רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ההתחדשות העירונית היא סם החיים של הערים בישראל

בחודש שעבר התבשרנו כי תל אביב ועוד 20 עיריות מתכוונות להחליף את תמ"א 38 בתכניות מקומיות, שעל בסיסן יוכלו להטיל היטלי השבחה על בעלי הנכסים. החלטה זו לא רק עשויה לתת מכה ניצחת על התחום ולהציב סיכון מהותי ליזמים, אלא גם ליצור מצב בו בעלי הדירות לא ירצו לקדם עוד התחדשות עירונית. דוד זהבי מנכ"ל חברת אורבן נדל"ן מזכיר לרשויות המקומיות בישראל מה התועלות של ההתחדשות העירונית לערים עצמן, ולא, לא מדובר רק בגידול בתשלומי הארנונה.

מרכזי הערים זקוקים לדם חדש

כולנו מכירים את זה: בחלק מהשכונות בלב אזורי הביקוש ברחבי מדינת ישראל מאוכלסות על ידי מבוגרים, בתי הספר בשכונות אלה מצמצמים כיתות וגני הילדים נסגרים אחד אחרי השני. אותן שכונות ננטשו במהלך השנים שחלפו על ידי המשפחות הצעירות שבחרו בשכונות צעירות יותר כדי לגדל את המשפחות שלהן והנה נותרנו עם מרכזי הערים ללא קול ילדים וללא אוכלוסייה צעירה וחזקה שמשפיעה לטובה על מרכזי הערים.

תל אביב
Dreamstime.com

השכונות שיכון וותיקים ושכונת הגפן ברמת גן עברו דווקא תהליך הפוך. בתי הספר והגנים של רמת גן במרכזי הערים נמלאו בילדים, אוכלוסייה צעירה וחזקה עברה להתגורר בבניינים שהתחדשו והעיר רמת גן, שהובילה ברשימת הערים המבוגרות בישראל זוכה לעתיד חדש ומבטיח, בדמות צעירים שעברו מתל אביב וקבעו את מגוריהם בעיר. את התהליך הובילה מגמת התחדשות העירונית בעיר, היא שספה דירות היצע דירות חדשות למשפחות הצעירות ועודדה את המעבר למרכז העיר, בו מוסדות החינוך והשירותים הקהילתיים וותיקים ומבוססים.

בעלי הדירות מוגנים יותר

במקרה של רעידות אדמה או חלילה, ירי טילים לעבר ערים בישראל, מי שייתן את המענה המידי, את שירותי החירום ויהיה אמון על השיקום לאחר מכן, יהיו העיריות. אם כן, ככל שיותר מתושבי העיר יתגוררו בבניינים העומדים בפני רעידות אדמה וככל שליותר תושבים יהיה ממ"ד בבית, הרי שהמעמסה על העיריות תפחת.

תמ"א 38 מאפשרת מיגון דירתי וחיזוק הבניין בפני רעידות אדמה, לכן הפרויקטים שהושלמו מקטינים באופן משמעותי את המעמסה על העיריות בשעת חירום.

URBAN נדל"ן מובילה את ההתחדשות העירונית בישראל. לפרטים נוספים >>

תושבי העיר בטוחים יותר

הערים במרכז מלאות בניינים ישנים, בני כמה עשרות שנים שבעת בנייתם המטרה היתה לספק כמה שיותר יחידות דיור במהירות, על חשבון השרידות והקיימות של הבניין עצמו. בניינים אלה, שלא תוחזקו במידה מספקת בשנים האחרונות, מהווים לעיתים סכנה לא רק לדיירים אלא גם למבקרים בהם ולעוברים ברחוב.

מלבד הסוגיה האסתטית, אליה נדרש בהמשך, גם כאן, האחריות על שלומם של התושבים ושל העוברים ברחוב היא של העיריה. לכן, ככל שיהיו יותר בניינים שיעברו חידוש מהותי, כך הסיכון ממפגעים יקטן ותושבי העיר והמבקרים בה יהיו בטוחים יותר.

העיר מחדשת פניה

התחדשות עירונית משפיעה לא רק על בעלי הבתים ועל הדיירים החדשים בפרויקטים, היא משפיעה באופן ניכר על המראה של העיר ורחובותיה. במקום בניינים ישנים ומוזנחים, עם חצרות מוזנחות, קמים להם בניינים חדשים ומודרניים, עם חצרות פורחות, לובאים מודרניים ומטופחים וחניונים שאינם פוגעים בחזות הרחוב עצמו.

לבניינים המחודשים האלה יש השפעה עצומה על חזות הרחוב והעיר משום שהם מהווים את חלק הארי ברחובות. יתר על כן, הפיתוח הסביבתי בו מחויבים היזמים בדרך כלל וחידוש המדרכות ליד הפרויקטים מביאה לחידוש אמתי של מקטעים שלמים.

הזדמנות לחדש תשתיות

אמנם מרבית הערים בישראל מלינות כי תנופת התמ"א מחייבת אותם לחדש את התשתיות אבל-  האם לא הגיעה העת לחדש את תשתיות הביוב, החשמל והתחבורה בערים הוותיקות בישראל?

יתר על כן, עבודות ההקמה של הרכבת הקלה במטרופולין יוצרות חזון תחבורתי חדש לתושבי גוש דן. לכן, מדובר בשעת כושר של ממש ליצירת התחדשות עירונית המשולבת בהתחדשות תחבורתית המציגה חזון יותר ירוק, יותר בטוח ויותר נגיש לתושבי המרכז.

שיפוצים
Dreamstime.com

גידול ביחידות הדיור = גידול בהכנסות מארנונה

שר האוצר מר משה כחלון, אמר במהלך השנה החולפת כי לתמ"א 38 יש פוטנציאל להוסיף כמיליון יחידות דיור ברחבי הארץ.

גם אם נבחר חזון מציאותי יותר, ונעריך כי באזור גוש דן קיים פוטנציאל לתוספת של כמאה אלף יחידות דיור בלבד, הרי שמדובר בעשרות אלפי יחידות דיור בכל עיר. כאשר מספר יחידות הדיור גדל, ההכנסות מארנונה גדלות באופן מהותי. ראשי הערים, מצידם, טוענים כי ההכנסות מארנונה על מגורים מביאות את העיריות לגירעון, לעומת ההכנסות מארנונה על משרדים- כאן חשוב להזכיר כי לאחרונה הוכנס תחום ההתחדשות העירונית למסגרת הסכמי הגג, כך שגם ל"גירעון" האמור, זכו ראשי הרשויות לפתרון.

לסיכום, אומר זהבי כי: "בעוד שהיזמים ובעלי הדירות הבינו כי מדובר בתכנית שבה כולם מנצחים, שנראה שברשויות המקומיות טרם הבינו את התרומה של ההתחדשות העירונית למרקם העירוני ולשירותים לתושב. אני מאמין כי ראשי הרשויות במרכז הארץ צריכים לקבל החלטה אמיצה ולבחור נקודת מבט חדשה ומרעננת על התחדשות עירונית. נקודת המבט החדשה תביא לכך שגם הם יבינו שההתחדשות העירונית תורמת לערים ולעיריות במידה מהותית ולכן, אולי כדאי לראות כיצד ניתן לקדמה".

URBAN נדל"ן מובילה את ההתחדשות העירונית בישראל. לפרטים נוספים >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#