תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הדירות חדשות בפרויקטים בתמ"א 38 כבר לא מציאות...

הדירות החדשות בפרויקטים של תמ"א 38 נמכרו עד לא מזמן במחיר נמוך יותר מאשר דירות דומות ביזמות קלאסית, עם זאת נראה כי בשנה החולפת הפער צומצם ואף יותר מכך מחירי הדירות החדשות בתמ"א 38 עולות על המחירים של דירות מקבילות. מדוע? בכתבה הבאה

הדירות חדשות בפרויקטים בתמ"א 38 – כבר לא מציאות...
Dreamstime

עד לפני כמה שנים נהוג היה לציין מפתח לפיו דירה חדשה בפרויקט תמ"א 38 היתה זולה בכ-10% ויותר מדירה ביזמות מסורתית. בשנת 2016 נראה כי הפער נסגר ובחלק מהמקרים הדירות בפרויקטים של התחדשות עירונית נמכרו במחיר גבוה יותר. הסיבה העיקרית לכך היא בשלות של השוק למול המוצר החדש כמו גם הכרה ביתרונות היחסיים של פרויקטים אלה: המיקום, הסביבה העירונית, השכנים וכמובן התשתיות הקיימות.

רוכשי הדירות התבגרו

בתחילת דרכה של התכנית (תמ"א 38) רוכשי הדירות החדשות חוו חוסר וודאות משמעותי בכל הנוגע לדירה, לבניין ולהתכנות של העסקה. היום, עם השלמת כ- 500 פרויקטים ברחבי הארץ ולמעלה מ- 1000 פרויקטים הנמצאים בבניה, הפרויקטים הפכו למציאות והובילו לצמצום משמעותי של מימד אי הוודאות בקרב הדיירים.

יתר על כן, היזמים הוותיקים בתחום אף השכילו לאפשר לרוכשי הדירות הפוטנציאליים לא רק להתרשם מהתכניות שהוצגו להם אלא גם מפרויקטים הנמצאים בתהליכי בניה ופרויקטים שהושלמו. כך שהלקוחות יכלו לקבל תמונה מלאה בדבר היכולות של היזם, הניסיון שלו ורמת שביעות הרצון של הרוכשים בפרויקטים קודמים.

מיקום, מיקום, מיקום

אחד היתרונות המהותיים של פרויקטים בתמ"א 38 הוא ללא ספק המיקום. מרבית הפרויקטים נמצאים עדיין בלב אזורי הביקוש: בגוש דן ובשרון. יתר על כן, מיקומם בתוך העיר עצמה יהיה תמיד בשכונות וברחובות הנחשקים יותר. רוכשי הדירות יעדיפו תמיד את אותם רחובות ושכונות הנהנים ממוניטין ומביקוש גבוה יחסית לשכונות חדשות ולכן המחיר יהיה בהתאם.

אחד היתרונות המהותיים של פרויקטים בתמ"א 38 הוא ללא ספק המיקום
Dreamstime

דוגמא טובה לכך היא שיכון וותיקים ברמת גן. מדובר באחת השכונות הוותיקות והנחשקות בעיר, הנהנית מביקושי שיא. כמעט כל הדירות החדשות בשכונה הן במסגרת פרויקטים בתמ"א 38 ורמת המחירים שלהן נעה סביב 35-40 אלף שקלים למ"ר, בעוד שהמחיר הממוצע ברמת גן לדירה חדשה עומד על כ- 24 אלף שקלים.

URBAN נדל"ן מובילה את ההתחדשות העירונית בישראל. לפרטים נוספים>>

דוד זהבי מנכ"ל קבוצת אורבן מוסיף בהקשר זה: "חלק מהותי בתהליך האיתור והבחירה של פרויקטים בתמ"א 38 הוא מידת האטרקטיביות של מיקום הפרויקט. לכן, פרויקטים אלה ייבנו תמיד באזורים המבוקשים ביותר, בהם אין כמעט עתודות קרקע. לכן הדירות החדשות בפרויקטים בהתחדשות עירונית מהווים את ההזדמנות היחידה להתגורר בבית חדש בלב אזורי הביקוש. מכאן שהמחירים יהיו שווים ולעיתים אף גבוהים מדירות בפרויקטים חדשים הנמצאים בדרך כלל בשכונות חדשות".

