כך תהפוך לעו"ד בינלאומי

עו"ד ישראלים רבים לא יודעים זאת - כל בוגר תואר ראשון במשפטים בישראל זכאי להוציא רישיון אמריקני ולקבל הזדמנות לקריירה בינלאומית

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

ישראל היא השיאנית העולמית ביחס עורכי-הדין לאוכלוסייה, עם עורך-דין מוסמך אחד לכל 130 תושבים. בארה"ב המספר עומד על עורך-דין אחד לכל 250 תושבים, כמעט מחצית מהסטטיסטיקה הישראלית. במאי הקרוב, לאחר בחינות הלשכה, המצב צפוי להקצין אף יותר, ועשוי להגיע ליחס של עורך-דין אחד לכל 125 תושבים, ולא נראה כי מגמה זו צפויה להשתנות בטווח הנראה לעין. הגידול בכמות עורכי-הדין בישראל גבוה משמעותית מהגידול באוכלוסייה. בשנת 1950 היה בישראל עורך-דין אחד לכל 1,687 תושבים, בתחילת שנות ה-70 הממספר כבר ירד לעורך-דין אחד לכל 622 תושבים.

"אל תלמדו משפטים; תעבדו בבניין - יש שם משכורות לא רעות" כתב שר הכלכלה נפתלי בנט חודשים ספורים לאחר כניסתו לתפקיד בשנת 2013., ואכן התדמית של מקצוע עריכת הדין כמקצוע נחשק ורווחי החלה להיסדק. שחיקה מתמדת בשכר, במקביל להצפת השוק בעורכי דין, הובילה למצב בו כרבע מעורכי הדין בישראל משתכרים פחות מהשכר הממוצע במשק, ומתקשים לגמור את החודש (סקר שערכה חברת GLawBAL) .אפילו שכרם של עורכי הדין הותיקים, נשחק בכ-6% במהלך 2013 (הנתונים לקוחים מתוך סקר חברת קודקס לשנת 2013).

הכסף הגדול - במחלקות הבינלאומיות

עם זאת, לא הכל קודר. ניתוח הנתונים מתוך הסקר השנתי של חברת קודקס מעלה כי שיאני השכר בשוק שייכים למחלקות הבינלאומיות, כאשר מחלקות ההיי-טק, שעוסקות לעיתים תדירות בעסקאות בינלאומיות, ובדין האמריקני בפרט, והמחלקות המסחריות-בינלאומיות, מובילות בפער ניכר על השכר הממוצע בשוק המשפטי. מדובר במחלקות בהן באופן עקבי נרשם ביקוש גבוה למועמדים בעלי נסיון והכשרה מתאימים, כאשר לבעלי כישוריים בינלאומיים, שליטה בשפה האנגלית ורשיון לעריכת דין אמריקני, יש יתרון בולט. פער זה משתקף בעיקר במשרדים המסחריים באזור גוש דן, אשר מובילים גם את דירוג השכר במדינת ישראל.

החוק האמריקני מאפשר לכל בוגר תואר ראשון במשפטים בישראל לגשת למבחני הלשכה האמריקנים ולקבל רשיון לעריכת-דין במדינות רבות בארה"ב, בדגש על מדינת ניו-יורק שמהווה את שער הכניסה למשפט המסחרי האמריקאי, ופותחת הזדמנויות תעסוקה בשירותים משפטיים בינלאומיים גם מי שרוצה להישאר לאחר מכן בישראל.

