רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דוד זהבי: ההתחדשות העירונית היא המפתח לפיתוח תשתיות עירוניות בשכונות הוותיקות בערים

הרשויות המקומיות מתקשות לאשר תכניות להתחדשות עירונית בעיקר בשל הלחץ שייווצר על התשתיות העירוניות הקיימות.

דוד זהבי – מנכ"ל אורבן התחדשות עירונית מנסה לעשות קצת סדר בתחום המחלוקת הבוער והחשוב ביותר בתחום ההתחדשות העירונית ומציע נקודת מבט מרעננת בנושא.

אחד הנושאים שעומדים בלב המחלוקת בין הרשויות המקומיות והיזמים בתחום ההתחדשות העירונית היא נושא התשתיות העירונית. הרשויות המקומיות טוענות, וברב המקרים בצדק רב, כי התשתיות העירוניות הנוכחיות אינן יכולות לעמוד בעומס הצפוי מתוספת עשרות יחידות דיור בלב אזורי הביקוש ולכן הוא מתקשות לאשר פרויקטים בהתחדשות עירונית.

בשנה החולפת ניסו ראשי הרשויות להוסיף היטלי השבחה על הדירות שעוברות התחדשות עירונית אולם הניסיון לא צלח ובמקומו הובטח לרשויות המקומיות מענק על כל יחידת דיור שתיווסף באמצעות פרויקטים בתמ"א 38.

עם זאת, הגיע הזמן לחשוב בצורה אסטרטגית על סוגיית התשתיות ולראות כיצד אפשר לנצל את ההתחדשות העירונית על מנת להפוך את הערים בישראל, ובמיוחד את השכונות המסורתיות, למודרניות ומתאימות לחיים במאה ה- 21:

התחדשות עירונית גם בתחבורה ציבורית

תשתיות תנועה ותחבורה מהווים כאב ראש של ממש לערים בישראל. כמות הרכבים נמצאת בעליה מתמדת, למשפחה יש היום יותר משני רכבים במרבית המקרים ובמקביל, העיריות רוצות לפנות יותר ויותר מקום לשטחים ירוקים, הנקיים מחניות.

היזמים בהתחדשות העירונית מתמודדים כבר שנים בהצלחה יתרה עם סוגיית החניה, באמצעות הקצאת חניה אחת לפחות לכל דירה קיימת וחדשה ובשילוב פתרונות חניה יעילים, בטוחים וידידותיים למשתמש. מכפילי החניה, החניונים האוטומטיים ומגדלי החניה הפכו לפתרונות המקובלים על ידי כל הגופים בתחום ומכאן שאפשר למצוא פתרון לסוגיה זו.

תחבורה ציבורית
dreamstime

בכל הנוגע לעומס על הכבישים, העניין כבר די ברור לכולם: מדינת ישראל חייבת פתרון ראוי, אמין ונגיש לסוגיית התחבורה הציבורית. רק רכבות מטרופוליניות(קווי מטרו כמו באירופה) יצליחו להוריד את האנשים מהכבישים ולהקטין את נפחי התנועה. הקו האדום בירושלים חולל מהפכה של ממש בשש שנות פעילותו ואין ספק כי הקו האדום בתל אביב ייצור גם הוא מציאות עירונית חדשה.

לכן, הסוגיה של תחבורה ותנועה היא סוגיה שאמורה להיפתר על ידי הממשלה והרשויות המקומיות ואין לה דבר וחצי דבר עם התחדשות עירונית. יתר על כן, גידול נפחי הבניה בשכונות המרוחקות ממרכזי הערים יוצרות לחץ גדול יותר על הכבישים מאשר עיבוי בנייה בליבן.

זה לא נעים לראות גן או בית ספר סגור

סיור בשכונות הוותיקות בלב אזורי הביקוש שטרם עברו תהליך של התחדשות עירונית לא ממש נעים בחלק מהמקרים – הגנים ובתי הספר ששירתו נאמנה את המשפחות הוותיקות התיישנו, הילדים הצעירים עזבו ומוסדות החינוך ננטשו. התחדשות עירונית יכולה להזרים דם חדש למוסדות החינוך הוותיקים ולהחיות את הרחובות, הגינות והחצרות בצחוק מתגלגל.

