תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המתכון להצלחה: דו קיום

רוצים להצליח בעסקים? לכו על דו קיום

סוכנות טויטה אמין מוטורס שהוקמה בשנת 1991 הייתה סוכנות המשנה של טויוטה מהראשונות בארץ
נופר בוגנים

האחים ג'יאד ואיהב בחוס הם הבעלים של "אמין מוטורס סוכנות משנה טויוטה חיפה", סוכנות הרכב הוותיקה בצפון הנחשבת לסיפור הצלחה כבר למעלה מ- 25 שנה. מבחינתם יש כמה סיבות להצלחה המתמשכת, והסיבה העיקרית היא אחת - דו קיום אמתי ובלתי מתפשר, גם בימים בהם המציאות הישראלית מציבה בפניהם אתגרים שנראים בלתי אפשריים, "אם מישהו מחפש  מודל חיקוי לאיך חיים כאן ביחד, אני מזמין אותו לבקר אצלנו", אומר איהב בחוס, "אנחנו מרגישים שיצרנו מודל של לעבוד יחד וגם לחיות יחד, וזה הפתרון האמתי, זה מה שיצור כלכלה חזקה באמת".

"המנהיגות כושלת, אנחנו מצליחים"

עם ההצלחה של האחים בחוס קשה להתווכח, מאז שקיבלו לידיהם ב-2001 את הסוכנות בעקבות פטירת אביהם, הצליחו להפוך אותה לסוכנות מובילה. סוכנות טויטה אמין מוטורס שהוקמה בשנת 1991 הייתה סוכנות המשנה של טויוטה מהראשונות בארץ, והיום הם מחזיקים ברישיון להעניק שרות כולל לבעלי טויוטה הכולל מוסך ומרכז שירות, חלפים, מכירה וטרייד אין. מספר העובדים גדל מ-15 ל-45, וב- 2013 זכתה הסוכנות בפרס ה"איצ'באן", "אפשר להגיד שזה האוסקר שטויוטה מעניקה לסוכנויות המצטיינות שלה", מסביר איהב. בשנת 2016 השתתפנו בתוכנית TDP (TDP היא התוכנית היוקרתית שמפעילה טויוטה יפן, ונוטלים בה חלק מצומצם של נציגים מסוכנויות טויוטה מהעולם. מטרת התוכנית היא ללמוד את ערכי החברה מהמקור ולבסס תרבות של שיפור מתמיד בכל סוכנויות טויוטה בעולם).

בעוד רוב אנשי העסקים מתרחקים מהצהרות פוליטיות כמו מאש, האחים בחוס קיבלו החלטה הפוכה, "אנחנו רוצים להשמיע משהו שונה ממה שמשמיעים הפוליטיקאים משני הצדדים, אנחנו רוצים להזכיר שאם יש עימותים  זה בגלל הקיצוניים, ולא כולם קיצוניים", אומר איהב, "כך אנחנו מחנכים את הילדים שלנו, וכך גם את העובדים שמגיעים לפה". המציאות הישראלית מאתגרת את הדרך של משפחת בחוס בתדירות גבוהה, וגם הם לא מכחישים שבזמנים קשים המתח מחלחל גם לעסק אבל לטענתם דרך הניהול שלהם מנצחת בכל פעם, "העובדים שלנו מגיעים משני המגזרים, מחיפה ומכפרים ערבים בצפון, ופתאום הם רואים שאפשר לעבוד ביחד, אפשר לעשות יום גיבוש ביחד ולצאת לטיולים ביחד. אנחנו מאמינים שזו המדינה שלנו ואנחנו חייבים להסתדר בתוכה ביחד".

האחים ג'יאד ואיהב בחוס, בעלי "אמין מוטורס סוכנות משנה טויוטה חיפה"
נופר בוגנים

"באירועי אוקטובר סגרו את טמרה והעובדים לא יכלו להגיע, ואז ראינו בצורה הכי ברורה שמי שיש לו פרנסה טובה לא נסחף אחרי הקיצונים", מספר איהב, "העובדים שלנו רק רצו לחזור לעבודה שלהם".

לאתר אמין מוטורס, סוכנות משנה טויוטה>> 

העדות הטובה ביותר להצלחת הגישה של ג'יאד ואיהב היא הזכייה במכרז של טיפול ברכבי משרד הביטחון זו השנה השנייה. הנוכחות של חיילים במדים לצד עובדים מהמגזר הערבי נראית להם טבעית לחלוטין, "זו הבעת אמון מוחלטת בנו, והרווחנו את זה ביושר", אומר איהב, " צריך שתהיה אהבה וסולידריות בינינו, אי אפשר להקים עסק משגשג אם אתה קיצוני ואי אפשר לנהל מדינה משגשגת עם מדיניות קיצונית".

