תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החברות הגדולות במשק עולות על הרכבת לפתח תקווה

חברת בסר, שהייתה הראשונה לזהות את מתחם ה- BBC בבני ברק כמתחם התעסוקה הבא בתחילת שנות ה- 2000, מגדירה מחדש את מפת המשרדים באזור גוש דן, עם השקת השיווק של פרויקט בסר סיטי בפתח תקווה. והפעם: שילוב מנצח של סביבת עבודה מודרנית, עירוב שימושים מלא במתחם חי לאורך כל שעות היום ו... קו רכבת קלה המיועד להגיע מפתח תקווה ועד לתל אביב תוך 15 דקות!

בסר

אחת ההוצאות הגדולות ביותר של כל עסק בישראל היא ללא ספק ההוצאה על שכירות או רכישת משרדים. מדובר בהוצאה שכוללת לא רק את עלויות השכירות או הרכישה של משרדי החברה, אלא גם את דמי הניהול והארנונה. סיבה זו עומדת במרכזו של הטרנד לפיו חברות גדולות מעתיקות את מושבן מלב תל אביב למקומות כמו נתניה בצפון, חולון בדרום ופתח תקווה במערב.

עד לפני מספר שנים בדרך מתל אביב לפתח תקווה היו עוד שלושה יעדים אותם בחנו בעלי העסקים ומטות החברות הגדולות: הראשון היה מתחם הבורסה ברמת גן, ה- BBC, מתחם העסקים בבני ברק ומתחם רמת החיל.

עם זאת, עליות המחירים מחד ועומס התחבורה מאידך הפכו גם את האופציות האלה ליקרות ובלתי נגישות בשעות העסקים המקובלות.

ומי המרוויחה הגדולה מעלויות המחירים? התשובה נמצאת בצומת הרחובות ז'בוטינסקי ויצחק רבין בפתח תקווה, זאת בשל שילוב יתרונות המגולמים דווקא במתחם הזה.

מיקום, נגישות, תחבורה

בשנת 2021 עת יתחיל לפעול הקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביב, יגלו תושבי פתח תקווה והעובדים בה כי המרחק בין פתח תקווה ובין תל אביב התקצר פלאים. הקו האדום של הרכבת יאפשר להגיע מקרית אריה ועד לתחנת יהודית, הלא היא תחנת עזריאלי, תוך 15 דקות בלבד.

לעובדה זו השפעה מרחיקת לכת על העובדים באזור, המתגוררים בתל אביב. מדובר לא רק בחסכון בהוצאות הנסיעה אלא גם בקיצור משמעותי של זמן הנסיעה לעבודה וממנה. הרכבת אף צפויה להוריד באופן דרמטי את העומסים בצירי התנועה הראשיים, דבר שיאפשר נסיעה מתל אביב, דרך רמת גן ובני ברק ועד לפתח תקווה במהירות שתהיה משמעותית גבוהה יותר מאשר היום.

מתחם בסר פתח תקווה

לפרטים נוספים אודות מרכז העסקים והמסחר החדש של גוש דן>>

מתחם אוסם הממוקם על צומת הכבישים ז'בוטינסקי ורבין בפתח תקווה נהנה לא רק מהרכבת העתידית, אלא גם מיתרונות בולטים אחרים: מרחק מאות מטרים מכביש 4, המאפשר נגישות קלה ומהירה לכל צירי התנועה הבינעירוניים, כמו גם גישה מהירה לשדה התעופה, לכביש מספר 1 לירושלים ולכביש 2 צפונה.

פתח תקווה מחירים אטרקטיביים במיוחד אך לא לאורך זמן!

השוואה של עלויות השכירות והמכירה של משרדים בתל אביב, רמת גן, בני ברק ופתח תקווה מדגישה ביתר שאת את הכדאיות במעבר מזרחה.

מהנתונים העולים מסקר מאן נכסים, לרבעון השלישי בשנת 2016, ניתן לראות בבירור כי המחיר הממוצע למ"ר לקניית משרדים בפתח תקווה עומד על כ- 9600 שקלים למ"ר, כ- 20% פחות מאשר ברמת גן ובבני ברק (כ- 12 אלף שקלים למ"ר) וכ- 35% פחות מהמחיר הממוצע בתל אביב (כ- 15 אלף שקלים למ"ר)

ומה בנוגע למחירי השכירות? גם כאן פתח תקווה נהנית מיתרון מהותי: בעוד שהמחיר הממוצע למ"ר לשכירות בתל אביב עומד על כ- 90 שקלים למ"ר, וברמת גן כ- 72 שקלים למ"ר, הרי שבפתח תקווה הוא עומד על כ- 56 שקלים למ"ר: כ- 37% פחות!

עם זאת, סביר להניח כי עם התקדמותן של העבודות על הקו האדום, גם שוק המשרדים ייהנה מעלית מחירים, בהתאם לעליית המחירים הצפויה בשוק הנדל"ן למגורים.

נחמה בוגין שמאית מקרקעין ומשפטית אומרת בהקשר זה כי: "עליות המחירים הצפויות על תוואי הרכבת באזור פתח תקווה מוערכות בכ- 20-25%. סביר להניח כי עלויות אלה ישפיעו לא רק על שוק המגורים אלא גם יגלשו למחירי המשרדים באזור, זאת בשל השיפור הניכר בנגישות לאזור. אני מעריכה כי שוק המשרדים ייהנה גם הוא מעליות של 15-25% במחירים בטווח של חמש השנים הקרובות, עד להשלמת הקו האדום והפעלתו".