סביבה עירונית שלמה, חיה ותוססת

אם בעבר הנוסחה לאיכות חיים כללה בית קרקע בפרברים הרי שכיום איכות החיים האורבנית נשענת על מיקום בלב העיר, בנגישות שיא למוקדי התעסוקה, המסחר, הפנאי והבילוי. כאמור, באזורים אלה הדרך היחידה כמעט ליהנות מכל מה שיש לעיר להציע ועדיין להתגורר בדירה חדשה היא לרכוש דירה בפרויקט תמ"א 38.

יותר מכך, רוכשי דירות בשכונות בהן מוצעות דירות בפרויקטים חדשים מלינים לעיתים קרובות כי התשתיות העירוניות כמו כבישים, מדרכות ואפילו בתי ספר וגנים לא תמיד מוכנות לקליטת התושבים החדשים, דבר הגורם לקשיים יומיומיים לתקופות של חודשים ארוכים. בפרויקטים בהתחדשות עירונית מדובר במעבר למגורים בדירה חדשה שמסביבה כל התשתיות העירוניות מתפקדות לגמרי: מבית הספר לילדים, דרך המתנ"ס וכלה בתחבורה ציבורית סדירה.

המדריך לרכישת דירה בפרויקט תמ"א 38

אז למה כדאי לשים לב ברכישת דירה בפרויקט תמ"א 38? דוד זהבי מעניק כמה טיפים חשובים: "ראשית, חשוב לוודא שהיזם קשור בהסכם מחייב עם בעלי הדירות בבניין, במסגרתו הוא ראשי למכור את הדירות החדשות בפרויקט. נושא ההיתרים גם הוא חשוב מאין כמוהו: כדאי להתעדכן באיזה שלב נמצא היזם מול הרשויות בכל הנוגע להיתרי בניה ומתי הבנייה צפויה להתחיל. העובדה כי השכונה בה נבנה הבניין חיה ופעילה מאפשרת לרוכשים להתוודע אליה עוד לפני החתימה על החוזה. קחו לכם את הזמן להסתובב בשכונה, להכיר את בתי הספר, הגנים ואפילו את בית הקפה השכונתי והחליטו אם הם מתאימים לחזון שלכם בדבר דירה חדשה.

וחשוב מכל עשו שיעורי בית קפדניים בכל הנוגע לבחירת היזם:

  • וודאו כי יש לו ניסיון מוכח בפרויקטים הנמצאים בשלבי בניה מתקדמים או שאוכלסו.
  • נסו לשוחח עם דיירים קיימים בפרויקטים אלה ועם דיירים חדשים והתרשמו מיד ראשונה מהתהליך ומרמת שביעות הרצון מהדירה ומהשירות
  • וודאו כי היזם נהנה מיכולת ארגונית להשלים את הפרויקט בזמן ואיכות שהוצגו לכם
  • וודאו כי ליזם יש את היכולות הפיננסיות להשלים את הפרויקט וכי הוא מציג לכם את הבטוחות והערבויות הדרושות. רכישת דירה בפרויקט בתמ"א 38 מזכה אתכם בערבות חוק מכר. הקפידו על כך.
  • לבסוף בקרו בפרויקטים של היזם שאוכלסו כבר, דברו עם הדיירים הוותיקים והדיירים החדשים ושאלו אותם איך הם חוו את התקדמות הפרויקט".

URBAN נדל"ן מובילה את ההתחדשות העירונית בישראל. לפרטים נוספים>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#