רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

2017 בהתחדשות עירונית מה שהיה הוא שיהיה או שהשינוי בפתח?

עם תום הרבעון הראשון לשנת 2017 הגיע הזמן לשאול כיצד תראה השנה הזאת בכל הנוגע להתחדשות עירונית. היום יותר מתמיד כבר ברור כי לפיתוח ההתחדשות העירונית השפעה על פתרון אפשרי למצוקת הדיור ועל מיתון המחירים בלב אזורי הביקוש. עם זאת, עד כה נראה כי שני יתרונות אלה סמויים מעניהם של מקבלי ההחלטות במדינת ישראל. בכתבה זו נבחן את השינויים לטובה ולרעה בתחום ההתחדשות העירונית וננסה להבין מה יקרה בשנה זו.

urban renewal
© Quentin Bargate | Dreamstime.com - Construction

הרשות הלאומית להתחדשות עירונית מחכים לחדשות טובות

באוגוסט 2016 אושר סופית חוק הרשות להתחדשות עירונית. רשות זו אמורה לפעול להסרת חסמים בתכניות להתחדשות עירונית ובכך להגדיל את היצע יחידות הדיור בחלקים הוותיקים של הערים בישראל. עם זאת, מאז אישור החוק להקמת הרשות לא חלה שום התקדמות משמעותית בנושא. משמעות העיכוב בהקמת הרשות פשוטה והיא אמורה לצמצם את הבירוקרטיה בתהליכי ההתחדשות העירונית ולסייע באופן פעיל לקידום הפרויקטים. נשאלת השאלה, אם ממשלת ישראל רואה בתחום פוטנציאל לכמיליון דירות בערים, כמו שאמר שר האוצר במעמד אישור החוק, מדוע נושא זה לא זוכה לקידום משמעותי. לאחרונה הודיעה וועדת הכלכלה כי תבדוק מה גורם לעיכובים בהרמת הרשות להתחדשות עירונית.

דוד זהבי מנכ"ל חברת אורבן נדל"ן מוסיף בהקשר זה: "נכון להיום, לא נראית שום התפתחות משמעותית באופק ונראה כי הנושא ירד למעמקי סדר היום במשרד האוצר ובמשרד השיכון וחבל. מבחינת היזמים והדיירים, הקמת הרשות ותחילת הפעילות שלה יהוו עדות לכך שהנושא זוכה לעדיפות בקרב הממשלה וכולנו: היזמים, בעלי הדירות ואפילו הרשויות המקומיות, מחכים לראות את זה קורה"

מנהלות עירוניות להתחדשות עירונית זריקת מרץ לתחום?

משרד הבינוי והשיכון פרסם בשנה החולפת קול קורא להקמת מנהלות עירוניות ברשויות המקומיות, שמטרתן לקדם פרויקטי התחדשות עירונית. במסמך שפורסם, מציע המשרד סיוע כספי בהיקף של עד מיליון וחצי שקלים לכל מנהלת, במטרה לסייע לה לספק מידע והכוונה לתושבים וסיוע ליזמים בקידום פרויקטים. 

מנהלות אלה עשויות ליצור שינוי מהותי לטובה בערים בשל שתי סיבות: ראשית, הם יסייעו לתושבים להבין את התהליך ולקבל החלטות מושכלות בכל הנוגע לקידומו בתחומים כמו בחירת אנשי מקצוע ויזמים ותיאום ציפיות בכל הנוגע לפרויקט וליתרונותיו.

שנית, מנהלות אלה יכולות להשפיע באופן מהותי על היזמים בשוק בכך שהם יאפשרו לבעלי הדירות לבחור נכון את היזמים. עם זאת, חשוב לסייג ולומר כי מנהלות אלה עשויות להיות חסם בירוקרטי נוסף.

"חשוב ליצור בסיס לדו שיח מתמיד בין המנהלות ובין החברות המובילות בתחום ההתחדשות העירונית כדי לחלוק בידע ובמידע וכדי ליצור בסיס אמון בין כל השחקנים בתחום" אומר זהבי ומוסיף: "המנהלות יכולות להוות שחקן מאוד משמעותי בערים משום שהן יהפכו למוקד העצבים בכל הנוגע להתחדשות עירונית, לכן שיתוף הפעולה שלהן עם היזמים ואנשי המקצוע האחרים מכריע מאי פעם".