מתחם בסר פתח תקווה (הדמיה)

ומה עם הארנונה? מחירי הארנונה למשרדים בפתח תקווה אטרקטיביים משתי סיבות עיקריות: בעוד שברמת גן ובתל אביב, תעריף הארנונה למ"ר עומד על כ- 372 שקלים, מבלי להעניק יתרון במחיר לגודל המשרד, הרי שבפתח תקווה תעריף הארנונה למ"ר במשרדים שגודלם עד 85 מ"ר עומד על מחיר דומה ואילו משרדים גדולים יותר נהנים מתעריף של 332 שקלים למ"ר. מדובר בחיסכון נוסף של כ- 15% בהוצאות השוטפות.

סביבת העבודה החדשה מגיעה לפתח תקווה

העובדים במתחמי התעסוקה החדשים כבר אינם מסתפקים במשרד במגדל ובחניה. כיום הם מבקשים לעצמם סביבת עבודה המסוגלת לספק להם את מכלול הצרכים להם במהלך יום עבודה: משרד במגדל מעוצב, עם פיתוח סביבתי הכולל ריאות ירוקות ושטחים ציבוריים המאפשרים הפוגה באוויר הצח, מגוון מסעדות ובתי קפה וכמובן אפשרות להמשיך ממקום העבודה למתחם קניות ופנאי לאחר שעות העבודה.

מתחם בסר סיטי ששיווקו החל בימים אלה ממש הוא דוגמא לסביבת העבודה החדשה: המתחם החדש, שישתרע על כ- 30 דונם בצומת הרחובות ז'בוטינסקי ויצחק רבין, הלא הוא מתחם אוסם הישן, תוכנן על ידי האדריכל אבנר ישר. תכנון המתחם כולל ארבעה מגדלים המקיפים כיכר ירוקה ורחבת ידיים, ובליבה מרכז קניות, מסעדות, בתי קפה וברים. במתחם יוצעו למכירה 160 אלף מ"ר משרדים, לצד 22 אלף מ"ר המיועדים למסחר. כמו כן יכלול המתחם כ- 2500 מקומות חניה.

נחשון קיוויתי מנכ"ל חברת בסר, אומר בהקשר זה: "עירוב שימושים אינו עוד סיסמא בעולם הנדל"ן בישראל, אנחנו הפכנו את הקונספט הנדל"ני למציאות בתכנון בסר סיטי. הרעיון הוא ליצור מתחם חי, נושם ודינמי במהלך כל שעות היום והלילה. זאת על מנת ליצור מעין עיר קטנה שבה עובדים, מבלים וקונים העובדים במתחם, כמו גם המבקרים בו. הניסיון מרחוב הארבעה בתל אביב, כמו גם מרמת החיל מוכיח כי מתחמים שמשלבים תעסוקה, פנאי, קניות ובידור הופכים לאטרקטיביים במיוחד עבור כל המשתמשים בהם".

70% מהבניין הראשון נמכרו!

חברת בסר, המתמחה בקידום פרויקטים במסגרת של קבוצות רכישה, מציעה לרוכשים גם כאן את אותה המתכונת, במחירים אטרקטיביים במיוחד החל מ6100 למ"ר ומגיע ל- 7400 שקלים למ"ר ממוצע, כ- 25% פחות מהמחיר הממוצע בפתח תקווה וכ- 35% פחות מהמחיר הממוצע ברמת גן. מחירים אלה, יחד עם האטרקטיביות של המתחם, הובילו למכירת 80% מהבניין הראשון, עוד לפני התחלת השיווק של הפרויקט. קיוויתי מייחס את ההצלחה במכירות, עוד לפני ההשקה לנגישות הפרויקט לצירי התנועה הראשיים, כמו גם לעובדת היות המתחם צמוד לאחת מתחנות הרכבת הקלה המתוכננות.

"אנחנו שמחים על המכירות עד כה אבל אנחנו לא ממש מופתעים מהן. פרויקט בסר סיטי מספק מענה מהותי לצורך שקיים מזה זמן בשוק: מתחם תעסוקה אולטרא מודרני שמספק לרוכשים את כל היתרונות: סביבת עבודה עתידנית, המשלבת את כל השירותים לעובד ולמעסיק, נגישות שיא בתחבורה פרטית וציבורית כאחד ולא פחות חשוב מחירים אטרקטיביים מיוחד לכל הרוכשים: החל ממשרדי עורכי דין בצמיחה וכלה במטות של חברות ענק ישראליות ובינלאומיות. לפני למעלה מעשור זיהינו את אותו צורך במתחם ה- BBC בבני ברק והצגנו ללקוחותינו פרויקטים מנצחים. אנחנו ממשיכים עם אותה הנוסחה ומציעים ללקוחותינו היום את הדבר הגדול הבא בתחום המשרדים באזור גוש דן. אני מאמין כי אנחנו נמשיך ליהנות מהתעניינות הולכת וגוברת ככל שהפרויקט יתקדם". 

לפרטים נוספים אודות מרכז העסקים והמסחר החדש של גוש דן>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#