לבירור הזכאות להוצאת רישיון עו"ד אמריקני

מדוע אם כך עורך-דין ישראלי בעל רשיון אמריקני הוא מחזה כל-כך נדיר במחוזותינו? מסקר שנערך על ידי חברת Barbri, החברה המובילה בארה"ב להכשרות משפטיות, עולה כי מעל 87% מעורכי הדין בישראל כלל לא מודעים לזכאותם לרישיון אמריקאי ולמסלולי קריירה בינלאומיים הפתוחים בפניהם. אחרים שדווקא מודעים לאפשרות, נרתעים מהתהליך הבירוקרטי והבחינות. בעבר, הייתה נדרשת נוכחות פיזית בארה"ב והיעדרות ממקום העבודה, מהבית ומהמשפחה למשך חודשים ארוכים. כך, נוצר מצב שבו מרבית עורכי-הדין הפעילים לא היו יכולים להצטרף לקורסי ההכנה האמריקניים ולקבל את הליווי הנדרש לתהליכי ההסמכה. אולם, בשבועות האחרונים חל שינוי משמעותי באפשרות קבלת רישיון עריכת הדין האמריקאי על ידי פתיחת שלוחה רשמית של חברת Barbri בישראל.

עורך דין בינלאומי – היתרון היחסי בשוק התחרותי

הפוטנציאל הגלום בעורכי-דין בעלי רישיון אמריקני וכישורים בינלאומיים החל לחלחל בשנים האחרונות למדינות מערביות שונות בעלות זיקה לארצות הברית, ועתה מורגש שינוי בעניין זה גם בישראל. חברת Barbri שמובילה את השוק האמריקאי בארבעת העשורים האחרונים, הקימה בחודשים האחרונים שלוחה רשמית בישראל במטרה להכשיר קבוצות עילית של עורכי דין בישראל, ביניהם עורכי דין שזה עתה הוסמכו בארץ ומשפטנים ללא הסמכה מקומית, ולאפשר להם להשיג רישיון אמריקני ומיומנויות בינלאומיות שונות. החברה, שהייתה פעילה באופן חלקי בעבר בישראל, ביצעה שינוי משמעותי ויצרה מסלולי הכשרה שמיועדים במיוחד למשפטנים שאינם אמריקאים ומעוניינים בקריירה בינלאומית –בישראל או בחו"ל. במתכונתה החדשה, אשר גובשה לאחר שנים של ניסיון, Barbri מלווה את המשתתפים בתכניותיה באופן צמוד, ובונה תכנית אישית שמטרתה להאיץ את הקריירה המשפטית והעסקית של כל משתתף, בין השאר על ידי קבלת הרישיון האמריקני. עם מעל ל-1.2 מיליון בוגרים, המספרים של Barbri בשווקים מקבילים מדברים בעד עצמם.

המחסור בעורכי-דין בעלי אפיק מקצועי בינלאומי ניכר בשוק הישראלי. המשרדים הגדולים מוכנים להשקיע סכומים גבוהים בעבור "כוכבים" בתחומים הבינלאומיים, תוך השקעה בתגמולים ובונוסים בכדי לשמר את עורכי-הדין הקיימים. סקר שכר הבכירים של חברת קודקס בשיתוף עם The Marker מראה כי עורך-דין בכיר ממוצע ירוויח במהלך השנה בונוסים בסכומים שנעים בין 2-4 משכורות חודשיות. לצד זאת גם נפתחות לעורכי דין בינלאומיים הזדמנויות מחוץ לישראל – בארה"ב, באירופה ובמזרח אסיה בשירותים משפטיים ועסקיים כאחד; ייעוץ משפטי, ליווי עסקאות ועוד תחומים רבים.

ישראלים המעוניינים לרכוש רישיון אמריקאי במועד הקרוב (קיץ 2015) יצטרכו להגיש את הבקשה כבר בפברואר 2015, לחברת Barbri אשר אחראית על הטיפול בטפסים, ההרשמה והבירוקרטיה למועמדים מישראל. מהחברה נמסר כי מספר המקומות מוגבל אך לנוכח הביקוש הרב יתכן ויגדילו את מכסת עורכי הדין הישראלים אשר ההירשמות לתוכנית ההכשרה תהיה פתוחה בפניהם.

מעל 87% מעורכי הדין בישראל כלל לא מודעים לזכאותם לרישיון אמריקאי ולמסלולי קריירה בינלאומיים הפתוחים בפניהם

לפרטים נוספים אודות Barbri