פארק עסקים חכם, בין ת"א לחיפה

מיכאל כרסנטי, מנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה והחברה לנכסי קיסריה מסביר את סוד ההצלחה של פארק העסקים והתעשייה של קיסריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רכבת
הנה באה הרכבת, 100 פעמים בכל יום לתחנה שבפארק. גם מי שמגיע ברכב - נוסע תמיד נגד כיוון הפקקים...
זיו מאור
תוכן שיווקי
זיו מאור
תוכן שיווקי

פארק העסקים קיסריה משתרע על 3500 דונם. פועלות בו למעלה מ-200 חברות והוא מספק תעסוקה לכ-9,500 עובדים.

הנה באה הרכבת, 100 פעמים בכל יום לתחנה שבפארק. גם מי שמגיע ברכב - נוסע תמיד נגד כיוון הפקקים.

למרות ההיקף, כשמסיירים בפארק עם מיכאל כרסנטי, מנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה והחברה לנכסי קיסריה- הזרועות הכלכליות של קרן רוטשילד קיסריה, הוא יודע לספר את סיפור הרקע של כל בניין וחברה מה היא מייצרת ואפילו לנקוב בדירוגה בטורניר הכדורסל שנערך באחד מגרשי הספורט בפארק. זהו כנראה אחד מסודות ההצלחה של הפארק בקיסריה - מעורבות של החברה המנהלת עד לרמת הפרטים הקטנים בכל פרויקט ושיתוף פעולה עם השוכרים.

לחברה לנכסי קיסריה פורטופוליו נכסים בהיקף של כ-100 אלף מ"ר מתוך כ-600 אלף מ"ר הבנויים בסה"כ בפארק והיא נמצאת בתנופת בניה ובהליכי ביצוע של 48 אלף מ"ר נוספים.

פארק העסקים קיסריה- חבילת העסקים המשתלמת ביותר>>

בימים אלה משלימה החברה את הקמתם ומנהלת מו"מ להשכרתם של 2 בנייני משרדים בסמיכות לתחנת הרכבת שפועלת בפארק הצפוני. בניין אופק 10, 5 קומות וכ-10,200 מ"ר ובניין אופק 11 כ-2,500 מ"ר הכולל גם קומה ראשונה מסחרית.

ולא רק משרדי היי טק אלא גם לוגיסטיקה מתקדמת. לפני שבועיים הניחו סיו"ר קרן רוטשילד קיסריה, שלמה ינאי וכרסנטי את אבן הפינה למרלו"ג חדש ומשוכלל בהיקף של 20,000 מ"ר בפארק. עוד בטרם החלה הקמתו הושכרה כבר מחציתו של המבנה.

ינאי ציין בטקס כי גם פירותיה של השקעה זו ישרתו את מטרות העל של קרן רוטשילד קיסריה ליצירת חברה ישראלית טובה יותר ולקידום ההשכלה הגבוהה והמחוייבות החברתית.

מפרוגרמה למפתח ב-18 חודשים

"דרך הניהול המוקפד והביצוע ההנדסי האיכותי, אנחנו מצליחים לגלם את החבילה הכלכלית האטרקטיבית ביותר"

מיכאל כרסנטי מספר כי בעוד רוב הדיירים בתחומי היי טק משכירים משרדים ברמת מעטפת, הרי כשמגיע גורם בינלאומי כמו פריץ השלוחה הישראלית של FedEx בישראל, או חברה ישראלית גדולה כמו דלתא טקסטיל, החברה לנכסים יודעת לגבש עבורם הצעת מחיר לבניין "תפור לפי מידה" ובלוחות זמנים מאוד מהירים.

"התב"ע מאושרת, הקרקע זמינה וההתמחות שלנו בכל הליכי התכנון, הרישוי והבנייה מאפשרות לנו להשיג היתר בניה בדרך כלל תוך חצי שנה מיום קבלת הפרוגרמה מהלקוח. תוך 12 עד 18 חודשים לכל היותר, הבניין מוכן".

