רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עושים חשבון נפש גם בהתחדשות עירונית

תחילת השנה העברית היא הזדמנות טובה לחשבון נפש בתחום ההתחדשות העירונית. דודי זהבי – מנכ"ל אורבן התחדשות עירונית מסכם את השנה החולפת ומעניק כיוונים אפשריים ורצויים לשנה הבאה עלינו לטובה

גם השנה החולפת מלאה התבטאויות, חדשות, ניסיונות חקיקה וספינים בתחום ההתחדשות העירונית. עם זאת, כל אלה לא הצליחו לשנות את המציאות בפועל בכל הנוגע לקידום פרויקטים. אז מה באמת היה לנו?

העגלה לא זזה

מבט חטוף במספר התחלות הבנייה לשנה החולפת מראה תמונה עגומה במיוחד. התמונה בתחום ההתחדשות העירונית לא מעודדת גם היא. הסיבה לכך היא ללא ספק העיכובים הבירוקרטיים בוועדות התכנון והבניה. גם השנה שמענו וחווינו וועדות שלא מתכנסות במשך חודשים ארוכים, דיונים שנדחים והתנגדויות שלעיתים תוקעות את כל התהליך. התוצאה של כל אלה מובילה לכך שהשנה נוספו אלפים בודדים של יחידות דיור בתחום ההתחדשות העירונית ולא פחות חשוב מכך – אלפים בודדים של בעלי דירות בבניינים ישנים, שמחכים עדיין לחיזוק בפני רעידות אדמה ומיגון דירתי בדמות ממ"ד, כמו לשאר היתרונות החשובים שמעניקה תמ"א 38.

מה עם הרשות הלאומית להתחדשות עירונית?

בספטמבר אושר סוף סוף חוק ההתחדשות העירונית, לאחר אין סוף דיונים בכנסת. נראה שאנחנו קרובים מאי פעם להקמת הרשות שתפקידה יהיה להגדיל את מספר הפרויקטים ולהאיץ את ביצועם. החוק נמצא על שולחן הממשלה למעלה משנתיים ועתה כל שנותר לקוות הוא להקמה מהירה של הרשות ולשינוי מהותי באופן ההתנהלות הנוכחי בתחום ההתחדשות העירונית.

buildings2
dreamstime

היטל ההשבחה ירד מהשולחן

מוקדם יותר השנה התחוללה סערה של ממש בתחום ההתחדשות העירונית: ראשי הערים קיבלו אישור להטיל היטלי השבחה על פרויקטים בהתחדשות עירונית. ההיטל יצר כאוס של ממש בתחום, כאשר מרבית היזמים מצאו את עצמם מסבירים לבעלי דירות חוששים מה משמעות ההיטל ומרגיעים אותם כי ההיטל, אם יוטל, יצא מכיסם של היזמים.

כמה שבועות לאחר הסערה הגדולה בדבר היטל ההשבחה, חבר הכנסת דוד אמסלם השמיט מילה מחוק התכנון והבניה ובכך החזיר את היטל ההשבחה למחסן. עכשיו אמנם הסערה מאחורינו אבל חשוב להתעכב על השיעור שהיא מלמדת אותנו: ההתחדשות העירונית עדיין נחשבת לתחום אפור ומשום כך, הוא מופקר לשינויים, חקיקה מעכבת ורגולציה בלתי עבירה.

הרשויות המקומיות לא אוהבות את התמ"א

היטל ההשבחה המדובר היה אמור להיות פתרון להתנגדות המהותית של ראשי הרשויות לתמ"א 38. ההתנגדות הנחרצת לתכנית בקרב ראשי הערים בישראל נובעת בעיקר מהעובדה שהיא מחייבת את העיריות להשקיע משאבים בפיתוח תשתיות, פתרונות חינוך ושירותים לתושב.

ממשלת ישראל ניסתה למצוא פתרון לסוגיה זו באמצעות מתן מענקים לרשויות שיקדמו התחדשות עירונית אולם נראה כי הפתרון שהוצע עדיין אינו מספק את ראשי הרשויות. חוסר שביעות הרצון של ראשי הרשויות משפיע באופן מובהק על המוטיבציה של וועדות התכנון לקדם את הפרויקטים שנמצאים על שולחנם.