מלבד משרד הביטחון, מנהלים באמין מוטורס גם את ציי הרכב של חברת חשמל, אופרייט ליס, מנהל הרכב, פרי ירוחם, המשטרה וחברות נוספות. התחלנו עם משרד הביטחון לפני שנתיים ועד עכשיו החיבור הוא טוב, אנחנו עובדים עם ציי רכב ממוקדים. חשוב לנו שציי הרכב יעבדו בדרך שלנו.

הנשק הסודי הוא שרות

אמין מוטורס הוא עסק משפחתי, והחלוקה בין שני האחים ברורה. ג'יאד הבכור אחראי על ענייני הפנים של הסוכנות, שרות ותיקונים, ואיהב אחראי על נושאי האאוטסורסינג והמכירות.

מעניקים שרות כולל לבעלי טויוטה הכולל מוסך ומרכז שירות, חלפים, מכירה וטרייד אין
נופר בוגנים

השניים החליטו לבדל את עצמם בעזרת הקפדה על שרות מעולה, "בנינו את השם שלנו על בסיס שירות, מקצועיות ואמינות, וע"פ אמות המידה של טויוטה העולמית. בעזרת הדרכות והשתלמויות במודל השירות של טויוטה העולמית, מעניקים עובדי הסוכנות את השירות האישי והטוב ביותר ללקוחות. הלקוחות שלנו נכנסים לסוכנות רגועים, ברור להם שלעולם לא נעבוד עליהם והם יקבלו יחס שונה לגמרי מבכל מקום אחר", אומר ג'יאד, " אנשים מגיעים אלי לטיפולים ממקומות מאוד רחוקים, ויש לנו כבר דור שני של לקוחות שההורים היו לקוחות שלנו, והיום גם הילדים שגרים במקומות אחרים בארץ מגיעים רק אלינו".

בנוסף זיהה ג'יאד את היתרון של "הכוח הנשי" בתפקידי שרות וניהול, והיום מספרן של הנשים בסוכנות משמעותי, "שמתי לב לכך שנשים מעוררות אמון, ויש להן יכולות שירות גבוהות מאוד", מסביר ג'יאד, "לכן החלטתי שנשים תהיינה בקדמת הבמה, והיום אישה מנהלת את כל מחלקת השרות בחברה בהצלחה רבה".

השרות יוצא הדופן הוא מבחינתם פלטפורמה שיווקית ראשונה במעלה, "לפני שמונה שנים החלטנו להעניק ללקוחות שלנו בזמן קבלת הרכב זר פרחים יוקרתי, והפכנו את זה לטקס מרגש", מספר איהב, " אנחנו עוטפים את הרכב בסרט אדום, ומעניקים להם זר ענק. ישראלים לא רגילים לקבל זר פרחים והם מאוד מתרגשים. אנשים מצלמים, מעלים לפייסבוק ואנחנו מקבלים תגובות מדהימות. זה אחד מהדברים שהופכים את חווית הרכישה אצלנו לייחודית".

"לא הצלחנו תוך שנה או תוך חמש"

השנה צפויים באמין מוטורס להגדיל את אולם התצוגה, ולכלול בו 15 כלי רכב. בנוסף מתכננים האחים לפתוח סוכנות ביטוח פרטית כך שהם יהיו הסוכנים של לקוחותיהם, "אנחנו רוצים לתת מעטפת כוללת ללקוח, עם סטנדרט השרות הגבוה שלנו", אומר ג'יאד. 

את הרחבת העסק הם תכננו בזהירות, למרות שהם הבעלים של הנכס בו ממוקמת הסוכנות, אבל לטענתם הם לא מעוניינים לעשות כסף מהיר. הם לא מכחישים שהעובדה שהם ערבים מחייבת אותם לעבודה קשה יותר כדי להצליח, "אבל כמו שיש רופאים ערבים מצליחים כך גם אנחנו. כי הם עובדים קשה. הנשק שלנו זה התרבות שלנו, ההשכלה שלנו, והדרך הישרה שלנו. לא הצלחנו תוך שנה או תוך חמש, לא רצינו להתעשר מיד" אומר איהב.

משפחת בחוס הם נוצרים קתולים תושבי חיפה. "בגלל שאנחנו בחיפה לא מרגישים מי יהודי ומי ערבי, אבל לצערי זה רק בחיפה", מסכם איהב, "אבל חשוב לנו להעביר את המסר שלנו- לא ניתן לקיצונים להשתלט עלינו, כי כשמבעירים את המצב, אי אפשר לדעת לאן האש תתפשט. אני אוהב את המדינה כי בעיני היא דמוקרטית. בעיני כששר, ראש ממשלה ונשיא מדינה מגיעים לבית משפט ומקבלים את העונש שמגיע להם- זו דמוקרטיה. יכולים להגיד לי שיש פה גזענות, אבל זה לא משנה. אנחנו מרגישים שייכות למדינה הזו". 

לאתר אמין מוטורס, סוכנות משנה טויוטה>> 

כתבות שאולי פיספסתם

*#