שלמה ינאי (משמאל) ומיכאל כרסנטי בהנחת אבן הפינה למרלו"ג החדשצילום: צילום: צופית דמרי

בנדל"ן יש משמעות רבה להתמחות ולהכרה יסודית וטובה של האזור שבו אתה פועל, מסביר כרסנטי: "העובדה שכאסטרטגיה אנחנו ממוקדים בפיתוח הפארק והאזור בלבד, גורמת לנו להכיר כל פסיק של הוראות התב"ע, ליצור קשר מקצועי מצויין עם הממשקים בגופי התכנון ומאפשרת לנו ליישם אסטרטגייה של ערך מוסף ושל ביצוע הנדסי מהיר ואיכותי ב"סטנדרט קיסריה" של המבנים אותם אנו מקימים.

בעיתונות הכלכלית הוגדרתם לאחרונה כ"פארק חכם המציע את החבילה האטרקטיבית ביותר". במה זה מתבטא?

"הטמענו במנהלת הפארק יישומים טכנולוגיים רבים אשר הופכים אותו, הלכה למעשה, לפארק העסקים החכם הראשון בישראל ואולי אף בעולם.

בתקופה בה יותר ויותר עסקים עוברים לשירותי ענן ופועלים דרך האינטרנט, דאגנו לרשת את הפארק ברשתות של סיבים אופטיים ו-W-IFI ולהבטיח נפחי תקשורת גבוהים ככל שאפשר.

כל התרחשות בפארק מנוטרת 24/7 במערך מצלמות ממוחשב, שרואה גם ביום וגם בלילה. כתוצאה: רמת האבטחה הגבוהה הביאה לאפס פריצות לעסקים בפארק בשנתיים האחרונות, והיא מניבה לדיירים שלנו הנחה משמעותית בפרמיית הביטוח שלהם.

התאורה בפארק היא תאורה חסכונית הנשלטת ע"י שעון אסטרונומי והיא חוסכת עשרות אחוזים מעלויות החשמל של הפארק. מערכות המים נשלטות בקריאה מרחוק ויש אפס פחת מים בפארק.

מערך ההסעות הפנימי שלנו מתחנת הרכבת אל העסקים והמפעלים בשני חלקי הפארק, ממוחשב ומתוזמן עם מועדי הגעתה של הרכבת.

פארק העסקים קיסריה- חבילת העסקים המשתלמת ביותר>>

ולא פחות חשוב, אנחנו ממוקדי לקוח. זמינים ללקוחותינו 24/7 בכל דרך, מכל מקום ובכל זמן דרך מוקד שירות לקוחות אנושי ואפליקציה ייעודית לפארק. הקשר הרציף והישיר הזה עם הלקוחות מאפשר לנו להיות תמיד עם יד על הדופק, להבין מה חסר או דורש תיקון ומייצר מעגל שירות מהיר ותגובה לכל קריאה שנמדדת ביעדי שירות למנהלת הפארק.

כל שירותי הפארק החכם כלולים בדמי השימוש ללא תשלום נוסף. הטמעת המאיצים הטכנולוגיים האלה אשר מקשורים כולם ל"קוקפיט" של מנהלת הפארק, חוסכים לנו כסף ומאפשרים לנו לנהל את הפארק בצורה יעילה יותר ולהשאר אטרקטיביים".

סקרים של גיאוקרטוגרפיה מראים שאתם שומרים כבר שנים על רמת שביעות רצון של יותר מ-90% מצד השוכרים. מה הסוד?

"כשחברות ההיי-טק והביו-טק שיושבות אצלנו מגייסות הון מחו"ל או מביאות שותפים עסקיים מהעולם, סביבת העבודה המטופחת בפארק קיסריה היא חלק מהמיצוב שלהן והמנהלים כולם נוכחים בכך בכל ביקור מחדש - ויודעים להעריך את זה.

