"אנחנו כאן כדי לעשות שינוי בשוק ההון"

ההבנה שחלק משמעותי מהציבור לא יודע מה לעשות עם הכסף שלו, לא סומך על הגופים בשוק ההון או שאין לו את הסכום הדרוש ליהנות מיעוץ השקעות או ניהול תיקים, הובילה להקמת VIDEA - גוף השקעות שונה וחדשני בנוף הישראלי

רננה מור
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"אנחנו כאן כדי לעשות שינוי בשוק ההון"
רננה מור
תוכן מקודם

"היום רוב שוק ההון נוהג להגדיר את רמת הסיכון בתיק השקעות בעזרת אחוז המניות בתיק, וזו שערורייה בעיני", אומר פול קליין, מנכ"ל VIDEA. "אני יכול לבנות תיק עם אפס מניות בסיכון מאוד גבוה, ותיק עם מניות בסיכון נמוך משמעותית. הדרך לקבוע את רמת הסיכון בתיק מורכבת בהרבה. לצערי, רוב האנשים מבינים את הסיכון הגלום בתיק ההשקעות רק בעתות משבר". את התובנה הזו, שרכש קליין כמנהל אגף ההשקעות בבנק לאומי, מיישמים במלואה ב-VIDEA, חברה דיגיטלית לניהול תיקים מקבוצת לאומי, המנהלת תיקי השקעות בהתאמה אישית ללקוחות כל הבנקים.

"אנחנו יודעים לבנות תיקי השקעות עם פוטנציאל תשואה גבוה מאוד, זה חלק חשוב בתהליך, אבל לא העיקרי. החוכמה היא לבנות תיק השקעות שיתאים לפרופיל הסיכון של הלקוח, כך שימשיך ולהתמיד עם ההשקעות שלו גם בעתות משבר" מסביר קליין. לכן, השלב הראשון בבניית תיק ללקוחות VIDEA הוא התאמת פרופיל הסיכון של כל לקוח לתיק ההשקעות, בעזרת מודל השקעות ממוחשב וחכם ולא על סמך תחושות בטן. בניית התיק מתחשבת, בין השאר, באופק ההשקעה ובסיבולת לסיכון הסובייקטיבית של כל לקוח. חלק בלתי נפרד מהתהליך הינו שיקוף התיק ללקוח, כולל הרכב התיק לפי אפיקי ההשקעה, ומה היו התשואות שהרכב מדדים דומה עשה לאורך 15 שנים, כולל בתקופות של ירידות ולא רק בעליות, כך שכל לקוח מקבל תמונה ברורה על רמת הסיכון בתיק שבחר.

בחברה מיישמים תפיסות שגובשו לאור ניסיון של שנים בשוק ההון. דוגמה לכך היא העובדה שהשקעה פסיבית במדדים מוכיחה את עצמה לאורך זמן. "העובדה שלא ניתן לנצח את המדדים שנה אחר שנה היא כבר זמן רב סוד ידוע בתעשייה ובאקדמיה. מה שמעניין הוא שיש היום יותר הבנה בקרב הציבור שהשקעה במדדים היא הדרך לרווחים לאורך זמן, וזה מצוין, אבל זה לא מספיק", אומר קליין. "חייבים לבצע פיזור בין מספר מדדים, לנהל את ההשקעה לאורך זמן וכמובן לאזן את התיק בצורה מתודית, כשצריך. את זה סוחרים עצמאים לא תמיד יודעים לעשות".

דמי ניהול שקופים והוגנים

דמי הניהול בתיקי ההשקעות, עלולים לנגוס נתח משמעותי מרווחי המשקיעים. "אם השתכנעתם לבוא לאחת מחברות ההשקעות, השלב הראשון יהיה פגישה עם משווק השקעות, שמתוגמל על כמה כסף יכניס לחברה ולא על ייעוץ נטול פניות", מסביר קליין. "כשהלקוח שואל את משווק ההשקעות 'כמה עולה התענוג?' הוא יענה 'כמה אתה רוצה לשלם?' - כלומר דמי הניהול של הלקוח הם תוצאה של כמה טוב הוא מתמקח. זה ממש לא צריך להתנהל כך". ב- VIDEA דמי הניהול שקופים וידועים מראש ומהזולים ביותר בשוק ניהול התיקים - בין 0.3%-0.7% בשנה. דמי הניהול מפורסמים בשקיפות באתר החברה ויורדים אוטומטית עם הגידול בשווי התיק, מהשקל הראשון.

