תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מגה פרויקט הדור הבא של תמ"א 38

תחום ההתחדשות העירונית בכלל ותוכנית תמ"א 38 בפרט, צמח והתפתח בשנים האחרונות. עם תחילה דובר על חיזוק הבניין, תוספת קומה והרחבה מוגבלת של הדירות, הרי כיום בפרויקטים במסגרת התוכנית, ניתנות זכויות בנייה רחבות נוסף לכך וכן מתאפשרת הריסה ובניה מחדש

אתר בנייה בשקיעה
Dreamstime

המהנדס דוד זהבי, מנכ"ל משותף בחברת  URBAN נדל"ן המשמש כיו"ר יזמי התמ"א באזור השרון, מציין כי "מעבר לפרויקטים של תוספות בניה והריסה מחדש של בניין בודד, החברה פועלת ברובד נוסף המשלב מספר בניינים סמוכים בפרויקט אחד". לשילוב של מספר מבנים בהליך התמ"א 38 ישנם מספר יתרונות בולטים, מבחינת הנוחות לתושבים, תוספת הזכויות, נצילות הקרקע ומשך הבנייה."

תחומי הפעילות של חברת URBAN נדל"ן מגוונים והיא עוסקת, בין היתר, ביזמות פרטית בתחום המגורים והמשרדים, ארגון קבוצות רוכשים, קבוצות רכישה ובניינים לשימור ועוד. ליבת הפעילות של החברה אותה מנהל זהבי במשותף עם יאיר סגל, הוא תחום ההתחדשות העירונית. החברה נחשבת מובילה בתחומה, מקדמת פרויקטים בתחום באזור המרכז ובשרון, ומדורגת במקום השישי, מתוך 1200 חברות שנבדקו, במדד הארצי להתחדשות העירונית של אתר מדלן ועיתון גלובס עם כ- 70 פרויקטים פעילים.

מה קורה לזכויות הדיירים בפרויקטים הכוללים מספר בניינים לעומת אחד?

"בפרויקטים מסוג זה זכויות הדיירים גדלות כיוון שהתכנון מתבצע על שטח רחב יותר ומאפשר בניית שטחי שירות גדולים יותר. יש אפשרות, לדוגמא, לתכנן חניון משותף לכל הבניינים עם כניסה ויציאה אחת, כך מתאפשר תכנון מספר חניות רב יותר. אני יכול לומר שבפרויקטים בהם הצלחנו לחבר מספר בניינים התמורות גבוהות בכ-20% מאשר בפרויקטים של בניין בודד".

URBAN נדל"ן מציעה מגוון דירות במיקומים אטרקטיביים. לפרטים נוספים>>

זהבי מספר שעד כה החלה החברה לקדם פרויקטים מסוג זה בתל אביב, בהרצליה וברעננה, אך הדבר נכון גם לערים אחרות. לדבריו, "ישנן עיריות, דוגמת עיריית תל אביב, שמעודדות יותר התחדשות עירונית ושיתוף הפעולה מאפשר קידום מהיר של יותר פרויקטים. מבחינתן לא מדובר בעוד פרויקט שמונח על השולחן ואני מעריך שעיריות נוספות יצטרפו למגמה.

אצבע עם מפתח על רקע בניין חדש
Dreamstime

אחד הפרויקטים שמתקדמת  URBAN נדל"ן וכולל הליך תמ"א 38 במספר בניינים, נמצא  בשכונת בבלי בתל אביב, שם יהרסו כ 120 יחידות בבנייני רכבת ישנים עם כ-17 כניסות וייבנו כ-300 יחידות חדשות. מתחמים נוספים מסוג זה מקודמים ע"י החברה ברחוב מינץ, יהושע בן נון ולואי מרשל בתל אביב, בבת ים  וכן בהרצליה וברעננה."

האם הצורך בהחתמה של יותר דיירים מעכב את הבנייה?

"לאו דווקא. אנחנו מחתימים את הדיירים סימולטנית ולוחות הזמנים של הבנייה דומים. בפועל, מדובר אפילו בקיצור תהליכים, שכן במקום שייקח שנים לבנות ברחוב בניין אחרי בניין, אז גם אי הנוחות לדיירים גדולה יותר, בונים את כל המתחם במקביל וגם מקבלים התייחסות הרבה יותר חיובית של הרשות לבקשות שונות. השיטה מאפשרת, בין היתר, שטחים ירוקים רבים יותר והכל מתנהל בסמכות ועדה מקומית, מה שמזרז את ההליך".

האם לא עדיף לקדם מתחמים גדולים במסגרת פינוי בינוי, שם לעתים זכויות הבנייה גדולות יותר?

"להערכתי לא. היתרון של מתחם תמ"א 38 על פני פינוי בינוי הוא קודם כל בכך שפינוי בינוי הינו הליך בסמכות ועדה מחוזית, שם ניתן להתעכב כ 7-10 שנים ויותר, במקום שנתיים בלבד בתמ"א שמאושרת בסמכות הועדה המקומית. במקרה של מגה פרויקט, כשמחברים את זכויות התמ"א אמנם היזם מוותר מעט על זכויות בנייה ביחס לפינוי בינוי וגם על חלק מהקלות המס, אך מצד שני, זמן העבודה והבצוע מתקצרים ונחסך זמן יקר והליכי הבירוקרטיה מהירים יותר".

URBAN נדל"ן מציעה מגוון פרוייקטים בתחום התחדשות העירונית. לפרטים נוספים>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#