מעבר לאטרקטיביות שלנו בדמי השכירות ודמי הניהול, אנחנו מעניקים ערכים מוספים החל מפינוי אשפה ומתן ביטחון ועד לסיוע בגיוס הון ויצירת סינרגיה ונטוורקינג בין העסקים שפועלים כאן.

פארק העסקים קיסריה- חבילת העסקים המשתלמת ביותר>>

קרוב ל-100 חברות מתחומי הביו-טק בחרו בפארק כביתן והן הופכות את הפארק לאחד מריכוזי הביו-טק הגדולים בישראל

אנו עושים הכל שבעלי העסקים והעובדים ירגישו בעבודה כמו שהם מרגישים בבית ואין הבדל בין האופן שבו אנחנו מתחזקים רחוב בפארק לבין רמת השירות והתחזוקה הגבוהה מאוד שאנו מעניקים בכל רחוב בישוב קיסריה. [עוגן]

בעבודה קשה ומתמדת של חשיבה "מחוץ לקופסא" יצרנו כאן קהילה עסקית שהפכה כבר מודל בינלאומי ונהנית גם מהעורף התיירותי והמסחרי שלנו - מועדון הגולף, נמל קיסריה והמסעדות הפזורות בפארק ובאזור, מסעדות שזוכות, לשמחתי, לארח לא מעט חתימות חגיגיות והרמת כוסית של הנפקות, מיזוגים, רכישות ופריצות דרך עסקיות של החברות בפארק".

אז איך בכל זה אפשר לתת את כל הערכים המוספים הללו ועדיין להישאר אטרקטיביים גם במחיר?

"בניהול נכון ויעיל, בראייה יזמית ובמתן שירותים בדרך של 'one stop shop' - ניתן לבטל את הפרדוקס הנתפס שאסטרטגיה של איכות וערך מוסף משמעה בהכרח מחירים גבוהים מאוד. דרך הניהול המוקפד והיעיל והביצוע ההנדסי האיכותי, אנחנו מצליחים לגלם את החבילה הכלכלית האטרקטיבית ביותר.

את בעלי ההעסקים ששוקלים להעביר את ביתם לפארק מעניינת ה"חבילה הכלכלית הכוללת" ומכלול העלויות הקשורות להעתקת הבית לכאן וגם העלויות השוטפות. כשדמי השכירות בפארק הם בין 45-50 שקלים למ"ר לחודש לשטח ברמת מעטפת, 8-10 שקלים למ"ר דמי ניהול לחודש ודמי שירותים (חליף הארנונה בפארק), הינם כ-9 ש"ח למ"ר בנוי לחודש. אזי, החבילה האטרקטיבית בכל אחד ממרכיביה וגם במכלול העלויות כולו".

40 דקות מתל אביב ותמיד בניגוד לפקקים

והנגישות לפארק ובתוכו?

"גם בהקשר הזה אנחנו הבחירה החכמה ביותר! 9,000 עובדים בפארק בחרו שלא לבזבז 3 שעות ביום על זחילה בפקקים לת"א, הרצליה או נתניה ומעדיפים לנהוג לכאן - בניגוד לכיוון הפקקים.

אנחנו נהנים מגישה מהירה לכביש 2, כביש 4 וכביש 6 ונסיעה מאזור תל אביב או אזור חיפה עורכת בשעות השיא רק כ-40 דקות. כמובן שגם החניה כאן היא בשפע ובחינם.

עובדים שבוחרים להגיע לפארק ברכבת שעוצרת בתחנת הפארק הצפוני נהנים גם משאטל ומתוזמן שמעמידה מנהלת הפארק, שיוצא לכלל המפעלים בפארק לאורך כל היום".

פארק העסקים קיסריה- חבילת העסקים המשתלמת ביותר>>

נדלן מניב - הנכסים החמים, המידע החשוב וכל הטיפים שאסור לפספס, בחזרה לפרויקט>>