הרשויות המקומיות אכן צריכות להשקיע בשיקום וחידוש מוסדות הלימוד , הגנים והמתנ"סים אולם הערך של אוכלוסייה צעירה וחזקה מהווה את ההחזר הטוב ביותר עבור ההשקעה הזאת.

יתר על כן, משתלם יותר לשקם את מוסדות החינוך האלה מאשר לבנות מוסדות חינוך חדשים בשכונות חדשות או חלילה, לדאוג לסדר ובטחון במבנים נטושים בלב הערים.

מתיחת פנים לשכונות וותיקות

נחזור שוב לביקור בשכונות הוותיקות. בחלקן השטחים הציבוריים ידעו ימים יפים יותר, הבניינים לא נראים טוב, מזגנים בחזית, המבוא לבניין לא משהו, המדרכות זקוקות לשיפוץ ועוד. התחדשות עירונית מטפלת בדיוק בזה: הבניינים החדשים משנים את הנוף באופן מהותי, החצרות והמבואות מוריקות, הרכבים עוזבים את הרחוב ונכנסים לחניות והמציאות העירונית הופכת להיות מודרנית, רעננה ובטוחה יותר מאי פעם. מי מרוויח – נכון, גם היזמים אבל יותר מכל – תושבי הרחובות והרשות המקומית.

רודולף ג'וליאני – ראש העיר המיתולוגי של ניו יורק ייסד את תאוריית החלונות השבורים: באזור בו יש הזנחה אורבנית, תהיה יותר פשיעה. ההתחדשות העירונית היא התופעה ההפוכה – רחוב בו הפרויקטים משתדרגים במראה ובתשתיות, הופכים למקומות בהם צומחת קהילה חזקה, בריאה ובטוחה.

המסחר חוזר ללב הערים

בשנים האחרונות אנו עדים לטרנד לפיו תושבי הערים מבקשים לחזור ולערוך את הקניות היומיומיות שלהם בעסקים השכונתיים. זאת בשל החשיבות שהם מקנים לקשר האישי והבלתי אמצעי עם הסוחרים עצמם, יחד עם השתכללות המסחר האינטרנטי. מכאן שהמרכזים המסחריים שננטשו, והביאו לירידה בהכנסות העירייה מארנונה חוזרים להתאכלס בעסקים חדשים, העיריה חוזרת להרוויח ארנונה משטחי המסחר שלה והקהילות המקומיות חוזרות ומתחזקות. אמנם העיריות צריכות להשקיע בשיפוץ, חידוש ותחזוקת המרכזים המסחריים אולם גם כאן ההשקעה תחזיר את עצמה.

shopping center
dreamstime

הרשויות והיזמים הם השותפים לשינוי!

לסיכום, מדגיש זהבי כי: "העיריות מחויבות לתושביהן לשדרג את הערים, לספק שירותים ראויים לאוכלוסייה ולהבטיח ערים מודרניות, בטוחות ונעימות. אני בטוח שיזמי ההתחדשות העירונית מסכימים איתי כי הממשלה והרשויות המקומיות אמורות לשלב ידיים ולספק פתרונות ראויים לכל אלה. הפתרון למצוקת הדיור לא קיים רק בשכונות החדשות ויותר מכך – הקמת שכונות חדשות לא תפתור את הצורך בטיפול בלב הערים.

אני חושב שכדאי שבמקום שהעיריות ישבו מול היזמים בשולחן הדיונים בתחום ההתחדשות העירונית, הגיע הזמן שנשב באותו צד: הרשויות המקומיות צריכות להכיר בערך של ההתחדשות העירונית ומכאן יהיה קל יותר למצוא פתרון לתשתיות העירוניות שזקוקות לחידוש".

כתבות שאולי פיספסתם

*#