מעבר לדמי הניהול שחברות רבות גובות ישירות מהלקוח, בתיקים מנוהלים קיימות גם עלויות הנגזרות מהשקעה בקרנות נאמנות. כשבודקים את תיקי ההשקעות בשוק, ניתן לראות שכמעט כל בתי ההשקעות קונים קרנות נאמנות של עצמם ויש לכך השלכות על העלויות ללקוח. "לא הגיוני שאם תגיע למנהל תיקים מסוים, הוא יקנה רק קרן ששייכת לו, אף שבוודאי גם למתחרים שלו יש קרן טובה. זה כמו שאם אתה הולך לרופא תצפה שימליץ לך על התרופה הכי טובה ולא על התרופה שהחברה שמממנת אותו מייצרת" אומר קליין. בניגוד לחברות אחרות, ל-VIDEA אין קרנות נאמנות בבעלותה או בבעלות קבוצת לאומי, לכן בחירת המוצרים להשקעה נעשית בצורה אובייקטיבית, על בסיס טובת הלקוח.

שירות פרימיום גם ללקוחות קטנים

המציאות שבה רק משקיעים גדולים יכלו ליהנות משירות של ניהול השקעות מקצועי השתנתה בשנים האחרונות.

החברה משתמשת במודל מרקוביץ', מודל קלאסי וידוע, שהתאוריה שבבסיסו זיכתה את מרקוביץ' בפרס נובל, שבשילוב טכנולוגיה מתקדמת הפך לכלי ניהול תיקים רב עוצמה. בשל הצורך בכוח מחשובי רב, בעבר שימוש בטכנולוגיה זו היה פתוח בפני לקוחות עם תיקים גדולים מאוד בלבד. בעקבות המהפכה הטכנולוגית של VIDEA, ניתן כיום לספק את השירות המקצועי ביותר הניתן ללקוחות גדולים, המשקיעים מיליוני שקלים, גם ללקוחות המשקיעים סכומים נמוכים יחסית, החל מ-50 אלף שקלים.

פול קליין מנכ"ל VIDEAצילום: לירון מולדובן

כל תיק נסרק ברמה יומית, בדגש על שני וקטורים: תשואה וסיכון. "החוכמה היא לא לבצע הרבה פעולות, אלא לבצע מעט פעולות בדיוק מתי שצריך וזו המומחיות שלנו" כך על פי קליין.

מעבר לטכנולוגיה, VIDEA מעמידה לרשות לקוחותיה נבחרת מעולה של מנהלי תיקים, מהרמה הגבוהה ביותר בארץ. אלה זמינים ללקוחות בטלפון, באתר או באפליקציה, ונותנים מענה שירותי ומקצועי לכל שאלה.

אם נחזור רגע לטכנולוגיה - הרכב התיק, התשואות, מדדים פיננסיים, העלויות וכל מידע אחר לגבי התיק, שקוף ללקוחות לחלוטין ומתעדכן באתר ובאפליקציה. "בעולם ההשקעות המסורתי, לקוחות שרוצים להתעדכן בנעשה בתיק שלהם רואים בד"כ את הנתונים בדו"ח רבעוני", מסביר קליין. "לרוב האנשים קשה עד בלתי אפשרי להבין מה כתוב בו בכלל. המטרה שלנו היא מקסימום שקיפות, הוגנות ואמון, אנחנו רואים בלקוחות שותפים מלאים". 

ילדה אחרת מבית טוב

VIDEA נהנית מהגב הפיננסי האיתן של בנק לאומי, שחזר אחרי יותר מעשור לתחום ניהול התיקים באמצעותה. היא נהנית מהמעטפת הכוללת של מערכות הבקרה, הסייבר והרגולציה של הבנק, ופועלת כחברת סטארט אפ בתוך ארגון גדול. הנבחרת של VIDEA מורכבת מבנקאים מנוסים ואנשי היי טק, בראשם עומד קליין, עם ניסיון של שנים רבות בזירת שוק ההון ובטכנולוגיה.  

הכסף של לקוחות VIDEA נשאר בחשבון הבנק שלהם, בכל בנק שיבחרו והוא נזיל למשיכה בטווח של ימי מסחר בודדים.

בעידן החדש של שוק ההון, פלטפורמה טכנולוגית מתקדמת היא חיונית, אך לא פחות חשוב מכך הם הניסיון והידע, שנצברו במשך שנים וההבנה לגבי השקעות. "יש הבדל גדול בין השקעות בשוק ההון לבין מסחר. בתקופות של עליות בשוק ההון, קשה לאנשים להבין את הסיכון הכרוך בכך. חשוב שמי שרוצה לקנות ולמכור מניות סטרייט יבין את קווי הדימיון בין מסחר כזה להימורים. אני מכיר מספר מקומות אחרים שמספקים את אותו הריגוש, אך מגישים גם ויסקי בחינם. לאחרונה, עם התפתחות ה- gamification גם בתחום הזה, המסחר דרך האפליקציות והאתרים השונים הופך להיות דומה למשחק Candy Crush. מי שמבין שהוא משחק – זה בסדר גמור, אבל אם מישהו רוצה להשקיע את הכסף שלו וליהנות מניהול השקעות מקצועי -  אנחנו יודעים לעשות את זה עבורו. אנחנו כאן כדי לעשות שינוי בשוק ההון".  

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני ו/או הצעה לרכישת ו/או ביצוע השקעות או פעולות כלשהן מוכן. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

למידע נוסף לחצו כאן >>