יש תקווה לשנה הבאה!

אבל לא הכל שחור, וגם השנה חלו כמה שינויים מעניינים שמשפיעים על שוק ההתחדשות העירונית. שינויים אלה אולי ייצרו מציאות שתגרור אחריה את הממשלה והרשויות המקומיות לכיוון התייחסות יותר עניינית והרבה יותר חיובית לעשייה בתחום ההתחדשות העירונית:

הברירה הטבעית מתחזקת

גם בשנה האחרונה ראינו את מרכז הכובד בתחום עובר ליזמים גדולים ומבוססים שיכולים להוכיח יכולות וניסיון בתחום ההתחדשות העירונית. יתר על כן, חוק המעאכרים שעבר השנה שחרר בעלי דירות שהיו כבולים בהסכמים עם כל מיני מארגנים וחברות קטנות שלא יכולים היו לקדם פרויקטים. הפעילות השנה התרכזה אצל יזמי התמ"א הגדולים בעיקר בזכות היכולת שלהם לתת את כל השירותים הטובים ביותר בבית, להראות ניסיון ויכולות בפרויקטים קודמים וחשוב מכל – להיות מסוגלים לקדם פרויקטים במהירות בזכות האיתנות הניהולית, המקצועית והפיננסית.

buildings
dreamstime

חושבים ופועלים בגדול

עוד תחום שתופס תאוצה וזוכה לפופולריות בקרב כל הנוגעים בדבר הוא מתחמי התחדשות עירונית גדולים. היתרון של המתחמים הגדולים ברור לכל השחקנים בתחום: היזמים מבינים את היתרונות לגודל בפרויקטים נרחבים, הדיירים מבינים שבדרך כזו הם מצליחים לקבל יותר: הפרויקטים טובים יותר, התמריצים לדיירים אטרקטיביים יותר והפרויקט מוצלח יותר. סביר להניח שאנחנו נראה יותר ויותר מגה פרויקטים ברחבי אזורי הביקוש.

בעלי הדירות חכמים מאי פעם

בשנים הראשונות לתמ"א 38 בעלי הדירות, שהם השחקן הראשי בתחום ההתחדשות העירונית לא מיהרו לקדם פרויקטים. היום, מקץ 17 שנה אנו עדים לתופעה ההפוכה: בעלי הדירות הם אלה שרוצים לקדם את הפרויקטים ומחפשים את היזמים. בשנה האחרונה הבחנו יותר מאי פעם בדרך שעשו בעלי הדירות, במידע שצברו וביכולת שלהם לדבר עם היזמים באופן ענייני ועסקי. השיח שנוצר איתם מייצר אצלנו תקווה שנוכל להגיע להסכמה עם דיירים מהר יותר ולקדם פרויקטים שכולם מרוויחים מהם.

מה יהיה שנה הבאה?

"במקום לחשוב על מה יהיה בשנה שבאה עלינו לטובה, אני מעדיף לדבר על מה שאני רוצה שיהיה" אומר זהבי ומוסיף: "אני מקווה מאוד שהרשות להתחדשות עירונית תקום ותתחיל לפעול מהר ככל האפשר. אני מקווה שהרשות הזאת תהווה עבורנו היזמים, One stop shop לכל האישורים וההיתרים ותאפשר לנו לקדם פרויקטים באמת, במקום להתעסק בבירוקרטיה.

יתר על כן, אני מקווה שסוף סוף ממשלת ישראל והרשויות המקומיות יכניסו את תחום ההתחדשות העירונית למיין סטרים, יבינו את הערכים המיטיבים שלו וחשוב מכל, יתנו לו רוח גבית שנחוצה מאי פעם. אם אנחנו נקבל את הרוח הגבית, אין ספק שנצליח ליצור מציאות אורבנית חדשנית ומבטיחה לטובת כולם: לבעלי הדירות הקיימים, לדיירים החדשים וחשוב לא פחות: לקהילות ולערים בישראל.

כתבות שאולי פיספסתם

*#