מי שנתן את המתנה. במקביל כדאי שבני הזוג יחתמו על הסכם ממון שבו ירשם שהמתנה תישאר בבעלות הצד שנתן אותה. ישנם מיקרים בהם הסכם מתנה ללא הסכם ממון אינו מספיק בבית המשפט. אפשר גם להגדיר בהסכם הממון סעיפים שיבטיחו את השקעתו של הצד השני בדירה ובכך לדרבנו לחתום על ההסכם".

"כשאורי ויעל החליטו להתחתן, נתנו להם הוריה של יעל 300,000 שקלים כדי שיוכלו לקנות דירה"צילום: Dreamstime

יש הורים שיעדיפו לרשום את הנכס על שמם כדי להבטיח את כספם, ולתת לילדים לגור בנכס. זה מתאים במקרים שהורים קנו את כל הדירה ולא רק נתנו סכום מסוים. פרנקל מסבירה כי במקרה כזה הסכם ממון הוא הכרחי כדי שבבית משפט לא יוכל אחד הצדדים לטעון שמדובר ברישום פיקטיבי: "במקרה שההורים בחרו לרשום את הנכס על שמם, מומלץ גם לקחת בחשבון שהם יצטרכו לשלם 8 אחוז מס רכישה במידה והם בעלים של נכס נוסף". אומנם מדובר בהוצאה גדולה אבל כדאי לזכור כי מדובר בסכום חד פעמי, וזה יהיה משתלם יותר מאשר להתחלק בנכס חצי חצי, במקרה שבני הזוג ייפרדו.

הגנה מפני נושים

הבעיות שנובעות ממתנות יקרות ערך לא מסתכמות בסכנת הגירושים בין בני הזוג. לעתים עקב הרפתקנות כלכלית או הסתבכות תמימה של בן או בת הזוג עלולים בני הזוג להיקלע למשבר כלכלי שיוביל לאובדן הדירה. לכן אם ההורים נותנים חלק משמעותי בדירה או את כל הסכום, יש עוד דרך להגן על הכסף: לרשום את המשכנתא על שם ההורים: "רישום כזה, בדומה לרישום של הנכס על שם ההורים, יכול לעזור אם למשל אחד מהצדדים יקלע לחובות ויכנס בעל כורחו להליכי פשיטת רגל. אם המשכנתא רשומה על שם ההורים זה מונע מהדירה לעבור אוטומטית לנושים. זה מונע גם מצב שבו אחד הצדדים יוכל למכור את הדירה או לשעבד אותה" מסבירה פרנקל.

אפשר לצרף גם הערת אזהרה. שהמשמעות שלה שאף אחד לא יכול למכור את הדירה ללא בקרת ההורים ואם בני הזוג ירצו למכור את הנכס, צריך יהיה להחזיר את הכסף להורים. אפשר גם בסכומים יותר קטנים שההורים מלווים להסתפק רק ברישום הערת אזהרה.

"הבעיות שנובעות ממתנות יקרות ערך לא מסתכמות בסכנת הגירושים בין בני הזוג"צילום: Dreamstime

למרות שהדרכים להבטיח את הכסף הן ברורות, יש עדיין אנשים שלא רוצים לדבר על כסף ולחתום על הסכמים מתוך תחושה שזה יפגע במערכת היחסים. במקרה כזה יש עוד דרך שהיא אמנם פחות טובה ובטוחה, אבל יכולה במקרה הצורך להציל את המצב: לצבור עדויות, למשל שמירת מיילים והודעות סמס שקשורים למתן ההלוואה או המתנה. ממילא כשקונים דירה יש הרבה התכתבויות. ומספיק שבאחת ההזדמנויות יכתבו ההורים שהם מצפים שהכסף יוחזר להם כדי שזה ישמש ראיה בבית משפט. לסיכום  אומרת, עו"ד פרנקל, כל מקרה ונסיבותיו וכדי לדעת איך לנהוג כדאי לפנות לייעוץ משפטי.

בחזרה למדור הוותיקים החדשים>>