URBAN נדל"ן מובילה את ההתחדשות העירונית בישראל. לפרטים נוספים >>

התחדשות עירונית וצדק חברתי איך משלבים בין שניהם?

אחת הטענות הבולטות נגד פרויקטים בהתחדשות עירונית היא שתושבי הבניינים שגרים בהם עד כה נאלצים לעזוב את הדירות לטובת מגורים באזורים זולים יותר. ראשית, חשוב לזכור כי במקרים של דירות הזוכות להשבחה מהותית של מעל 50% ובמקביל, בעליהן זוכים לראשונה מזה זמן ליכולת לבחור את מקום המגורים שלהם מעמדת כוח, יתרון שאין להתעלם ממנו.

"גם בתחום זה, לצערנו או לשמחתו, מעורבותה של הממשלה היא שתכריע לכאן או לכאן. התחדשות עירונית היא הזדמנות למוביליות חברתית וכלכלית וכך צריך להתייחס אליה", אומר זהבי ומוסיף: "כחלק מההתייחסות החלקית של ממשלת ישראל לתחום, גם כאן המחסור במדיניות כוללנית וביד מכוונת גורם לקשיים בשטח. רק מדיניות סדורה וקול לאומי ברור יצרו סדר ואיזון בתחום".

התחדשות עירונית
© Sean Pavone | Dreamstime.com - Scaffolding

היטלי ההשבחה על התחדשות עירונית הסוף להתחדשות העירונית?

עיריית תל אביב הודיעה בחודש פברואר כי היא מתעתדת להטיל היטלי השבחה על בעלי הדירות בפרויקטים עתידיים בהתחדשות עירונית. זאת באמצעות תכנית חליפית לתמ"א 38 שהעיר תקדם במסגרת תכנית הרבעים. מיד לאחר הודעתה של עיריית תל אביב הודיעו עוד 20 ערים בישראל כי בכוונתם להטיל היטל דומה ועיריית רמת גן אף הודיעה שתקפיא את כל האישורים להתחדשות עירונית בעיר אם לא יוטל היטל השבחה במתכונת דומה.

הדיון בהיטל ההשבחה עשוי ליצור עיכוב משמעותי בתהליכי הקידום בשל אי הוודאות העצומה שהוא מכניס לתחום. כל עוד הנושא לא יוסדר, סביר להניח שהוא יפגע הן בקידום התכנוני של פרויקטים עתידיים מול הרשויות והן במוטיבציה של בעלי הדירות לקדם פרויקטים בשל הנעלם הגדול: האם יצטרכו לשלם היטל השבחה ולפי איזה חישוב.

בעלי הדירות רוצים התחדשות עירונית

סיכום הדברים שנאמרו עד כה חוזר לנקודת ההתחלה של פרויקטים בהתחדשות עירונית בעלי הדירות עצמם. זהבי מסביר: "מידי שנה אנו עדים לעליה מתמדת במוטיבציה ובהתעניינות של בעלי דירות בפרויקטים בהתחדשות עירונית. ההתעניינות שלהם נובעת לא רק מההבנה כי מדובר באפשרות ריאלית להשבחת הנכס שלהם ולשדרוג המגורים שלהם ללא עלות, אלא גם מההכרה בעובדה כי רק כך יוכלו להבטיח חיים בדירה בטוחה בפני רעידות אדמה ובפני איום הטילים הממשי על כל מדינת ישראל. במציאות בה נראה כי הממשלה והרשויות המקומיות אינן רואות הכרח לקדם התחדשות עירונית ולאפשר אותה, נקודת האור היא בעלי הדירות שמבינים כי הפרויקטים האלה מגלמים עבורם הזדמנות ממשית. אני מקווה כי בשנה הנוכחית מישהו יתפנה להאזין להם ולחשוב מה האינטרס של התושבים בערים בישראל ואיך ניתן להגשימו". 

URBAN נדל"ן מובילה את ההתחדשות העירונית בישראל. לפרטים נוספים >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#