רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נציגות הדיירים: המפתח להצלחת פרויקטים לפי תמ"א 38

תמ"א 38 הינה משאת נפשו של כל בעל נכס העומד בקריטריונים של תכנית זו. התהליך אותו עובר בניין המגורים לטובת חיזוקו מפני רעידת אדמה משנה לחלוטין את סביבת המגורים ומשנה מציאות הן עבור דייריו, המקבלים סביבת מגורים משופרת לעין ערוך והן עבור בעלי הנכסים שאינם מתגוררים בנכס ויכולים כעת ליהנות מתשואה של עד 100% על שווי הנכס, ובמקביל, לקבל בעבורו דמי שכירות הגבוהים בעשרות אחוזים.

ניהולם של פרויקטים מסוג זה אינם עניין של מה בכך, ולו לאור העובדה כי מדובר במספר רב של אנשים האמורים להגיע להסכמה טרם היציאה לדרך, שכן לרוב, סיטואציה בה מספר לא מועט של בעלי נכסים אמורים לקבל החלטה האמורה להשפיע במישרין על רכושם תיגמר בחוסר הסכמה. תמ"א 38 הינו הליך תכנוני וביצועי מורכב אשר דורש מעורבות של מספר רב של גורמים דוגמת ועדות התכנון השונות, יזמים, קבלני ביצוע וכאמור, הדיירים עצמם.

אנשים מחברים פאזל
Dreamstime.com

על מנת לייעל את תהליך התקדמותו של הפרויקט בוחרים הדיירים בהליך דמוקרטי נציגות דיירים שאמורה לנהל בשמם את הפרויקט יחד עם היזם הנבחר. הנציגות היא זו האמונה על ניהול הקשר בין היזם המבצע לבעלי הנכסים, במטרה להגיע להסכמות מהר ככל הניתן ולקצר את טווחי הזמן של הפרויקט. חברות יזמיות מן השורה הראשונה מקפידות על הקמתה של נציגות ראויה טרם היציאה לדרך מתוך ידיעה כי לאלו השפעה ממשית על סיכויי ההצלחה של הפרויקט.

URBAN נדל"ן מובילה את ההתחדשות העירונית בישראל. לפרטים נוספים >>

איך בוחרים נציגות דיירים מנצחת:

דוד זהבי, מנכ"ל חברת אורבן נדל"ן מפרט שלושה עקרונות חשובים:

  • בוחרים צוות - הביאו בחשבון כי העיסוק בפרויקט דורש זמן ואלו שנבחרו למשימה חייבים להביע מחויבות להשקיע בתהליך ולהוביל את קבלת ההחלטות בקרב הדיירים. במידה וקיימים מועמדים בעלי רקע משפטי או כל רקע רלוונטי אחר, מה טוב.
  • מקצועיות היא שם המשחק שליטה בחומר חיונית להצלחת הפרויקט. תהליך הלמידה של הנושאים הקשורים במיזם חייב להתבצע באופן תקין על מנת לקדם תהליכים ולהגיע לתוצאה חיובית המקובלת על הדיירים בבניין
  • עובדים ביחד הנציגות אמורה לנהל קשר רציף מול הדיירים ולעדכן במתרחש בכל עת. דיירים רבים אינם בקיאים בנושא וחשוב לנהל מולם קשר רציף ולהסביר להם כל שפר וכל שלב בתהליך. חשוב לזכור כי מדובר בבתים של אנשים ולכן רמת הרגישות מלכתחילה גבוהה מהרגיל.

"עבודה אל מול נציגות מקצועית מסייעת לנו רבות" מוסיף זהבי: "הידיעה כי אנו מתנהלים מול גוף ענייני ורציני משפיעה על הפרויקט מן הרגע הראשון ומעניקה לנו אפשרות להעניק שירות ברמה מצוינת. הפרויקט עצמו מתודי מאוד ומורכב ממספר שלבים ברורים, אותם יש לנהל מול הנציגות שמצדה מכניסה את הדיירים לעניינים ומותירה אותם מיודעים בנוגע למהות הפרויקט וללוחות הזמנים שלו. הנציגות גם מעניקה לנו תמונת מצב בנוגע לבקשות הדיירים ומעצם כך עוזרת להגיע להסכמות הנדרשות עם היציאה לדרך"

העיתוי משחק תפקיד

תהליך ההתארגנות הראשוני בתמ"א 38 נעשה, במרבית המקרים, לאחר פנייה של יזם לדיירי הבית. מומלץ בחום להתחיל את התכנון באופן עצמאי טרם פנייה זו, לעשות "שיעורי בית" וללמוד את הנושא טוב ככל שניתן. כיום ניתן לפנות בקלות אל הרשות המקומית ולקבל טפסים דוגמת נסח הטאבו והיתר הבנייה של המבנה ללא עלות ובאמצעותם לקבל תמונת מצב חשובה אודות סוגיות העתידות להשפיע על עתידו של המיזם. שאלות מהותיות כגון זמן הוצאת ההיתר, זכויות בנייה על הגג ומקומות חנייה הן רק חלק מן המידע אותו ניתן לקבל באמצעות מסמכים אלו.

הנציגות עובדת עבור הדיירים

באופן טבעי לחלוטין שואפים דיירי הבניין המיועד לתמ"א 38 להשיג את התמורה המקסימלית בגין הפרויקט. נציגות הדיירים תשאף לקבל הצעות ממספר יזמים ולבחור לצאת לדרך עם חברה המתחייבת להעניק לדיירי הבית תוצאה משביעת רצון, כאשר הנציגות מחויבת כלפי שולחיה בהבנה מקצועית של פרויקטים מסוג תמ"א ואמורה לבחון בדקדקנות את תוספות הבנייה שיתקבלו בסופו של עניין.

נציגות דיירים
Dreamstime.com

הנציגות תמנה בשם הדיירים משרד עו"ד שילווה את הפרויקט מן ההיבט המשפטי ותפקח על התקדמות העבודות מצדו של היזם שנבחר לנהל את הפרויקט. ההתנהלות מול הדיירים כרוכה לא רק בעדכונים שוטפים אלא גם בביצועם של הליכים בירוקרטיים המתחייבים במיזמים מסוג זה. בסופו של יום כל אחד מן הדיירים נדרש לאשר את הפרויקט בחתימתו האישית אך מידת נכונותו ושביעות רצונו מן ההתנהלות נקבעת רבות בשל עבודה רצינית שנעשית על ידי הנציגות שנבחרה.

שותפים לדרך!

מעל לכל, נציגות הדיירים היא נקודת הקשר בין הדיירים ובין החברה היזמית. זהבי מדגיש בהקשר זה: "הנציגות היא השותפה שלנו לקידום פרויקטים ולכן הקשר איתה חייב להיות אינטנסיבי ויעיל לאורך כל הדרך. חשוב מאוד שתהיה לנציגות וליזם שפה משותפת וראייה חזונית המושתתת על האינטרסים בנינו ובניהם. אנחנו באורבן נדל"ן מאמינים כי מדובר בדרך משותפת המחייבת אותנו לשקיפות ושירותיות מול הנציגות ונראה כי מערך הקשרים שפיתחנו עם הנציגויות בפרויקטים שהשלמנו, הפך אותם לשגרירים הטובים ביותר של חברתנו".

URBAN נדל"ן מובילה את ההתחדשות העירונית בישראל. לפרטים נוספים >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#