תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התחדשות עירונית? תמ"א 38? תלוי מה מדיניות הרשות המקומית בה אתם מתגוררים

מכשולים רבים עומדים הפני פרויקט להתחדשות עירונית בצאתו אל הדרך: החל משכנים סרבנים, דרך חברות לא אחראיות המחתימות דיירים ותוקעות פרויקטים וכלה במדיניותה של הרשות המקומית בעניין. אז מדוע הרשות המקומית חושבת פעמיים, במקום לעודד את התהליך, כאשר היא יכולה רק להרוויח מכך?

ההתחדשות העירונית הינה משימה לאומית ראשונה במעלה, וככל שפרויקטים רבים יותר ייצאו אל הפועל כך יהיו יותר דיירים שירוויחו איכות חיים משופרת ותצאנה כמות גדולה יותר של דירות חדשות לשוק. עם זאת, את מספר הפרויקטים לפינוי בינוי בישראל שכבר מאוכלסים, ניתן לספורה על שתי ידיים, לא יותר. גם מספר הפרויקטים של תמ"א 38, הליך קצר יותר, יכול להיות מרשים וגבוה בהרבה.

דוד זהבי, מנכ"ל ובעלים משותף של חברת URBAN נדל"ן האחראית על כ 70 פרויקטים של תמ"א 38, מסביר: "כמות הפרויקטים בהתחדשות עירונית היא פועל יוצא ממדיניותה של הרשות המקומית בה ממוקם הפרויקט, כאשר ישנן רשויות המעודדות הוצאת פרויקטים אל הפועל, ויש רשויות שעושות זאת בעצלתיים תוך הערמת קשיים וסחבת בירוקרטית. בעוד שלרשות המקומית "רווח" גדול מבצוע וקידום פרויקטים בהתחדשות עירונית, פרנסי העיר לא תמיד רואים את המצב בצורה זו."

תמ"א 38

לדברי זהבי, "דוגמא להתנהלות נכונה ויעילה ניתן לראות בעיריית הרצליה, כאשר הוועדה המקומית הרצליה קיבלה לבקשתה האצלת סמכויות של ועדה מחוזית ובכך קצרה משמעותית הליכים בירוקרטים בעיר בדרך להוציא תוכניות תמ"א ופינוי בינוי אל הפועל.

URBAN נדל"ן מובילה את ההתחדשות העירונית בישראל. לפרטים נוספים>>

בנוסף, תגברה העירייה את כוח האדם במחלקת ההנדסה ובכך מעודדת הוצאת פרויקטים מכמה סוגים הן תמ"א 38/1, בה מחוזק ומשודרג הבניין ובתמורה מקבל היזם דירות בקומות עליונות חדשות המתווספות לבניין, והן תמ"א 38/2, בה נהרס בניין ותיק ותחתיו קם בניין חדש.  מחלקת ההנדסה מבינה את היתרונות והחסרונות ואת האפשרויות הראליות להוצאת הפרויקט ומאשרת בהתאם את התוכניות".

עם זאת, לא כל הרשויות המקומיות מתנהלות כך. "יש צורך לקדם תכנית כוללת להתחדשות מקומית על ידי הרשות, כך שיינתן מענה רחב יותר לתשתיות, אך רשויות בוחרות בדחיית הפתרון שנים קדימה ו"תוקעות" לאורך שנים את איכות החיים בעיר.

תוכניות מסוג תמ"א 38, ופינוי בינוי, יכולות לתת מענה תשתיתי משודרג לעיר דוגמת יצירת מקומות חנייה , הקמת מבני ציבור ופנאי . נכון, הרתיעה הראשונית מובנת שהרי, העבודה על מתחם קיים היא מסובכת יותר, אך הדבר אפשרי מבחינה הנדסית ואדריכלית ויש לעשותו" מוסיף זהבי.

אם באזורי הביקוש היקף הפרויקטים לתמ"א 38 ופינוי בינוי שיצאו לפועל מצומצם, הרי שבערי הפריפרייה הכמות שואפת לאפס ולא נראה שינוי מגמה באופק.

לדברי זהבי, "תכניות המתאר פספסו מעט בחלק הפרקטי והגיע הזמן שיתייחסו במובנים של היתכנות כלכלית על פי חלוקה  לאזורים ולא כאל מקשה אחת, בה ניתנות זכויות דומות ברמת גן ובבית שאן. מדובר אמנם באותה מדינה, אך פער מחיר הקרקעות בין האזורים השונים עצום וזה לגיטימי. על המדינה להאציל על הועדות התכנוניות סמכות לפיה תינתן להן האפשרות להוציא אל הפועל פרויקטים כלכליים במידה עסקית, תוך איזון בין צרכי העיר וצביונה לצד כלכליות שתעודד יזמים להגיע ולפעול בה".

URBAN נדל"ן מציעה מגוון פרוייקטים בתחום התחדשות העירונית. לפרטים נוספים>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#