תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מתי להתחיל ואיך לחפש עבודה בדרך חזרה לישראל?

אחרי ארבע וחצי שנים של אין ספור מפגשים, שיחות, הרצאות וייעוץ אישי לאקדמאים ישראלים הנמצאים בחו"ל ומחפשים את דרכם בחזרה לישראל וכמובן עם מאות אקדמאים שחזרו לארץ ראיתי לנכון לשתף את קהל האקדמאים, ובני משפחותיהם, בתובנות חשובות, כמו גם לנסות לשרטט מפת דרכים קצרה. במהלך התקופה, היתה לי הזכות להקים את התכנית הלאומית להשבת אקדמאים, לעצב את דמותה ולערוך מספר מחקרים וסקרים חשובים על התחום בכלל כך שדרך העבודה שלנו, כמו גם ההמלצות והתובנות המובאות בזה הינם מבוססי נתונים סטטיסטים ונתונים מהשטח

מתי צריך להתחיל לתכנן את החזרה?

welcome back
Dreamstime

השאלה הראשונה שתמיד נשאלת היא "מתי צריך להתחיל לתכנן את החזרה", כמה זמן מראש לפני תאריך היעד לחזרה? כאשר רוב המשפחות מתכננות לחזור, מטבע הדברים, בחודשי הקיץ. בנתונים אלו יש מלכתחילה קונפליקט מובנה. תקופת הקיץ היא גם תקופת החופשים במדינת ישראל ולכן פעילות הקליטות החדשות במקומות העבודה מתמתנת. בנוסף, ברוב התפקידים, למעט תפקידים בכירים מאוד, מצפה המעסיק לקליטה מהירה ככל הניתן מרגע איתור מועמד מתאים ובכל מקרה לא יותר מ-3 חודשים. מנגד, תהליך חיפוש עבודה יכול להמשך חודשים ארוכים ולכן, המלצתנו היא להתחיל את תהליך חיפוש העבודה כבר בינואר בשנה בה אתם מתכננים לחזור אבל, ויש אבל! להיות מוכנים להגיע לארץ לתחילת עבודה גם ללא מעבר המשפחה כולה. אני מודעת לקושי שבביצוע אולם רבים שחזרו דרכינו גילו שזו בעצם הדרך היחידה עבורם לחזור עם מקום עבודה מובטח מיד עם החזרה.

למעוניינים לחזור לאקדמיה התהליך מתחיל בדרך כלל בדצמבר ומתמשך מספר חודשים, אולם לאקדמיה אין מגבלת איוש מיידית וניתן להגיע בחודשי הקיץ ולהשתלב באקדמיה לקראת תחילת שנת הלימודים האקדמית.

טבלה-1

איך מוצאים עבודה?

השאלה השנייה המלווה את מרבית החוזרים היא "איך מוצאים עבודה". מובן שהדרכים רבות ומגוונות, החל מחבר מביא חבר, דרך פנייה ישירה לחברות, היעזרות בחברות השמה, במגוון הכלים של התכנית שלנו ועוד. חשוב לי יותר לחלוק בטור זה את התובנות הייחודיות שרכשנו במהלך התקופה והן מתחילות אולי בתכנון קריירה בכלל:

למעוניינים לחזור לאקדמיה כדאי מאוד לתכנן את החזרה עוד לפני היציאה לחו"ל. לעשות עבודת הכנה ולהבין אילו מקצועות חסרים באקדמיה ובאילו אוניברסיטאות. מה הסיכוי להשתלב באקדמיה עם תחום התמחות מסויים על פני תחום אחר. במהלך העבודה פגשתי עשרות מדענים מצטיינים החוקרים את תחום מדעי המח, האם לכולם יהיה מקום להשתלב בתחום זה באקדמיה? ההיגיון, וגם העובדות מראים שלא. לימוד דוקטורט ופוסטדוקטורט בתחומים שאינם קיימים בארץ כלל, או קיימים תקנים ספורים מאוד מחייבים מחשבה נוספת לפני הבחירה בכיוון זה וכו'

ולמעוניינים להשתלב בתעשייה להלן מספר תובנות:

עיקר המחסור בתחומי ההייטק בישראל כיום הוא בתחומי התיכנות ברמות מאוד גבוהות. רוב החוזרים מחו"ל יוצאים לתפקיד שני ושלישי, בעיקר לתפקידי ניהול ומתקדמים בדרך כלל בפירמידת הניהול בעת שהותם בחו"ל. בנוסף, על מנת לשמר את העובדים הטובים הארגונים מעדיפים הרבה פעמים לקדם את העובדים המצטיינים שלהם לעמדות ניהול ולא לקלוט מבחוץ. כמו בכל פירמידה, הקודקוד צר וקטן ולכן זמן חיפוש העבודה מתארך ולפעמים יש גם צורך בנכונות להתפשר לא מעט. אז מה אפשר לעשות? ראשית, לשמור על רשת קשרים עסקיים במשך כל תקופת השהות בחו"ל, להיפגש כאשר מגיעים לביקור בארץ, להתעדכן במגמות התעסוקה בישראל ולהתאים את התפקיד הבא בחו"ל, אם אתם עוברים תפקיד, גם לתפקידים שיתנו לכם יתרון יחסי עם החזרה לארץ. כבר ידוע לכולם שהדינמיקה של חברות ההייטק מאוד תזזיתית ומהירה, הטכנולוגיות משתנות במהירות ולכן גם המיומנויות הנדרשות ובהתאם גם שוק העבודה. במהלך הקריירה בכלל כדאי לעצור מידי פעם ולשאול את עצמך האם אתה מעוניין להישאר בתפקידי הפיתוח הטכנולוגיים או להתקדם בפירמידת הניהול.

תפקידים שכיחים בקרב שוהים בחו"ל

החלטה זו יכולה להיות גורלית ולקבוע את הסיכוי להישאר בתעשייה זו לאורך זמן לכלל העובדים בהייטק ובפרט לחוזרים מחו"ל המנסים להשתלב במערכת בחזרה. ועצה אחרונה לפעמים הצעת עבודה המגיעה דרך חבר / ארגון היא הזדמנות שלא כדאי להפסיד ועיתוי טוב לתכנון החזרה. במהלך השנים ליווינו מאוד אקדמאים, טובים ומוכשרים כולם. לחלק לא מבוטל לקח יותר משנה למצוא עבודה בארץ ורק הנכונות להתפשר ובמיוחד להגיע לישראל ללא המשפחה בתקופה הראשונה פרצה את הדרך לחזרת כל המשפחה לארץ.

לפרטים נוספים והרשמה לתוכנית>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#